Yorgunluktan dolayı sporu ve egzersizi erteleyenlere öneriler

5.00 avg. rating (97% score) - 2 votes

Yorgunluktan dolayı sporu ve egzersizi erteleyenlere öneriler

Yoğun geçirilen bir günün sonunda ya da yeni bir güne başladığında kendini halsiz hissediyor ve yorgunum diyerek sporu ertelemeyi düşünüyorsan bu önerilere kulak vermeniz gerekebilir.

Düzenli Beslenin

Spor yapan bir kişi normal bir kişiye göre daha fazla enerjiye ihtiyaç duyduğu için beslenmesine önem göstermesi gerekiyor. Doğru antrenmanın yanı sıra yeterli ve dengeli beslenme programı hedefe ulaşmada önemli rol oynayacak. Hedef kilo vermek, vücut geliştirmek ya da kilo almak hangisi olursa olsun beslenmeye önem vermek gerekiyor. Düzenli beslenme spor performansını da gün içerisindeki tempoda enerji seviyesini de yüksek tutacak.

Düzenli Beslenme
Düzenli Beslenme

Stresi ve yoğun iş temposunu yönetin

Stres, kişilerin yaşam enerjisini dahi alan en büyük faktörlerden biri olarak tüm hayatı olumsuz etkiliyor. Strese olan toleransı yükseltmek ve stresle başa çıkabilmenin yollarını keşfetmek daha enerjik ve zinde bir hayat için önem taşıyor. Yoğun iş temposu, sık seyahat edilmesi hatta mevsim değişiklikleri dolayısıyla adaptasyon süresinin uzaması da yaşam kalitesini negatif yönde etkilediği gibi zihinsel ve fiziksel performansın da düşmesine sebep olabiliyor. Enerji düşüklüğüne bağlı isteksizlik, spordan uzaklaştırmamalı.

Yaşamın her anında hareketi seçin

Hareketsiz yaşam tarzı veya egzersize uzun süre ara vermek metabolizma hızının yavaşlamasına neden oluyor. Vücut neye alışırsa ona uyum sağlıyor. Hareketi hayattan uzaklaşan vücudun birden aktif olması kişileri zorlayabiliyor. Egzersize başlangıçta kısa sürelerle tüm vücudu çalıştıracak programlarla başlamak gerekiyor. Ağırlık çalışılacak ise hafif kilolar ile başlayıp yavaş yavaş artırmak vücudun bu yeni düzene alışmasını sağlayacak. Gün içerisinde hareketi olabildiğince hayatın odak noktasına koymak önemli. Asansör yerine merdiveni tercih etmek, öğle yemeği sonrası işyerinde kısa yürüyüşler yapmak gerekiyor.

Hareketli yaşam
Hareketli yaşam

Susamayı beklemeden su tüketmeye alışın

Yetişkin bir erkeğin vücudunun %60’ı sudur. Bu sebepten dolayı yeteri kadar su tüketilmemesi ve vücuttaki su oranının kaybı performans düşüklüğüne ve halsizliğe neden oluyor. Gün boyu su tüketmek egzersiz öncesi, esnası ve sonrasında yeterli sıvı tüketmek gerekiyor.

Testesteron seviyesi önemli

Testesteronun normalin altında olmasının belirtileri arasında ereksiyon bozukluğu ve cinsel isteksizliğin yanısıra yorgunluk ve kas güçsüzlüğü de yer alıyor.

Vücudundaki testesteronun düşük olması enerji seviyesinde düşüklüğe neden olabildiği gibi kişilerin kendilerini halsiz hissetmesini de beraberinde getiriyor. Bu durumda spor ve egzersiz performansı düşüyor.

Motivasyonu yükseltmek
Motivasyonu yükseltmek

Motivasyonu yükseltmek önemli

Spor yapılan mekânın havalandırması, temizliği, spor ekipmanları, çalan müzik, ortamın sosyalliği, eğitmenin tavrı, eşlik edecek bir partnerin olması gibi faktörler motivasyonu olumlu yönde etkiliyor. Bu etkenler sporda hoş vakit geçirmeyi ve devamlılığın artmasını sağlıyor.

Supplement kullan

Enerji üretimine destek olup daha yüksek performansta uzun süreli egzersizlere olanak sağlatacak gıda takviyeleri kullanmak yardımcı oluyor. Kalitesine ve etkinliğine güvenilen takviye kullanımları ile iskelet kaslarındaki enerji metabolizmasının etkilenerek yağ asidi oksidasyonunun artırıldığı, karbonhidrat yıkımını azaltılarak karbonhidrat depolarının korunmasına destek olduğu gözleniyor.

Performans üstündeki etkileri arasında ise egzersiz anındaki maksimum oksijen kullanımının, kalp atım hızının, baskılanmış solunum hacminin, akciğer kapasitesinin ve görsel tepkime süresinin geliştiği görülüyor.

Supplement Kullanmak
Supplement Kullanmak

Düzenli kullanımla fiziksel ve zihinsel performansta artış ile halsizlik yorgunluk motivasyon düşüklüğünü yenilebildiği gibi, anti stres etkileri ve adaptojenik özellikleri ile daha yüksek kalitede egzersizler hedeflenebiliyor. Yeterli ve düzenli bir şekilde beslenemeyen kişiler beslenmeyle alamadığı vitamin minerallerini bir multivitamin desteği ile alabilir, hem günlük enerjiye hem de spor performansının artmasına yardımcı olabiliyor.

Ginseng,kafein gibi destekler enerji verici özelliklerinin yanı sıra, uzun süreli ve dayanıklılık gerektiren aktiviteler için birebir olacak. Tribulus ve L-Arjinin ile testesteron düzeyini iyileştirmeye destek olabilir, kaslara giden oksijen ve glukoz miktarının artırılması ile de daha hızlı kas gelişimi ile yüksek performansa ulaşabiliyor. Bu içeriklere sahip ürünler kişilerin spora gideceği günler egzersiz öncesi ve sonrasında kullanılabilir. Günlük enerji desteği olması amaçlı da her gün sabah ve öğlen yemekler sonrası düzenli kullanım yapabilir.

More from the blog

Ebru Şallı ile bacak inceltme pilates egzersizleri

Ebru Şallı ile bacak inceltme pilates egzersizleri izleyin ve uygulayın. İnce bacaklara sahip olun.