Zayıflamak için motivasyon arttırma yöntemleri

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

“Hep diyetteyim ama bir türlü kilo veremiyorum.” Bu yakınma sizi de anlatıyor mu? Merak etmeyin, yalnız değilsiniz. Çünkü sürekli diyet yapma halinde olup da kilo veremeyen onlarca insan var.

Kendinizi suçlamadan önce önemli olan, “Ben nerede yanlış yapıyorum?” sorusunu kendinize sormak olmalı. Belki de diyet yapma konusunda motivasyon düşüklüğü yaşıyorsunuzdur. Peki zayıflamak için diyet motivasyonunuzu nasıl artırabilirsiniz? Bu sorunun yanıtını Sağlıklı Yaşam Koçu Aslı Ergenekon veriyor.

İnsan kilo vermek istediğinde kendini nasıl motive edebilir?

Öncelikle zayıflamak için kendisine koyacağı motivasyon hedefi çok önemli. “10 kilo vermek” gibi bir hedef, kilo vererek uzun vadede kiloyu korumayı desteklemiyor. Genelde kişi, 10 kilo verdiğinde kendi alışkanlıklarına geri dönüyor. Bu nedenle motivasyon hedefini bizim kilomuzu verdikten sonra korumamızı sağlayacak şekilde koymamız önemli.

Örneğin “sağlıklı yaşam alışkanlıklarını her gün daha fazla hayatıma katmak”. Böyle bir hedef konduğunda kişi her geçen gün kayatına daha fazla sağlıklı yaşam alışkanlığı katıyor. Önce daha çok su içiyor, daha fazla sebze tüketiyor, daha çok hareket ediyor, stresini atmak için kendisine zaman ayırıyor. Bu ana hedefi belirledikten sonra zayıflamak için daha küçük hedefler koymak gerekiyor.

Örneğin her gün 5 dakika egzersiz yapmak bir hedef olabilir. Bu hedefi gerçekleştirdiğimde ikinci hedefe koşmak önemli. Bu da daha çok sebzeyi hayatıma katmak olabilir.

Burada dikkatinizi çekecek olursa küçük, basit hedefler koyuyoruz. Önemli olan bu basit hedefleri gündelik koşuşturmacamız sırasında hayatımıza katabilmek. Ne zaman ki bu hedef artık bizim gündelik hayatımızın bir parçası ve artık bir alışkanlık haline gelir, bu başarımızı fark edip kutlamamız da önemli.

Her geçen gün bir hedefi daha hayata geçirebilmek ve bunu başarabildiğimizi görmek, hem değişebileceğimize olan inancımızı artırıyor ve bizi daha da motive ediyor hem de kendimize olan güvenimizi artırıyor.

Üst üste diyet denemelerinde başarısızlığa uğramanın verdiği yenilmişlik duygusundan nasıl kurtuluruz?

Sürekli aynı şeyi denemişsiniz ve sonuç aynı! Kilo veriyorsunuz ve sonra tekrar alıyorsunuz. Ya da diyetin tam ortasında

Zayıflamak
Zayıflamak

diyorsunuz ki “Bir kereden bir şey olmaz, şu pastadan azıcık yiyeyim.” Fakat yemeğe başladığınızda görüyorsunuz ki duramıyorsunuz ve nasıl olsa diyeti bozdum diye daha da fazla yiyorsunuz, kısır döngü içerisine giriyorsunuz. Demek ki diyet yapmak aslında sizin uzun vadede ince ve sağlıklı olma hedefinize yardımcı olmuyor. O zaman başka bir yol denemeniz lazım.

Farklı bir bakış açısı kazanmak ve bu farklı bakış açısının faydalı olacağına “inanmak” ve bu işe gönülden “niyet etmek” önemli. Sağlıklı yaşam koçluğu bakış açısını hayatımıza katmak, farklı bir yol çizerek ince ve sağlıklı olma hedefimize bizi ulaştırır. Şu yemek kötü, bu yemek kilo aldırır diye kendimizi kısıtlamak ve sıkmak yerine kendimizi daha özgür hissedebileceğimiz bir beslenme planı, bir yaşam stili gerekli.

Günün sonunda bu kadar çok kısıtlamayı uzun vadede uygulayabilen bir irade yoktur. Önemli olan ufak ve eğlenceli değişiklikleri hayatımıza adım adım katmak. Zor ve sıkıcı olan hiçbir şey uzun sürede kalıcı olamaz. Bu adım adım yapılan değişikliklerin yaşamımızın bir parçası haline gelmesi ve bir alışkanlık olması ile uzun vadeli incelik hedefimizi gerçekleştiririz.

Zayıflamak için motivasyon kazanmanın yolları neler?

Her şeyin başında bu işe “niyetli olmak” geliyor. Sizin niyetiniz yoksa hiçbir koç, diyetisyen size faydalı olamaz. Günün sonunda kendi hayatınızın yönünü siz çiziyorsunuz, güç ve sorumluluk sizde. İkinci olarak değişebileceğine ve uygulanan değişikliklerin işe yarayacağına “inanmak” önemli. Bir işe içten inandığımızda ona daha sıkı sıkıya bağlanıyoruz. Üçüncü olarak “gelecekteki bizi” gözümüzde canlandırmak önemli. “Gelecekteki biz daha sağlıklı, mutlu ve ince. Gülüyor, eğleniyor, kıyafetleri içerisinde adeta parlıyor”. Bu hayali hep aklımızda tutarak, hatta dergilerden bize bu hayali çağrıştıran fotoğraf kesip her gün görebileceğimiz bir yere yapıştırarak, bu hayalin bizi sürüklemesine izin vermek önemli.

Ana bir motivasyon hedefi belirlemek ve onun altında küçük küçük hedefler belirleyerek öncelikle bu hedefleri gerçekleştirmek, bu hedefleri gerçekleştirme başarısını takdir edip, kendimizi kutlayarak bir sonraki hedefe geçmek gerekli. Bu hedefleri gerçekleştirdiğimizde kendimize olan güvenimiz ve inancımız artacağı için daha da motive olarak yol alırız.

Başlama aşamasında takılıp kalanlar, kendisine inanmayanlar için ise dışarıdan bir destek almayı öneririm. Bu, sizinle aynı hedefe koşan bir arkadaşınız olabileceği gibi sizi hedefinize koşturacak bir “koç” da olabilir.

Yapılan çalışmalar gösteriyor ki, grup çalışmalarında kişinin başaracağına dair inancı çok daha kuvvetli oluyor. Ayrıca insan, bir kişiye karşı kendini sorumlu hissettiği için sıkı sıkıya hedefine bağlı kalarak hayatına yenilikleri katmaya başlıyor.

Asliergenekon.com

More from the blog

En Leziz Detoks Çorbası Tarifleri İle Hafiflemeye Hazır Mısın?

Vücudundaki toksinlerden arınmanın çok kolay bir yolu mevcut: Detoks çorbası. Damak tadına göre, sevdiğin sebzelerden seçtiğin detoks çorbaları ile ödemden kurtulabilir ve zinde bir...

Diyet Nedir? Diyetin Faydaları Nelerdir? En Hızlı Zayıflatan Diyetler

Obezite, çağımızın en bulaşıcı hastalıklarından birisi ve tek çözümü şüphesiz ki diyet. Siz değerli okuyucularımıza diyet ile alakalı olarak en kapsamlı bilgileri sunmak istiyoruz.

Protein Diyeti Nedir? Protein Diyeti ile Hızlı ve Sağlıklı Zayıflama

Ülkemizde ki kadınların da son dönemde sıklık ile kullandıkları protein diyeti ile 3 günde 3 kilo vermek mümkün hale geliyor. Ülkemizde özellikle obezite oranları...

İsveç Diyeti ile Evde Kolay Zayıflama, 13 Günde 12 Kilo Verin

Türkiye genelinde ve dünya genelinde en popüler zayıflama seçeneklerinden birisi olan İsveç diyeti ile alakalı olarak en güncel bilgileri sizlere sunacağız. 13 günde 12 kilo vermeye hazır mısınız?