Yeni Egzersiz Gyrotonic ile Akıcı ve Ritmik Bir Beden

5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

Yeni egzersiz Gyrotonic ile 3 boyutlu hareketlerle akıcı ve ritmik bir beden…

Pilates FNB’de çalışılmaya başlanan yeni egzersiz metodu Gyrotonic, Macar asıllı balet Juliu Horvath tarafından geliştirildi. Juliu, Amerika’da bir bale topluluğunda dans ettiği zamanlarda aşil tendonunu sakatlamasının ardından kendisini tedavi etmek amaçlı hareket tedavisi, yoga ve meditasyon üzerine 6 seneye yakın çalışmalar yaptı. Ardından tüm bu disiplinlerden de etkilenerek, tamamıyla kendine özgü bir egzersiz metodu oluşturdu. Başlarda öğrencilerinin çoğunluğunu profesyonel dansçılar oluşturduğu için adına “yoga for dancer” dediği bu egzersiz metodu ilerleyen zamanlarda tüm yaş gruplarından, farklı fitness seviyelerine sahip, hatta çeşitli sağlık sorunları ya da sakatlık yaşayan kişilerin de ilgisini çekti. Şu an 52 ülkede 7800’den fazla lisanslı eğitmeni mevcut olan GYROTONIC, bu metoda özel ekipmanlar ve aletler tasarlanmasıyla ortaya çıktı.

Pilates FNB’nin kurucusu ve Gyrotonic Uzman Eğitmeni Fatma Nur Bilgin, “GYROTONIC dersinde temel prensipler ve hareketler önce sandalye üzerinde öğretiliyor. Daha sonra Pully Tower aletine geçiliyor ve Pully Tower kişinin kol ve bacak uzunluğu, hareket genişliği, fiziksel kapasitesine göre ayarlanıyor.

Gyrotonic sisteminde vücut hem önden hem yandan hem de enlemesine 3 boyutlu hareketlerle çalıştırılıyor. Egzersizlerin 3 boyutlu olarak uygulanması hareket kabiliyetinin gelişmesini, sinir sisteminin çok yönlü çalışmasından kaynaklı olarak kuvvetlenmesini sağlıyor. Gyrotonic’e yeni başlayan bir kişi için hareketler basitten karmaşığa doğru öğretiliyor. Nefesin hareketlerle senkronize şekilde kullanılması kişinin bedenini daha akıcı, ritmik ve işlevsel olmasını sağlıyor. Egzersizlerin böyle ardı ardına ritmik olarak geçişli bir şekilde uygulanması dersi bir dans atmosferine dönüştürüyor. İlerleyen seviyelerde Gyrotonic müzik eşliğinde de yapılabiliyor.

Gyrotonic yaşı, fitness seviyesi ne olursa olsun herkes tarafından uygulanabiliyor. Gyrotonic ile kas ve iskelet sistemleri güçlenirken aynı zamanda zihinsel ve bedensel olarak da dinlenilebiliyor. Metod aynı zamanda profesyonel sporcular, dansçılar için de ileri seviye egzersizleri içeriyor. Ayrıca hamileler de Gyrotonic yaparak doğuma hazırlanabiliyorlar. Eğer hamilelik öncesi anne adayı düzenli egzersiz yapıyorsa, hamile kaldığında da kesintisiz şekilde birinci aydan itibaren doğuma kadar bu çalışmalara katılabiliyor.

Gyrotonic çalışmasının bize en önemli faydası hafif ve dingin yapısı sayesinde vücudun doğal şekilde hareket etmesini sağlayarak öncelikle gevşetmek ve rahatlatmaktır. Çünkü biliyoruz ki stresli, gergin ve katılaşmış kaslar kuvvetlenemez. Gyrotonic’te tüm beden kasları rahatlar, doğal bir formda hareket etmeyi öğrenir aynı zamanda kuvvet kazanır. Ardından egzersizler giderek zorlaşsa bile vücut buna uyum sağlar. Gyrotonic hem esnekliği hem kuvveti aynı anda vücuda kazandırıyor. Ayrıca vücudun çok yönlü çalışması sinir sistemini kuvvetlendirir. Bu da ileri yaşlarda sıklıkla görülen beden hafızası, koordinasyon ve denge kaybının yaşanmasının önüne geçer.” diyerek Gyrotonic Metodu hakkında bilgi verdi.

Gyrotonic ile Pilates arasındaki farklar nelerdir?

Gyrotonic ve Pilates birbirlerinden tamamen farklı iki ayrı egzersiz sistemidir. Farklarını şöyle sıralayabiliriz;

1. Pilates, omurgayı doğal açılarında hizalayarak çalıştırırken Gyrotonic omurganın her yöne hareket edebilmesi için gereken eklem boşluğunu sağlamaya odaklanır. Bu anlamda pilates daha stabil, Gyrotonic ise daha hareketli bir çalışma olarak tanımlanabilir.

2. Gyrotonic’te hareketler daha çok koordinasyon ve ritim becerisine dayalıdır. Daha karmaşıktır, dairesel ve helezonik hareketler kullanılır. Beyin bu tip hareketleri çizgisel hareketlere göre daha güç algıladığından öğrenme süresi pilatese göre daha uzundur.

3. Pilates kaslarda direnç oluşturmak için yay sistemini kullanır. Gyrotonic bedenin doğal hareket edebilmesi esasına dayalı olduğu için makara sistemini kullanır. Bu sistemde vücut çok hafif bir direnç ile kendi içsel enerjisini kullanarak çalışır.

4. Şöyle bir karşılaştırma da yapabiliriz; Pilates karada hareket etmek ise Gyrotonic su içinde hareket etmek gibidir.

More from the blog

Göbek Eritme Egzersizleri ve Beslenme Yöntemleri

Yaz aylarının yaklaşması ile birlikte göbek eritme egzersizleri ve beslenme yöntemleri konusunda ciddi araştırmalar yapan bayan okuyucularımızı aydınlatmak istiyoruz.

Güç ve Esneklik için Plates Hareketleri

Bugün ki makalemizde siz değerli okuyucularımız ile birlikte güç ve esneklik için plates hareketleri ile alakalı olarak bilgileri sizlere sunacağız. Her geçen gün büyüyen...

Lohusa Dönemi için Faydalı Egzersiz Hareketleri

Bugün ki makalemizde kadınlar için çok faydalı olacağına inandığımız lohusa dönemi için faydalı egzersiz hareketleri üzerinde duracağız. Türkiye genelinde hamilelik sonrası süreç, kadınlar için...

Bel ve Sırt Ağrılarından Kurtulmanızı Sağlayacak Yoga Hareketleri

Son dönemlerde kadınların özellikle en çok sıkıntı yaşadıkları konulardan birisi olan bel ve sırt ağrıları, kısa bir zaman dilimi içerisinde internet ortamında da en...