Yulaf Ezmesi Nedir? Besin Değeri Nedir? Protein İçeriği ve Faydaları

tarafından
1161
Yulaf Ezmesi Nedir? Besin Değeri Nedir? Protein İçeriği ve Faydaları
5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

Bugün ki makalemizde elimizden geldiğince yulaf ezmesi besin değeri, protein içeriği ve faydaları üzerinde durmak istiyoruz. Türkiye genelinde genellikle zayıflamak için çok fazla tercih edilen bir besin. Ancak insanlar, diğer detayları ile alakalı olarak çok fazla bilgi sahibi değiller. Bu neden dolayısı ile konuyu etraflıca ele almak istiyoruz.

Yulaf ezmesinin insan hayatına faydaları üzerinde duracağız. Tabi ki besin tablosundaki yeri ve insan için sağladıkları üzerinde de duracağız. Daha fazla merak ettiğiniz var ise bunları yorum alanlarımızdan sormanız yeterli olacaktır. En kısa süre içerisinde sizlere yanıt verme yoluna gideceğiz. Başlayalım…

Yulaf Ezmesi

Yulaf Ezmesi

Yulaf Ezmesi Nedir?

Yulaf ezmesi, yulaf kepeği olarak elde edilen besinin doğal yollar ile kurutulması ve ezilmesi sonucu ortaya çıkan besin türüdür.

Günümüzde insan hayatı için ciddi anlamda fark yaratan besinlerden birisidir. Son derece az kalori ve sindirim sistemi faaliyetleri açısından da zengindir. İçeriğinde ki vitamin ve mineraller sayesinde ortaya çok daha güzel seçenekler çıkar. Dolayısı ile sizlere bu bileşenin tüm bilgilerini elimizden geldiğince vermek istiyoruz. Tüm merak ettiklerinizi sitemiz içerisinden de araştırma yaparak alternatifleri inceleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=w8tE-u1KPjA

Yulaf Ezmesinin Protein İçeriği

Gerçek anlamda faydalı ve insan hayatı için çok önemli bileşenleri içeriğinde sizlere sunan besin türlerinden birisi olarak dikkatleri çekiyor. Türkiye genelinde de çok fazla tüketilen bir besin maddesi olduğundan dolayı tüm detaylarını enine boyuna analiz etmek gerekiyor.

Protein ve vitamin açısından son derece zengindir. Kendi başına tükettiğiniz zaman tadı biraz farklı gelebilir. Bu neden dolayısı ile genellikle ballı süt ile karışımı daha fazla faydalı hale gelebiliyor. Protein içeriği tabi ki genellikle doğrudan insan hayatına sağladığı fayda olarak da nitelendirilebilir. Elimizden geldiğince sizlere bu noktada daha kapsamlı seçenekler sunma amacındayız. Protein içeriği listesinde genel olarak lif, protein, demir, magnezyum, potasyum, selenyum, folat, B1, B2, B6 vitamini ve omega-3 gibi çok yönlü seçenekler kendisini gösteriyor.

Genellikle vücudun dirayet kazanmasında, bağışıklık ve sindirim sisteminin iyi bir hale getirilmesi yolunda da en etkin besin seçeneklerinden birisi olarak dikkatleri çekiyor. Bu noktada faydaları da insanlar tarafından ciddi anlamda merak ediliyor. Konu üzerinde biraz daha derinlemesine duracağız.

Yulaf Ezmesinin Faydaları

Yulaf Ezmesinin Faydaları

Yulaf Ezmesinin Faydaları Nelerdir?

Yulaf ezmesinin faydaları içerisinde o kadar yeni seçenekleri sunacağız ki, gerçekten faydalarına şaşıracaksınız. Yulaf ezmesi, doğrudan tüketildiği zaman çok daha iyi seçenekleri sizlere sunuyor. Dolayısı ile tam da bu noktada en ince ayrıntısına kadar bilgi sahibi olmak hakkınız. Faydalarını başlıklar halinde inceleyelim.

Hızlı Kilo Verdirir

Öncelikli olarak lifli bir gıda maddesidir. Aynı zamanda içeriğinde ki bileşenler sayesinde sindirim sistemini kuvvetlendirir, metabolizma faaliyetlerini aktif hale getirir. Bu sayede vücut genelinde yağ yakımı çok daha hızlı bir hale gelir. Bol su tüketimi ile desteklenmelidir.

Kötü Kolesterol Değerlerini Düşürür

Kolesterol, özellikle kontrol altına alınmadığı zamanlarda kalp için ciddi anlamda tehlike arz eder. İşte tam da bu noktada yulaf ezmesi devreye giriyor. Lifli bir gıda olması ve aynı zamanda içeriğinde ki vitaminler, kolesterolün kontrol altına alınmasında yardımcı. LDL ve HDL değerleriniz bu sayede kısa sürede düzelir.

Kan Şekeri Dengeler

Kan şekeri, ilerleyen süreçte insan hayatı için çok ciddi anlamda tehlike oluşturabilir. Tam da bu noktada yulaf ezmesinin sizlere sunacağı faydalardan yararlanın. Kan şekeri değeri ani olarak yükselebilir ya da düşebilir. Yulaf ezmesinin düzenli olarak tüketilmesi ise bu ani hareketleri kontrol altına alır.

Kalp ve Damar Hastalığı Riskini Azaltır

Omega-3 yağ asitlerini içerisinde barındırır. Tam da bu nedenle kalp sağlığımızın kısa süre içerisinde kendisini toplamasına ciddi anlamda yardımcı olur. Günlük olarak bol süt, bal karışımı ile tüketin. Aynı zamanda beraberinde su tüketimini arttırmayı da asla ama asla ihmal etmeyin.

Kanser Oluşumunun Önüne Geçer

Vücut, zaman içerisinde çeşitli nedenlere bağlı olarak kanser hücresi üretebilir. Bu neden dolayısı yulaf ezmesi, kanser oluşumunun en büyük önleyicileri arasında yer alır. Enterolakton, yulaf ezmesi içeriğinde yer alan bir besindir. Doğrudan hormonal dengeyi sağlar ve %41 oranında kanser oluşumunu engellemeye destek olduğunu kanıtlanmıştır.

Yulaf Ezmesi Protein Değerleri

Yulaf Ezmesi Protein Değerleri

Kabızlığı Giderir, Bağışıklığı Destekler

Kronik kabızlık gibi hastalıkların tedavisinde kısa süre içerisinde en etken bileşenlerden birisi olmuştur. Lifli bir gıda olması nedeni ile bağırsak parazitlerinin ortadan kalkmasına yardımcıdır. Aynı zamanda bağışıklık sistemini de destekleyerek vücudun dışarıdan gelecek hastalıklara karşı dirençli olmasını sağlar. Bu neden dolayısı ile çokça tercih edilen bir tedavi bileşeni olabilir.

Cilt Hastalıklarının Giderilmesinde Kullanılır

Günümüzde özellikle cilt sorunlarının ortadan kaldırılması için maske içeriklerinde sıklık ile tercih edilir. Güzellik uzmanları, yeni dönem karışımlarında özellikle yulaf ezmesini sıvı hale getirerek maske amacı ile kullanır. Araştırmalar gösteriyor ki cilt üzerinde kısa süre içerisinde çok ciddi anlamda fayda sağlamıştır.

Yulaf Ezmesi Besin Değeri Tablosu

Besin değeri tablosu olarak da son derece zengin bir bileşen olarak adından ciddi anlamda söz ettiriyor. Türkiye genelinde uzmanların da sıklık ile kullanımını önerdiği bu besin, değerleri itibari ile çok sağlıklıdır. Dr. Can Çiftçi tarafından derlemiş olduğumuz değerleri sizlere sunmak amacındayız. 100 gram yulaf ezmesi besin değeri tablosu aşağıdaki gibidir;

 • Kalori 370 kcal % 18.5
 • Karbonhidrat 63.29 gr % 21.1
 • Lif 5.43 g % 21.72
 • Protein 12.53 g % 25.06
 • Yağ 7 g % 10.77
 • Kolesterol 0 mg % 0
 • A Vitamini 0 IU % 0
 • C Vitamini 0 mg % 0
 • Potasyum 348 mg % 9.94
 • Kalsiyum 54 mg % 5.4
 • Demir 4.61 mg % 25.61