Yorgunluğunuzun Nedeni Bunlar Olabilir!

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Enerji seviyeniz mi düşük? Uykunuzu düzene soktuğunuz ve stresi kontrol altına aldığınız halde bitkin mi hissediyorsunuz?

Eğer öyleyse, yalnız değilsiniz. Amerika birincil bakım hastalarının neredeyse 3’te 1’i önemli derecede yorgunlukla başvuruyor ve bu da her yıl 7 milyon ünite ziyaretine tekabül ediyor. Yorgunluğunuzun nedeni olabilecek şaşırtıcı gerçekleri ve alışılmışın dışında ama bir o kadar da etkili çözüm yollarımı öğrenmek için bu yazıyı okuyun. Tabi eğer enerjiniz alışılmadık şekilde düşükse bir kan testi yaptırın.

Midedeki zararlı bakteriler derin uykuyu engeller

Dünya nüfusunun 3’te 2’sinin midesinde (4.5 milyarın üzerinde insan) Helicobacter pylori (Helikobakter pilori- Hp) olarak adlandırdığımız zararlı bakteriler yaşamaktadır. Bu zararlı bakteriler yorgunluğun başlıca nedeni olabilir. Midenizin iç zarı yiyecekleri sindirmek için asit üretirken aynı anda bu asitten korunmak için de koruyucu mukus üretir. H. Pilori bakterileri mideyi ele geçirerek koruyucu mukus tabakasını yok eder ve sizi ülser veya mide yüzeyinde ufak yaralara karşı korunmasız hale getirir. Uyuduğunuz zaman, asit bu ülserler yoluyla mideden kaçabilir ve özofagusa (yemek borusu) gelerek boğazda ağrıya neden olur. Bu da derin ve dinlendirici bir uyku uyumanızı engeller. Ayrıca kan ülserlerden kaçarken anemiye neden olabilir ve bu da gün boyu enerjinizin daha düşük olmasına yol açar.

Neyse ki H. Pilori enfeksiyonu teşhisi ve tedavisi zor değildir. Doktorunuzun yapacağı basit bir nefes testi bakteriyi tespit edecektir. Antibiyotikler zararlı bakterileri yok edebilir ve asit azaltıcı ilaçlar ülseri tedavi edebilir. Ayrıca uyumadan önce antiasit almayı deneyebilirsiniz. Eğer daha iyi bir uyku uyumanıza yardımcı oluyorsa bu H. Pilori göstergesi olabilir.

Balgam, solunum yollarını tıkayabilir

Sağlıklı nefes almak, oksijeni burnunuzdan çeker ve akciğerlerinize ileterek vücudunuzun ihtiyacı olan enerjiyi sağlar. Uyuduğunuz zaman boğazınızın arka tarafında balgam oluşabilir ve burundan ciğerlere giden oksijen yolunu tıkayabilir. Ağzınızdan nefes alarak bunu telafi edebilirsiniz ancak yapılan son bir araştırma, bunun kandaki oksijen seviyesinde ciddi derecede düşüş ile alakalı olduğunu ve bunun da yorgunluğa neden olabileceğini ortaya koydu. Her sabah, ağız bakım suyu veya tuzlu suyla gargara yapmak boğazdaki balgamın temizlenmesine yardımcı olarak ciğerlerinize daha çok oksijen ulaşmasını sağlar ve bu da enerjinizi artırır.

Sabah kahveniz sizi yoruyor olabilir

Çoğumuz sabahları uyanabilmek için kahve veya çay içmeyi tercih ediyoruz ama bu yorgunluğunuzun nedeni olabilir. Bunun iki sebebi var. Birincisi, fazla tüketildiğinde, kahve uyuyan metabolizmanızın birden fazla çalışmasına neden olur. İkincisi ise; kafeinin dehidrasyon etkisi yaratmasıdır. Uyandığınız zaman zaten saatlerdir su içmediğiniz için su kaybı yaşamaya eğilimli olursunuz. Başka içecekler tüketmezseniz, kahveniz daha fazla dehidrasyona (su kaybı) neden olarak enerjinizi azaltır. Önemli olan kafeini ölçülü tüketmek ve dehidrasyonu önlemek için kahvenizle aynı zamanda dolu bir bardak su içmektir.

Kıyafetlerinizin rahatlığına ve renklerine dikkat

Aşırı rahatlık sizi daha da yorgun hale getirebilir. Bol ve esnek kıyafetler daha kambur ve “hımbıl” durmanıza neden olarak eklemlerinizi ve kaslarınızı zorlar ve vücudunuza oksijen dağıtmak için daha çok çalışırlar. Özenli giyinmek sadece kambur durmanızı engellemekle kalmaz aynı zamanda güveninizin artmasına yardımcı olur. Dolayısıyla güven de duruşunuza dikkat etmenize neden olarak sağlıklı nefes almanızı sağlar.

Kıyafetlerinizin rengi de sizi yoruyor olabilir. Siyah, lacivert ve kahverengi uykunuzu getiren kimyasal olan melatonin salınımını harekete geçirir. İyi haber şu ki araştırmalar enerjinizi artıracak renkler de olduğunu gösteriyor.  Beyaz giysiler uyku hormonu melatonin salınımını bastırır ve beyninizdeki mutluluk hormonu olan serotonin seviyesini yükseltir. Kırmızı, daha aktif olmak için idealdir. Ayrıca kırmızı kan akışını hızlandırır ve böbrek üstü bezlerini harekete geçirir. Sarı, beyni harekete geçirir, özgüven sağlar ve iyimserliğe teşvik eder.

Yorgunluğunuz için ilginç çözümler

Eğer yorgunluktan muzdaripseniz onla savaşmak için bu değişik çözüm yollarından birini denemek isteyebilirsiniz.

Yumurta ve Kavun

Çok ilginç bir kombin olsa da yumurta ve kantalup kavunu yorgunluğunuzu yenmeniz için çok iyi bir ikili olabilir. Yumurta tek başına hem masrafsız hem de düşük kalorili bir protein kaynağıdır ama kantalup kavunu gibi bir kompleks karbonhidratla eşleştirildiğinde çok daha yararlıdır. Yumurtadaki protein kavundaki şekerin emilimini yavaşlatarak şekerinizin birden yükselmesini engeller ve gün boyu enerji sağlar.

Kordiseps Mantarı

Kordiseps “Cordyceps Sinesis” olarak bilinen Çin tırtıl mantarıdır. Kordiseps tırtılın üst kısmında kendiliğinden büyüyen parazitik bir mantardır. Hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırma kordiseps mantarının metabolizmayı hızlandırarak, yorgunlukla savaşmaya ve yaşınız ilerledikçe fiziksel dayanıklılığınızı artırmaya yardımcı olduğunu belirledi. 1993 yılında iki Çinli kadın atlet 1500-, 3000-, ve 10.000- metre koşu yarışlarında dünya rekorlarını aştı ve başarılarını kordiseps ürünlerine atfetti. Günde 3g kullanmayı deneyin. Sağlık ürünleri satan mağazalarda bulabilirsiniz.

Nopal Kaktüsü

Normalde kaktüsler uzaktan sevilir ama Türkçeye “dikenli armutlar” şeklinde çevrilmiş (prickly pear) Kaynanadili olarak bilinen Nopal kaktüsü yorgunluğunuzu yenmede etkili bir çözüm olabilir. Taze, kurutulmuş ve Meksika ve Güneybatı mutfaklarında kullanılmak üzere reçel şeklinde bulunur. Nopal kaktüsü aynı zamanda besin takviyesi olarak da satılmaktadır. Karaciğerin vücudu zehirlerden arındırıp detoksifiye etmesine ve inflamasyon kaynaklı yorgunluğu azaltmasına yardımcı olabilecek antioksidanlar bakımından oldukça zengindir.

Bir bardak suyla birlikte günde 1000 mg kullanmayı deneyin. Sağlık ürünleri satan mağazalarda bulabilirsiniz.

“Mors” Hareketi

Spor salonunda yapacağınız birkaç egzersiz gibi bu ilginç egzersiz de enerjinizi artırmanın harika bir yoludur. Önce ellerinizi yerde önünüze doğru uzatıp mideniz üzerine uzanın. Avuçlarınızı yere yapıştırıp kollarınız ve göbeğinizden destek alarak kendinizi öne ve ileri çekin. O pozisyonda bir saniye bekleyin ve bedeninizi alçaltarak kollarınızı uzatın. Yerde bir mors hayvanı (deniz aygırı) gibi hareket ederek egzersizi tekrarlayın. Bütün egzersizler gibi “mors” egzersizi de metabolizmanızı hızlandırır. Ayrıca, genelde ihmal edilen kasları çalıştırarak beynin koordinasyon ve kas hafızasıyla bağlantılı yeni bölgelerini harekete geçirmiş olacaksınız. En önemlisi, sırtı yay biçimine sokan bu egzersiz esnemenin, dolaşımı artırmanın ve enerji seviyenizi düşürebilecek olan kas gerginliğinizi rahatlatmanın harika bir yoludur.

Dr. Mehmet Öz

Kaynak: http://hastane.com.tr/mehmet-oz.html

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.