Zayıf kadınlar ve diyet sırları!

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Kilosunu korumayı başaran ve her daim incecik görünen zayıf kadınlar, akıllıca stratejiler uyguluyorlar. New Yorklu Diyetisyen Cynthia Sass, form tutmasını bilen kadınların sırlarını sizinle paylaşıyor.

Yemeklerde seçici olun

Zayıf kadınların en belirgin ortak özelliklerinden biri, neyi sevip sevmediklerini iyi bilmeleri ve sırf önlerine geldi diye çok da bayılmadıkları şeyleri yememeleri. Eğer gereksiz olduğunu düşünürseniz önünüzdeki yemeğe dokunmayın. Vücudunuz en iyisini hak ediyor, bu nedenle sadece değerli gördüğünüz yiyeceklere dokunun.

Patlayana kadar değil, tatmin olana kadar yiyin

Yemeğinizin tadını çıkara çıkara, yavaş yavaş yemeği deneyin ve sofradan tıka basa yemeden kalkın. Mesela, tokluk seviyesini 1 ile 10 arasında değerlendirirsek, 5 seviyesinde hissettiğinizde yemeyi bırakın.

Çünkü zaten beyinin ‘doydum’ mesajını göndermesi 15 dakika sürüyor. Yemek yemeği bırakıp 15 dakika beklerseniz, önünüzdekilerin hepsini bir çırpıda yemeniz gerekmediğini anlayacaksınız.

Moralinizi bozmayın

Çoğu kadın diyet kurallarına takılı kalmış yaşıyor. Oysa, mega porsiyonlar yemedikten sonra canınızın istediğini yemekte sorun yok. Çok canınız istediyse, 3 değil de 1 dilim pizza yemek ya da bir çikolatadan bir kare almak size kilo aldırmaz.

Duygusal atıştırmaya son verin

Zayıf kalmayı başaran kadınların bir diğer sırrı da duygularının kurbanı olmamaları. Stres, üzüntü gibi duyguları çikolata, kurabiye veya dondurmayla bastırmaya çalışmaktan vazgeçmek gerekiyor. Kendinizi kontrol etmeyi öğrenin. İsterseniz sinirinizi spordan çıkarabilirisniz.

Kaliteli uyku uyuyun

Uykunun önemini daha önce defalarca duydunuz değil mi? Yetersiz uyku açlık hormonlarını hareketi geçiriyor. Ayrıca uykudan alamadığı enerjiyi vücut, yiyeceklerden almaya çalışıyor. Uykunuza gerekli önemi verin.

Zayıf kadınların diyet sırları!
Zayıf kadınların diyet sırları!

Tartıdan korkmayın

Kilonuzu kontrol altında tutmanın en etkili yolu sıklıkla tartılmak. İki de bir tartıya çıkıp, ‘kilo verdim mi acaba’ diye bakmaktan bahsetmiyoruz ama kilo almadığınızdan emin olmak için kontrol etmekte fayda var.

 

Hareket edin

Araştırmalar kilolu kadınların zayıflara göre daha hareketsiz olduğunu gösteriyor. Her saniyenizi değerlendirmeye çalışın, otururken karın kaslarınızı sıkın, yemek yaparken kalçanızı kıvırın, alışverişe yürüyerek çıkın, asansör kullanmayın. Kısacası her fırsatı değerlendirin.

More from the blog

En Leziz Detoks Çorbası Tarifleri İle Hafiflemeye Hazır Mısın?

Vücudundaki toksinlerden arınmanın çok kolay bir yolu mevcut: Detoks çorbası. Damak tadına göre, sevdiğin sebzelerden seçtiğin detoks çorbaları ile ödemden kurtulabilir ve zinde bir...

Diyet Nedir? Diyetin Faydaları Nelerdir? En Hızlı Zayıflatan Diyetler

Obezite, çağımızın en bulaşıcı hastalıklarından birisi ve tek çözümü şüphesiz ki diyet. Siz değerli okuyucularımıza diyet ile alakalı olarak en kapsamlı bilgileri sunmak istiyoruz.

Protein Diyeti Nedir? Protein Diyeti ile Hızlı ve Sağlıklı Zayıflama

Ülkemizde ki kadınların da son dönemde sıklık ile kullandıkları protein diyeti ile 3 günde 3 kilo vermek mümkün hale geliyor. Ülkemizde özellikle obezite oranları...

İsveç Diyeti ile Evde Kolay Zayıflama, 13 Günde 12 Kilo Verin

Türkiye genelinde ve dünya genelinde en popüler zayıflama seçeneklerinden birisi olan İsveç diyeti ile alakalı olarak en güncel bilgileri sizlere sunacağız. 13 günde 12 kilo vermeye hazır mısınız?