Yeni doğan bebek nasıl yıkanmalı?

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Yeni doğan bebeklerin cildi çok hassas ve yıkarken dikkat edilmesi gereken çok nokta var. Yeni doğan bebek nasıl yıkanmalı ve banyosunda dikkat edilecekler

Göbek bağının çevresi iyice kurulanmalı

Yeni doğan bebeklerin ilk banyoları özellikle aile ilk defa bebek sahibi olmuşsa bir heyecan unsurudur. Yeni doğan bebeklerin vücutları diğer yaştaki çocuklara nazaran çok daha az kirlenir. Yeni doğan bebeklerin cildi çok hassas olduğu için her gün yıkanılmasına gerek yoktur. Çok aşırı yıkamak cildin kurumasına neden olur. Göbek bağı düşene kadar bebek yıkanabilir, göbeğin üzerine bant yapıştırılması gerekmez. Sadece banyo sonrası göbek etrafının çok iyi kurulanması gerekir yoksa bebeğin göbek kordonunun etrafı sulanıp düşmesi gecikebilir veya enfekte olabilir. Banyo için göbek bağının düşmesi bekleniyorsa boyun, yüz ve genital bölgenin ılık suyla silinmesi yeterlidir.

Bebeği yıkarken dikkat edilecekler

Bebek banyosu için genellikle bebek küvetleri tercih edilir. Bebeğin banyosu için gerekli aparatlar küvetin yanına yerleştirilir. Küvet içerisine bebeği üzerine yerleştirmek için havlu, minder ya da şezlong gibi bir aparat konulur. Banyo suyu sıcaklığının 37-38 derece olması yeterlidir. Banyo yaptıran kişi dirseğiyle suyun sıcaklığını kontrol edebilir. Küvetin içerisinde 5-8 santimetrelik su seviyesi oluşturulur. Bebeğin bacakları bu suyun içerisinde olur. Bebeğin banyo yaptıran kişi bebeğin başını bir eliyle alttan tutup diğer eliyle yumuşak bir sünger ya da tülbentle yumuşak masajlarla vücudunu yıkar, sonra bebeğin başı şampuanlanır, gözlerine gelmeyecek şekilde durulanır. Bebekler hayatın ilk günlerinde yüzlerine su gelmesinden hoşlanmazlar, bu yüzden su, başın arkasına doğru dökülür ve en son yüz yıkanılır.

yenidogan-banyo-2

Bebek şampuanı nasıl olmalı?

Bebek şampuan ve sabunlarını seçerken göz yakmayan, içeriğinde parfüm, boya, paraben vb. kimyasalları bulundurmayan, aşırı köpürmeyen pH değeri 7,5 nötrlükte ürünlerin seçilmesi doğru olur.

More from the blog

İstanbul Çocuk Eğlence Merkezleri

Oyun oynamak, çocukların hem gelişiminde hem de sosyalleşmesinde çok önemli bir yer kaplar. Ailelerin, çocuklarının oyun oynaması için tercih ettiği en yaygın mekanlardan biri...

Mışıl Mışıl Uykular İçin Çocuk Yatağı Nasıl Seçilir?

Çocuklarınızın odalarını dekore ederken, seçtiğiniz mobilyaların estetik görünümünün yanı sıra, satın alacağınız çocuk yatağı modeli de oldukça önemli bir yer tutar. Onlar için yarattığınız özel alanın en...

Çocuklar Süt Sevmiyor mu?

İlk olarak ambalajlı sütler, şu an ortalıkta gezen çiğ sütlere göre denetimli ve kontrollü olduğu için kesinlikle ama kesinlikle daha güvenli ve sağlıklıymış.

En güzel erkek bebek isimleri 2018

Bu haberimizde siz değerli okuyucularımız ile birlikte en güzel erkek bebek isimleri 2018 yılı önerileri üzerinde durmak istedik.