Zayıflamak isteyenler için : Turp

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Öyle bir yiyecek olsa ki, yesek yesek kilo almasak… İşte bu niteliği taşıyan başucu sebzelerinden biri turptur.

Ülkemizde çok yetiştirilen, pazarlarda gözlerimize renk cümbüşü getiren turpa sofralarımızda yeteri kadar yer açmıyoruz. Diyet yapanlar ve zayıflamak isteyenler için uzun süre tok tutucu özelliği olan; kolesterol, kalp ve tiroit hastalıkları için sayısız yararı bulunan turp ile ilgili bilinmesi gerekenler:

  • Turp katı sebzelerden biridir, kişiye çiğneme duygusunu tatmin etme açısından çok faydası olur. Canınız bir şeyler atıştırmak istediğinde turpu dilimleyip, az tuz bol limonla birlikte tüketebilirsiniz, çok yedim duygusu oluşturmaya bire birdir.
  • Turpun kan şekerini yükseltme ölçeği olan glisemik indeksi düşüktür. Kan şekerinizde oynama yapmayacağı için sizi daha uzun süre tok tutar.
  • Turpun lif oranı yüksektir, midede ve bağırsaklarda çözülüp tokluk hissini pekiştirir.
  • Sülfürlü bileşikler açısından zenginidir; karaciğer ve safra dostudur, kansere karşı koruyucudur.
  • İlaç gibi besinlerden biri olan turp, fitosterol bakımından zengin olduğu için kolesterolü dengeleyici etki gösterir.
  • Potasyum açısından zengin olduğu için tansiyonu dengeler. Kalp koruyucu etki gösterir.
  • Çok iyi bir C vitamini kaynağı olduğu için bağışıklık sisteminizi korumak ve grip olmamak için her gün küçük bir kase yemeye özen gösterin.
  • Ülkemizde guatrın en büyük nedeni iyot eksikliğidir, turp iyot açısından zengin olduğu için tiroit hastalıklarından korur.
  • Folik asit açısından zengin olduğu için hücrelerimizin DNA ve RNA onarımını sağlar. Yaşlanmayı önler.

More from the blog

En Leziz Detoks Çorbası Tarifleri İle Hafiflemeye Hazır Mısın?

Vücudundaki toksinlerden arınmanın çok kolay bir yolu mevcut: Detoks çorbası. Damak tadına göre, sevdiğin sebzelerden seçtiğin detoks çorbaları ile ödemden kurtulabilir ve zinde bir...

Diyet Nedir? Diyetin Faydaları Nelerdir? En Hızlı Zayıflatan Diyetler

Obezite, çağımızın en bulaşıcı hastalıklarından birisi ve tek çözümü şüphesiz ki diyet. Siz değerli okuyucularımıza diyet ile alakalı olarak en kapsamlı bilgileri sunmak istiyoruz.

Protein Diyeti Nedir? Protein Diyeti ile Hızlı ve Sağlıklı Zayıflama

Ülkemizde ki kadınların da son dönemde sıklık ile kullandıkları protein diyeti ile 3 günde 3 kilo vermek mümkün hale geliyor. Ülkemizde özellikle obezite oranları...

İsveç Diyeti ile Evde Kolay Zayıflama, 13 Günde 12 Kilo Verin

Türkiye genelinde ve dünya genelinde en popüler zayıflama seçeneklerinden birisi olan İsveç diyeti ile alakalı olarak en güncel bilgileri sizlere sunacağız. 13 günde 12 kilo vermeye hazır mısınız?