Zayıflamak için İskandinav diyeti

İsveç Diyeti
5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

Zeytinyağı, sebze, meyve ve kuruyemiş zengini Akdeniz diyeti uzun zamandan beri beslenme uzmanlarının favorisi ancak, Avrupa’nın tek sağlıklı ve etkili diyeti bu değil.

Kuzey Avrupa ülkelerinin uyguladığı diyet fazla yağlarınızdan kurtulmanıza yardımcı olabilir. İşte İskandinav diyeti uygulamanın temel yolları…

İskandinav ülkeleriyle özdeşleşen soğuk su balıkları bu diyetin yıldızı! Somon, ton, uskumru ve levrek gibi Omega 3 yağ asitleri omega 6 yağının aksine vücutta fazlalık oluşturmuyor. Hücre duvarlarına yerleşiyor ya da enerji olarak yakılabiliyor.

Kuzey Avrupa’da sıklıkla kullanılan kanola yağının doymuş yağ oranı oldukça düşük. Zeytin yağında %15, ayçiçeği yağında %12 iken bu oran kanola yağlarında %7 civarında.

Kanola yağındaki doymuş yağ oranındaki bu düşüklük ve omega-3 yağ asidi içermesi diyet yapanlar için iyi bir tercih.

İskandinav diyeti

İsveç’te yapılan bir araştırmaya göre çavdar kaynaklı yüksek lifli kahvaltı doygunluk hissi yaratarak gün boyunca fazla yemek yemenizi engelliyor.

Anti-oksidan değeri yüksek böğürtlenler bu diyetin önemli bir parçası. Mesela ahududu, lif içeriği sayesinde bağırsakları çalıştırır, probiyotikleri destekler. Düşük kalorili olduğu için kilo aldırmadan tatlı ihtiyacınızı bastırmaya birebir!

Yulaf da, posa içerdiği ve yanında genellikle süt veya yoğurtla tüketildiği için kana karışma hızını yavaşlatarak acıkma hissini azaltıyor.

İskandinav diyeti kilo vermeye yardımcı olduğu gibi sağlığa da çok faydalı. Eastern Finland Üniversitesi’nden Prof. Matti Uusitupa da “İskandinav diyeti belirli kanser ve tip-2 diyabet hastalığına iyi geliyor ve Akdeniz diyetine alternatif olabilir” diyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.