“Yumurtalıklar Meme Kanserini Tetikliyor”

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

A Haber‘der Selin Ongun’un sunduğu Bi Sormak Lazım Programı Florance Nighttingale Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Maktav Dinçer’i konuk etti.

“YUMURTALIKLAR MEME KANSERİNİ TETİKLİYOR”

Meme kanseri vakalarının büyük çoğunluğunun hormona bağlı olduğunu dile getiren Prof. Dr. Dinçer, 35 yaşına gelip doğum yapmayı düşünmeyen kadınların yumurtalıklarını aldırması halinde meme kanserine yakalanma olasılığının da düştüğünü belirtti. Dinçer, “Erken yaşta iki yumurtalığı alınmış kadınlarda meme kanseri riski azalır. Koruyucu yöntemdir bu. Genetik olarak analizini yapmak kolay. Kan vererek meme kanserine yol açan genetik bozukluk ortaya konuyor. O bozukluk aynı zamanda Yumurtalık kanserine de yol açıyor. Meme kanserinin erken teşhisi var ama Yumurtalık kanserinin yok. Genetik bozukluğu olup 35 yaşında çocuk doğurmayacak kadına yumurtalıklarını alması önerilir. Yumurtalıkları almak meme kanseri riskini yüzde 50 azaltır. Meme kanseri hormonlarla ilgili bir hastalık” diye konuştu.

“MENOPOZDA HORMON KULLANIMI BIRAKILMALI”

Doğum ve emzirme dışında menopozla da meme kanserinin bağlantılı olduğunu söyleyen Prof. Dr. Dinçer, menopoza giren kadınların hormon kullanımının kansere yakalanma riskini artırdığına dikkat çekti. Dinçer, “10 yıl önce ABD’de menopozda hormon kullanımı bırakıldı. Şimdi ABD’de yıllık meme kanseri oranında azalma var. Hormon kullanımı bırakılmalı” diye konuştu.

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.