Yüz gölgelendirmesi nasıl yapılır?

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Makyajda gölgelendirme inceliklerini ünlü kadınların makyörü Burçin Göksu anlatıyor.

Burcu Esmersoy ve Özge Ulusoy gibi Türkiye’nin güzel kadınlarına büyülü dokunuşlar katan makyaj artisti Burçin Göksu’yla bu hafta yine çok keyifli bir söyleşi yaptık. Makyajda yüz gölgelendirmesi nasıl yapılır? Kare, oval ve üçgen yüz şekline hangi makyaj uygulamasını kullanmalı? Cevaplar haberimizde!

Alışılagelmiş makyaj tekniklerinin yanı sıra son yıllarda gelişen makyaj tekniklerinden biri olan morfoloji denilen yüz tanımlaması olarak tabir edebilen ten üzerinde ışık oyunları uygulamasını anlattı bize Göksu. Yani yüz gölgelendirmesine değindi tüm detaylarıyla!

Dünyaca ünlü yıldız Renée Zellweger, yanaklarının dolgun görünümüne rağmen kusursuz bir yüze sahip. Sırrı tabii ki yüzünün harmonik yapısını bozmayan özenli makyajı.

Yüz şekliniz

Göksu yüz şekillerine göre gölgelendirmeyi detaylandırıyor: “Yüzünüz üçgen, yuvarlak ya da köşeli… Üstelik hangi makyajın yüz kontürünü belirginleştirmeye, görsel olarak uzatmaya ya da daha yumuşak bir etki yaratmaya yaradığını da bilmiyorsunuz! Işık ve gölge oyunlarıyla yüz kontürünüzü yeniden şekillendirebilirsiniz. İdeal olan yüz şekli bayanlar için, üçgen yüz şekli. Bu yüz şekline sahip olan bayanlar kendilerini şanslı hissetmeliler. Yaptığım bir çok makyajda gölge oyunlarının her birini üçgen yüz şeklinden ilham alarak kişiye uyarlıyorum. Çünkü üçgen yüz; kadınsı ifadenin en temel kriterlerinden biri.”

Dolgun dudaklar için

Farklı yüz şekillerinin, makyaj hileleri ile nasıl ideal yüz şekline dönüştürülebileceğini anlatıyor Göksu.

Amacımız yüzümüzdeki stratejik noktaları ışık vurguları ile ön plana çıkartmak. Makyajın genel kuralının ‘yüzümüzde göstermek istediğimiz bölgeyi açık renk ile boyayıp, göstermek istemediğimiz bölgeyi koyu renk ile saklamak’ olduğunu unutmayın.

Dudaklarınıza dolgun bir görünüm kazandırmak için fırçayla uyguladığınız kapatıcıyı göz altları ve dudak kenarlarında özellikle ihmal etmeyin. Alt dudağınızın ortasına ışığa duyarlı parlatıcı sürebilirsiniz.

Fondöten kullanımı

Fondöten kullanımı
Fondöten kullanımı

Kusursuz dengeli bir ten yaratmak için kullanacağınız sıvı ve kapatıcı fondöteni geniş ve yassı bir fırça yardımıyla yüzünüze uygulayın. Dikkat etmeniz gereken fondöten renginin cildinizle uyumlu bir tonda olması.

Fırçayla elmacık kemiklerinin altından ve kaşların hafif üzerinden oval/dairesel hareketlerle allık uyguladığınızda diagonal bir gölge sınırı oluşturmuş ve yüzünüzü görsel olarak uzatmış olursunuz.

Üçgen yüz

Düz ve üçgen yüze sahip kişilerde alın dar ve çene bölümü geniştir. Bunun sonucunda alın bölgesini biraz aydınlatmak gerekebilir.

Çene kısmı öndeyse açık renk, çıkıksa koyu renk ile kamufle etmek mümkün. Sonrasında kaşlara vereceğiniz yarım oval şekille yüzdeki sertiği kaybetmiş olursunuz.

Oval yüz

Bu tür yüzlerde yüzü uzatmanın en güzel yöntemi elmacık kemiğini ön plana çıkarmaktır. Bu işlemi yaparken elinize bir kalem alın. Bir ucu kulağınızın üst kısmında, diğer ucu dudağınızın bitiş noktasında çapraz tutabileceğiniz şekilde olmalı.

Bu taktik bizim elmacık kemik orantısını en iyi çıkaran yöntemimiz. Belirlediğimiz bu bölgeye koyu renk fondöten ile gölgelendirme yapılması gerekir. Çene bölgesini ve alın kısmını aydınlatıp şakak bölgesine de koyu renk gölge yaptığınızda, ideal olan üçgen yüz şeklini ön plana çıkartmış olursunuz.

Kare yüz

En zor ama en eğlenceli yüz şekli diye anlatıyor Göksu. Yüzdeki bütün bölgeler net ve keskinolur kare yüzde. Bu tür yüzlere uyguladığı yöntem yüzün tamamını kendi cilt renginden iki ton koyu renk fondöten sürerek başlamak. Bu kısmı iyi anlamak ve doğru uygulamak gerek.

Sonraki adım burun üstü, göz altı, elmacık kemiğinin üstü, çenenin ön kısmı, dudağın ortası ve son olarak yanak, yani elmacık kemiğinin alt kısmına açık renk fondöten kullanmak. Böylece daha önce uyguladığımız iki ton koyu fondötenden eser kalmadı ve herşey doğal. Bu uygulama sonrasında makyajı göz ve dudak detayıyla tamamlamak ideal.

 

 

More from the blog

Gelin Makyajı Nasıl Yapılmalıdır?

Gelin adaylarının düğün günü özellikle saç ve makyajlarının en güzel şekilde olmasını ister. Kendilerine ve tarzlarına yakışan bir model seçmeleri için belli kaynaklardan ve kişilerden destek almaktadır....

10 Dakikada Makyaj Nasıl Yapılır?

Hem güzel görünmek isteyip hem de vakti olmayanlara yönelik hızlı ve pratik 10 dakikada makyaj nasıl yapılır? Tüyoları yazının devamında sizler için hazırlandı. Bakımlı görünmek günümüzün olmazsa olmazları...

Makyaj fırçası nasıl seçilir?

Farklı makyaj fırçaları, yeni başlayanlar için ister istemez kafa karışıklığına sebep olabiliyor. Yüz için, göz için ve vücut için onlarca makyaj fırçası bulunuyor.

Yeni Sezonun Güzellik Trendleri Sizlerle

Bugün sizlerle birlikte yeni sezonda karşımıza çıkan ünlülerin güzellik trendleri ile alakalı bilgiler sunacak ve fikir edinmenize yardım edeceğiz. Türkiye genelinde özellikle güzellik konusunda...