Yeşil Kahve zayıflamaya yardımcı oluyor

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Yeşil kahve son zamanlarda kilo verdirici özelliğiyle oldukça öne çıkmıştır. Diyetisyen Gülhan Koca, yeşil kahvenin nasıl pişirilmesi gerektiğini anlattı ve faydalarını sıraladı.

Yapımı ve tadı diğer kahvelerden farklı olan yeşil kahveye özelliğini veren kavrulmamış olması ve metabolizmayı hızlandırmasıdır. İçtiğimiz kahveye koyu rengini veren kavrulma işlemidir. Kavurma esnasında çiğ kahvenin içindeki “klorojenik asit” bileşeni azalır. Yeşil kahve çekirdeğinde gram başına 34.4-41.6 mg klorojenik asit bulunurken, kavrulmuş kahvede ortalama 2-7 mg kadar oldukça düşük miktarlarda bulunur. Yeşil kahvenin sağlığa faydalı etkileri de içeriğindeki yüksek miktardaki klorojenik asitten kaynaklanmaktadır. Klorojenik asit, ince bağırsaktan glikozun emilmesini ve karaciğerden kana glikoz salınımını önleyerek kanda glikoz seviyesinin yükselmesini engeller. Klorojenik ve kafein sayesinde vücut yağ miktarının azalmasına ve kilo kaybına yardımcı olur.

Yeşil kahve ile ilgili bilimsel çalışmalar henüz çok yeterli değildir.

Yeşil kahvenin faydaları

  • Metabolizmayı hızlandırır. Kilo vermeye ve yağ yakımına yardımcıdır.
  • Kavrulmuş kahveye göre antioksidan özelliği 3 kat daha fazladır. Antioksidan özelliğiyle serbest radikallere karşı vücudu korur.
  • Toksinleri vücuttan uzaklaştırır.
  • Yaşlanmayı geciktirir.
  • Enerji verir, yorgunluğa ve halsizliğe iyi gelir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Yüksek kan basıncını düşürücü etkisiyle hipertansiyonu önlemeye yardımcı olur.
  • Kalp-damar sağlığını destekler.
  • Şeker hastalığı riskini azaltır. Tip 2 diyabette olumlu etkileri bulunmaktadır.
  • Kansere karşı koruyucu etki gösterir.

Nasıl pişirilir?

Yeşil kahvenin hazırlanışı oldukça pratik ve kolaydır. Yaklaşık olarak 1 yemek kaşığı kahve cezveye konulduktan sonra 200 ml sıcak su üzerine eklenir ve 4 dakika demlenmeye bırakılır. Sıcak olarak servis yapılır.

Günlük tüketim miktarı ne olmalı?

Hamile ve emziren bayanların yeşil kahve tüketimi ile ilgili yeterince güvenilir bilgi olmadığı için kullanmaları sakıncalı olabilir.
Fazla miktarlarda tüketildiği takdirde içeriğindeki kafein nedeniyle anksiyete bozukluklarına, ishale, yüksek kan basıncına, idrarla kalsiyumun atılmasıyla osteoporoza sebep olabilir. Tavsiye edilen tüketim miktarı günde 2 fincandır.

Diyetisyen Gülhan Koca / Hürriyet Aile

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.