Zayıflatan ve tok tutan besinler

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bu besinleri hayatınıza dahil etmenin zamanı geldi de geçiyor bile… Diyetisyen Tuba Kayan Tapan anlattı…

Balık yağı: Diğer hayvanların yağlarına oranla balık uyağı, içerdiği yağ asit örüntüsüne göre farklılık göstermektedir. Balık yağı doymamış yağdır. Diğer hayvanların(kümes  ve büyükbaş) yağı ise doymuştur. Zeytin, fındık  gibi besinlerin yağları da doymamıştır, ancak balık yağı, bitkisel yağlardan farklıdır. Balık yağında omega 3 bulunmaktadır. Omega 3 aynı zamanda semizotu, kolza tohumu yağı ve ceviz yağında da mevcuttur. Fakat balık yağında EPA ve DHA denilen bedenin kullandığı türler hazır olarak bulunmaktadır. Her balıkta EPA ve DHA miktarları fazla değildir. Özellikle somon ve uskumru onlardan zengindir. Yüksek olan bu değerler, karın bölgesi yağlanmayı azaltmaktadır. Hafta 2 gün balık tüketimi önerilmektedir.

Maydanoz: A, C ve e vitamini kaynağıdır. Yemeklerin yanında yenen 5-10 dal maydanoz, günlük c vitamini gereksiniminin 1/3’ünü karşılamaktadır. Bileşiminde flavon glikozidin bulunmaktadır ve bu sayede idrar söktürücü ve ödem atıcı etkisi bulunmaktadır.

Tahıllar: Glisemik indeksi düşük olduğundan dolayı, midede kalış süreleri uzundur, dolayısıyla sindirime geç katıldıkların dolayı tokluk hissini arttırırlar. Bulgur ve tam tahıllı ürünler ve çavdar unu, hem acıkmayı geciktirir, hem de barsak hareketlerini artırır.

Baharatlar: Karabiber, kırmızıbiber, metabolizmayı hızlandırıcı etki gösterdiğinden, beslenme programlarının vazgeçilmezidir. Çünkü vücuttaki termojenik etkiyi arttırırlar.

Tarçın: İnsülinin hücrelere bağlanmasını sağlayan enzimi etkinleştirir, engelleyen enzimi azaltır. Dolayısıyla insülin direncinin azaltarak, iştah kontrolüne katkı sağlamaktadır.

Kefir: Özellikle mide ve barsak mukozasına olumlu etkileri vardır. Kabızlık riskini azaltır. Kan kolesterol düzeyini düşürmede olumlu etkileri vardır. İmmün sistemi kuvvetlendirdiğinden, yorgunluk ve halsizlik hissini azaltır.

D vitamini: Hiçbir doğal besin yeteri kadar D vitamini sağlayamaz. Balık yağı ve karaciğer D vitamininden zengindir. Fakat yeterli değildir.  Bu vitaminin öncüsü, insan derisidir. Her gün yarım saat güneş ışığı almak yeterlidir. Eksiliğinde obezitede artış görülmüştür. Kanda D vitamini düşük gelen bireylerin, mutlaka doktora başvurması gerekmektedir. D vitamini yetersizliğinde kilo vermek zorlaşmaktadır.

Yeşil çay: Yüksek oranda antioksidan içerir, kalp sağlığımızı destekler, sindirime yardımcı olarak kan sekerini ve vücut sıcaklığını ayarlar. Metabolizmayı hızlandırır, yağ oksidasyonunu artırır. Bu şekilde kilo vermemizde bize yardımcı olur.

Keten tohumu: Zengin posa içeriğinden dolayı, sindirim sistemini düzenli çalışmasını sağlar, kan yağlarını düşürücü etkisi vardır. Omega 3 içeriğinden dolayı vücut yağlarının azalmasına katkısı vardır.

Yulaf: İçindeki çözünebilir lif hem tokluk hissi verir, hem de açlık hissini geciktirir. İçerdiği dirençli nişastayla, metabolizmayı hızlandırmaktadır.

Zayıflamak için Yemeniz Gerekenler

Beslenme Uzmanı Taylan Kümeli, yaz öncesi incelmek ve zayıflamak için mutlaka tüketilmesi gereken yiyecekleri sıralıyor.

Hızlı yağ yakan ve kilo verdiren çay tarifleri

Hem hızlı yağ yakmayı sağlayan hem de kilo vermeyi kolaylaştıran mucize bir çay tarifleri olduğunu biliyor muydunuz?

Burcunuza göre beslenme önerileri

Burcunuza görere beslenme önerileri ile ilgili birbirinden ilginç bilgiler ve fotoğraflar

Burcunuza göre 3 günlük diyet menüsü

Astroloji her konuda olduğu gibi, sağlıklı beslenerek, dengeli bir şekilde zayıflamamızı sağlayabilir. Burcunuza Göre Zayıflayın…

Akdeniz Diyeti ile Sağlıklı Zayıflamak Mümkün!

Sağlıklı zayıflamak ve beslenmek istiyorsanız Akdeniz Diyeti tam size göre!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.