Yeni Mezuna İş Bulduracak Etkili Tavsiyeler!

5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

Üniversitede mezuniyet törenleri yapılmaya başladı. Törenin ardından “ne yapacağız şimdi?” sorusunu herkes cevaplamaya çalışacaktır. Yeni mezunların iş bulma süreçlerinde hataya yer vermemeleri şanslarını arttıracaktır. Bu nedenle bir dosya konusu tadında olan makalemizi okumaya devam ediniz.

Özgeçmişi doğru hazırlamak

Maalesef üniversiteden mezun olunsa da, özgeçmiş hazırlama konusunda hiç kimse iddialı değildir. Hatta herkes internet üzerinden indirdiği bir özgeçmiş üzerinde oynama yaparak bir şeyler oluşturmaya çalışır. Üniversiteden mezun olan kişinin kendisini ifade edeceği özgeçmişi yardım almadan hazırlayamıyor olması iyi bir durum değildir. Ancak her ne olursa olsun, tecrübesizlik bir ayıp değil, aşılması gereken bir süreçtir. Bu anlamda yeni mezunlar özgeçmişlerinde kronolojik olarak kendilerini tanımlama içerisine girerek en büyük hatayı yapıyorlar.

Özgeçmişinizde bu şekilde bir hataya düşmeyin. Öğrencilik zamanlarınızda yerine getirdiğiniz projeleri, aldığınız sertifikaları, katıldığınız gönüllü çalışmaları yazın ve ön plana çıkarın. Kendi yeteneklerinizden bahsedin. Bazı kişiler “hobim” olarak, yürümek, kitap okumak, spor yapmak, yemek yapmak gibi “saçmalık” içerisine düşüyorlar. Bu tür özgeçmişler okunmadan bir kenara atılır. Kimse sizlerin hobinizle ilgilenmez, ne yaptığınızı ve ne yapabileceğinizi öğrenmek ister.

İş Bulma - Mülakat

Mülakat çok önemlidir

Yaptığınız başvurular neticesini verdi ve artık iş görüşmesine çağrıldınız. Bu kapsamda çekingenlik ve yanlış tutumlar işe alınmama sebebi olabiliyor. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken birincil nokta, düzgün giyinmektir. Kadınların aşırı açık giyinmesi, eksi bir anlam ifade edecektir. Bu nedenle resmi giyinişe önem verilmeli. Her ne kadar firmalar birincil sebep olarak giyim tarzını dikkate almasalar da, aslında en önemli belirleyici kriterlerden birisi giyimdir.

Konuşma konusunda da bazı sıkıntılar yaşanmaktadır. Daha önce mülakat deneyimi yaşamayan birisi, verilen sorulara yanlış cevaplar verebiliyor.  Uzmanlar bu konuda güzel ve etkili konuşma derslerine katılmak gerektiğini ifade ediyor. Ancak bunun için kursa gitmek yerine herhangi bir itap okumanız ve mülakata o şekilde gitmeniz faydalı olacaktır.

yeni-mezun-is-bulma-3

Başvurulan pozisyonun araştırılması

Hem özgeçmiş hazırlamada hem mülakat evresinde önceden başvurmayı planladığınız pozisyonu araştırmanız fayda sağlar. Özgeçmişte araştırmalarınıza istinaden vurgu yapabileceğiniz pozisyon için gerekli olan tanımlamalarda bulunabilirsiniz. Bu sizi bir adım öne geçirecektir. Mülakat sürecinde de yine araştırmalarınıza binaen yapacağınız bir konuşma, işe kabul edilmenizi hızlandıracak.

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.