Zayıflamak için Yemeniz Gerekenler

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Hindiba

Glisemik indeksi duydunuz mu? Bir yiyeceğin kan şeker seviyelerinizi ne kadar etkileyeceğini ölçer ve kilo vermenizi kontrol eder. Düşük glisemik indeksli besinler en iyisidir ve burada bahsedeceğiniz hindiba bunların içinde yer alır. Bu lezzetli çıtır bitkinin en üst seviyedeki glisemik indeksi 15’dir ve bu da kan şeker seviyelerinizi sabit tutacağı ve tıpkı baklagiller gibi kilo vermenize yardımcı olabileceği anlamına gelir. Hindibağın küçük yapraklı olanlarını satın almaya özen gösterin çünkü yaprakları büyüdükçe tadı da aynı oranda acılaşır.

Bamya
Bamya biraz gizemlidir. Yağsız, kolesterol içermeyen, düşük karbonhidratlı ve özellikle protein açısından yüksektir. Ve bu yenilebilir tohum kabukları en doyurucu sebzeler sınıfında değerlendirilir. Bamyadaki asıl sır ise, içerisindeki müsilajdır. Bu madde yemeye başladığınız anda midenizde jelimsi bir tabakaya dönüşerek tok hissetmenizi sağlar.

Ananas
Konserve olanlarını geçerek bahar aylarında çıkmaya başlayan taze olanlarını tüketmenizi öneririm. Aslında ananas diğer ürünlere göre fruktoz (doğal meyve şekeri) açısından biraz yüksek olsa da, yine de hafif bir yiyecektir. Bir su bardağı küp küp doğranmış ananas yaklaşık 82 kalori içerir. Ve bu onu dondurmadan daha tatlı bir yiyecek yapar. Ananas aynı zamanda bromelainin mükemmel bir kaynağıdır. Bromelain, kanser ve arterit gibi hastalıklara neden olan inflamasyonu azaltmasıyla bilinen bir enzimdir. Ayrıca sindirime yardımcı olduğu da bilinmektedir ki bu da onu yüzyıllardır mide sıkıntılarını azaltmak için kullanılan bir besin yapar.

Kuşkonmaz
Bir sap kuşkonmaz yalnızca 4 kalori içerir. Daha da iyisi, kuşkonmaz su yönünden zengin yiyeceklerdendir ve araştırmalara göre uygun hidrasyonu korumak metabolizmayı hızlandırır, gün boyu daha fazla kalori yakması için vücudunuza yardımcı olur. Bu bahar sebzesi bağışıklık artırıcı A ve C vitaminleri açısından yüksektir ve kanserle savaşan çok güçlü fitokimyasallar içerir.

Avokado
Avokado ortalama sebzelere göre yağ ve kalori açısından yüksektir. !su bardağında 120 kalori ve 11 gram yağ içermektedir. Ancak içerisinde bulunan yağ kalp sağlığını koruyan tekli doymamış yağdır. Bir diğer yağ gerçeği ise A , E , D ve K gibi önemli vitaminlerin vücut tarafından tamamen emilimine yardımcı olur. Ayrıca sindirmesi uzun sürdüğü için uzun süre tok kalmanızı sağlar. Aslında, birçok araştırma Akdeniz tarzı beslenmedeki avokado gibi sebzelerden gelen iyi yağların kiloyu uzun süre korumada etkili olduğunu gösterir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.