Zayıflama Konusunda En Çok Merak Edilen Sorular ve Cevaplar

5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

Kilo vermek için diyet yapanların merak ettiği ve aklına takılan bazı sorular vardır. Zayıflama ile ilgili doğru bilinen yanlışlar nelerdir ve bu merak edilen, en çok sorulanlar ve cevapları şunlardır :

Sakız Zayıflatır mı?

Sakızın tarihi çok eskidir. Antik Yunanda ilk sakızlar, sakız ağaç dallarından ya da çam reçinelerinden elde edilmiştir.  Ve evet sakız zayıflatır, kilo kontrolüne yardımcı olur.

Hatta şekerli sakızlar bile oldukça düşük kalorilidir. Ama kalorisinden ziyade sakız yemek yemeyi ya da abur cuburla beslemeyi azaltmak için birebirdir. Ayrıca iştahı da azaltır

Alkol Kilo Yapar mı?

Bu sorunun cevabı tartışmasız evettir. Bu konuda hemen hemen tüm uzmanlar fikir birliği etmişçesine alkolün kilo yaptığını söyler. Zira alkol kalorili olmasının yanı sıra vücudun yağ metabolizmasını da bozar.

Bu yazımızı da inceleyebilirsiniz: Bilimselliği kanıtlanmış 6 Göbek Eritme Yöntemi

Üstelik alkol tüketimiyle alınan kilolar doğrudan doğruya göbek ve bel bölgesine gider. Bira göbeği diye bir kavram olduğu hepinizin malumudur. Yapılan araştırmalara göre vücut alkolü direkt olarak toksin olarak algıladığından, vücudun arıtılması için hemen harekete geçer, bunun için de yağ ve karbonhidratları yakmaya ara verir. Üstelik alkoldeki şeker de cabasıdır ve alkol iştahı artırıp uykuyu bozduğu için daha da suçlu hale gelir.

Diyetler Hep Yarım mı Kalır?

Eğer sıkı bir plan program ve disiplinle başlanmamışsa evet diyetin yarısında bir motivasyon düşüklüğü yaşanır ve diyetler genelde yarım kalır. Bunun da sebebi ilk başlangıçta verilen kiloların aynı hızla devam etmeyişidir. Zira diyetin ilk haftasında su kaybı ve metabolizmanın düşük kalori ve beslenme biçimine hızlı cevabı yüzünden çok iyi bir şekilde kilo verilir. Ancak ilk hafta gerçekleştirilen kilo kaybındaki hızlılık aylar boyunca devam etmez.

Bu yazımızı da inceleyebilirsiniz:  Ebru Şallı’nın göbek eritme diyeti
Şayet diyete başlamadan evvel kişi böyle bir bilince sahip değilse artık kilo veremediğini ve diyetin işe yaramadığını düşünüp bahaneyle yarım bırakabilir.  Bu sebeple diyete başlangıç sırasında, ilerleyen dönemlerdeki karşılaşılan zorluklar tam anlamıyla öğrenilmelidir.

Yürümek Zayıflatır mı?

İşin gerçeği yürüyüş, zayıflama ve fitness söz konusu olduğunda koşudan daha az etkili kalan bir egzersiz çeşididir diye bilinir. Ancak son yapılan araştırmalar bunun tam tersini söylüyor.

Aksine her gün düzenli bir şekilde yapılan 30 dakikalık yürüyüşün koşudan çok daha etkili bir spor olduğu da artık neredeyse kanıtlanmış durumda. Zira yürüyüşte daha çok yağ yakıldığı artık bilinen bir gerçek.

Bu yazımızı da inceleyebilirsiniz: Metabolizma Hızlandırma Formülleri

Tüm bunların yanı sıra yürüyüş kalça ve bacakları iyi ve hızlı bir biçimde şekillendirdiği için de koşudan bir adım farkla önde.  Yürüyüş vücudun alt bölümündeki kasları uzatıp güçlendiriyor, kalçalara da iyi geliyor. Hatta doğru teknikle yürümek karın kaslarını da düzleştirmeye birebir. Bunun yolu, dümdüz ve sıkı bir karına sahip olmak için, yürürken kalçanızın iki tarafında da birer bardak su taşıdığınızı hayal ederek yürümekten geçiyor. Burada demek istenen şey yürürken kalçaları sallamamaktır.

Diyabetik Gıdalar Zayıflatır mı?

İşte en sık sorulan ve diyet yapanların sıklıkla düştüğü hatalardan bir tanesi. Çünkü kalori bakımından diyabetik ürünler, diğer gıdalara göre daha farklı değildir. Yani bu ürünler kesinlikle zayıflamaya etki etmezler. Diyabetik ürünler şeker konusunda sıkıntı yaşayan diyabet hastalarının özenip yiyemedikleri çikolata gibi ürünleri yiyebilmelerinden başka bir işe yaramazlar.

Diyabetik ürünler sadece şeker içermez, bunun dışındaki tüm kalori içerikleri aynıdır.

Bu yazımızı da inceleyebilirsiniz:  14 Günlük Sıfır Göbek Diyeti

Diyabetik ürünler diyet ürün değildir.  Diyabetik ürün, sanayi şekeri yani sukroz olmayan üründür. Light ürün ise, kalorisi azaltılmış üründür.

Hatta yeri gelmişken belirtmekte fayda var ki kepek ekmeği için de buna benzer bir yanılgı geçerlidir. 1 dilim buğday ya da kepek ekmeği ortalama 65 kalori iken beyaz ekmek de 65 kaloridir.

Bu sebeple kilo vermek isteyenlerin bu konularda çokça okuma yapmaları gerekmektedir. Ve bir uyarı daha satın aldığınız ürün etiketlerini doğru okumak gerektiğidir.

Bu yazımızı da inceleyebilirsiniz: Yağ yakımı ve metabolizmayı hızlandıran 6 besin

More from the blog

XL-S Ürünleri ve Taylan Kümeli’nin Programı ile Bir Dönüşüm Hikayesi

                                              Kendisini ve...

Diyet Nedir? Diyetin Faydaları Nelerdir? En Hızlı Zayıflatan Diyetler

Obezite, çağımızın en bulaşıcı hastalıklarından birisi ve tek çözümü şüphesiz ki diyet. Siz değerli okuyucularımıza diyet ile alakalı olarak en kapsamlı bilgileri sunmak istiyoruz.

Protein Diyeti Nedir? Protein Diyeti ile Hızlı ve Sağlıklı Zayıflama

Ülkemizde ki kadınların da son dönemde sıklık ile kullandıkları protein diyeti ile 3 günde 3 kilo vermek mümkün hale geliyor. Ülkemizde özellikle obezite oranları...

Soğan Kürü Nedir? Faydaları Nelerdir? Soğan Kürü ile Zayıflama

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu'nun her fırsatta üzerinde durduğu seçeneklerden birisi olan soğan kürü hakkında bilgiler sunacağız. Bildiğimiz gibi vücudumuzun ihtiyaç duyduğu birçok farklı vitamin...