Zayıf kadınların diyet sırları!

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Kilosunu korumayı başaran ve her daim incecik görünen kadınlar, akıllıca stratejiler uyguluyorlar. New Yorklu Diyetisyen Cynthia Sass, form tutmasını bilen kadınların sırlarını sizinle paylaşıyor.İşte zayıf kadınların diyet sırları!

Yemeklerde seçici olun

Zayıf kadınların en belirgin ortak özelliklerinden biri, neyi sevip sevmediklerini iyi bilmeleri ve sırf önlerine geldi diye çok da bayılmadıkları şeyleri yememeleri. Eğer gereksiz olduğunu düşünürseniz önünüzdeki yemeğe dokunmayın. Vücudunuz en iyisini hak ediyor, bu nedenle sadece değerli gördüğünüz yiyeceklere dokunun.

Patlayana kadar değil, tatmin olana kadar yiyin

Yemeğinizin tadını çıkara çıkara, yavaş yavaş yemeği deneyin ve sofradan tıka basa yemeden kalkın. Mesela, tokluk seviyesini 1 ile 10 arasında değerlendirirsek, 5 seviyesinde hissettiğinizde yemeyi bırakın.

Çünkü zaten beyinin ‘doydum’ mesajını göndermesi 15 dakika sürüyor. Yemek yemeği bırakıp 15 dakika beklerseniz, önünüzdekilerin hepsini bir çırpıda yemeniz gerekmediğini anlayacaksınız.

Moralinizi bozmayın

Çoğu kadın diyet kurallarına takılı kalmış yaşıyor. Oysa, mega porsiyonlar yemedikten sonra canınızın istediğini yemekte sorun yok. Çok canınız istediyse, 3 değil de 1 dilim pizza yemek ya da bir çikolatadan bir kare almak size kilo aldırmaz.

Duygusal atıştırmaya son verin

Zayıf kalmayı başaran kadınların bir diğer sırrı da duygularının kurbanı olmamaları. Stres, üzüntü gibi duyguları çikolata, kurabiye veya dondurmayla bastırmaya çalışmaktan vazgeçmek gerekiyor. Kendinizi kontrol etmeyi öğrenin. İsterseniz sinirinizi spordan çıkarabilirisniz.

 

Tartıdan korkmayın

Kilonuzu kontrol altında tutmanın en etkili yolu sıklıkla tartılmak. İki de bir tartıya çıkıp, ‘kilo verdim mi acaba’ diye bakmaktan bahsetmiyoruz ama kilo almadığınızdan emin olmak için kontrol etmekte fayda var.

 

Hareket edin

Araştırmalar kilolu kadınların zayıflara göre daha hareketsiz olduğunu gösteriyor. Her saniyenizi değerlendirmeye çalışın, otururken karın kaslarınızı sıkın, yemek yaparken kalçanızı kıvırın, alışverişe yürüyerek çıkın, asansör kullanmayın. Kısacası her fırsatı değerlendirin.

Kaliteli uyku uyuyun

Uykunun önemini daha önce defalarca duydunuz değil mi? Yetersiz uyku açlık hormonlarını hareketi geçiriyor. Ayrıca uykudan alamadığı enerjiyi vücut, yiyeceklerden almaya çalışıyor. Uykunuza gerekli önemi verin.

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.