Zayıflama ve Metabolizma İlişkisi Hakkında 9 Gerçek

5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

Zayıflama ve metabolizma arasındaki ilişki çok yakındır. Zayıflama çalışmalarınızda sorun yaşıyorsanız, metabolizmanız hakkında daha fazla bilgili olmanızda fayda var.

1- Daha fazla protein

Metabolizmanı hızlandırmanın en iyi yollarından birisi, protein tüketimini artırmaktır. 2012 yılında JAMA’da yayımlanan bir çalışmada, protein ağırlıklı beslenerek  ihtiyacından daha fazla kalori alan insanların dinlenme metabolizma hızlarının düşük proteinli beslenenlere oranla daha yüksek olduğu belirtiliyor. Önerilen ise balık ya da tavuk gibi protein kaynaklarının, az porsiyonlar halinde gün boyu tüketilmesi.

2- Basit karbonhidratlara dikkat

Zayıflamak isteyenlerin tatlılardan ve gazlı içeceklerden uzak durmaları sık sık önerilir; ancak beyaz ekmek ya da krakerler gibi diğer basit karbonhidatlar da kilo verme sürecini yavaşlatmaktadır. Basit karbonhidratların tüketilmesi insülin seviyesini artırır. Dolayısıyla da vücudun, daha sonra kullanmak üzere şeker depolamaya başlar (tabii ki yağ olarak!). Yüksek kaliteli karbonhidratlara (Sebze, tam tahıllılar, meyve ve baklagiller gibi) yönelmek, kilo verme konusunda daha yardımcı olacaktır.

Bu yazımızı da inceleyebilirsiniz: Metabolizma Hızlandırma Formülleri

zayiflama-ve-metabolizma-2

3- Daha fazla kas

Vücudundaki kas kütlesi artıkça, dinlenme süresinde bile daha fazla kalori yakarsın. European Journal of Clinical Nutrition’da yayımlanan bir çalışmada, 9 aylık bir güç antrenmanı sürecinin, insanların dinlenme metabolizmasını bile %5 oranında hızlandırdığı belirtiliyor.
Haberimizde ilerlemek için aşağıda yer alan numaralandırılmış sayfalardan ilerleyin.

1
2
3
4
Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.