Yüz Binlerce Çocuğa Acil Aşı Çağrısı

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Sağlık Bakanlığı, tetanos ve difteri aşılarını zamanında temin edemeyince geçen yıl bir milyonu aşkın çocuk aşılanamadı. Şimdi aşı bulunsa da aile hekimleri, aşı yapılması gereken yüz binlerce çocuğu bulmalarının ve aşılamalarının mümkün olmadığı görüşünde. Bunun için tek çare, ailelerin, aşı için aile hekimlerini bulmaları.

Geçen 2011-2012 öğretim yılında 8’inci sınıf öğrencilerinin velilerinden tetanos ve difteri aşılarının yapılabilmesi için imzalı izin alındı. Ancak ilçelerdeki toplum sağlığı merkezi çalışanlarının okulları gezerek yapması gereken aşılar, aşılar zamanında temin edilemediği için vurulamadı. Yeni eğitim yılının start almasına bir ay kala, aşının tedariğinin ardından, il halk sağlığı müdürleri çocuklara tetanos-difteri aşısı yapma görevini, aile hekimlerine verdi.

1998 DOĞUMLU TÜM ÇOCUKLAR

İl halk sağlığı müdürlükleri, aile hekimlerinden kendilerine kayıtlı tüm 1998 doğumlu çocukların, okulların açılacağı 17 Eylül’e kadar tetanos ve difteri aşılarını tamamlamalarını istedi. Ancak aile hekimleri araya Bayram tatilinin de girdiği bir aylık süre içinde aşılamayı bitiremedi. Bazı hekimler, okul, eczane, aile sağlığı merkezlerine astığı yazılarda çocukları aşılanmaya çağırdı. Ancak iş yoğunluğu içinde ev ev dolaşarak aşılama yapamadı.

“ÇOCUKLARI BULMAYA NE GÜCÜMÜZ NE ZAMANIMIZ VAR”

Adını vermek istemeyen bir aile hekimi, “Tetanos-difteri aşısının tek tedarikçisi; sağlık bakanlığı. Geçen sene bu aşılarda ciddi sıkıntı yaşadık. Gebelere bile yapmakta zorlandık. Şimdi aşı var ama bakanlığın istediklerini yerine getirmek imkansız. Örneğin bende 1998 doğumlu 53, diğer aile hekiminde 130 çocuk var. Bunların kapılarını tek tek çalıp, aşıya ikna edip yapmamız mümkün değil. Aileler, çocuklarını getirsin aşılayalım ama bizim onları bulmaya ne gücümüz ne de zamanız var” dedi.

Bir başka aile hekimi, “Aile hekimlerinin henüz tüm sorumlu olduğu nüfusa ulaşabilecek iletişim sistemleri yok. Kimin 8’inci, kimin 9’uncu sınıfta olduğunu ayırt edebilmek için geniş bir tarama yapmaları, ev ev dolaşıp kişileri bulmaları, aşılarını tamamlamaları gerekiyor. Hem de yeni öğrenim dönemi başlayana kadar. Bu mümkün değil” diye konuştu.

İKİ AŞI BİR ARADA

Tetanos-difteri aşısı, Bebek doğduktan sonra 2,4 ve 6 aylıkken toplam 3 doz yapılıyor. 18-24 aylıkken tekrar ediliyor. Daha sonra sekizinci sınıfa denk gelen 15’inci yaşta aşılar bir doz daha yapılarak tam koruma sağlanıyor. Tetanos hastalığından korunmanın tek yolu; aşılanma. Tetanos, yüksek ölüm oranına sahip bir hastalık. Vakaların yaklaşık yüzde 30’u hayatını kaybediyor. Kuş palazı olarak da bilinen difteri mikrobunun salgıladığı toksin ise insanlar için oldukça tehlikeli.

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.