Yeni doğan bebek nasıl yıkanmalı?

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Yeni doğan bebeklerin cildi çok hassas ve yıkarken dikkat edilmesi gereken çok nokta var. Yeni doğan bebek nasıl yıkanmalı ve banyosunda dikkat edilecekler

Göbek bağının çevresi iyice kurulanmalı

Yeni doğan bebeklerin ilk banyoları özellikle aile ilk defa bebek sahibi olmuşsa bir heyecan unsurudur. Yeni doğan bebeklerin vücutları diğer yaştaki çocuklara nazaran çok daha az kirlenir. Yeni doğan bebeklerin cildi çok hassas olduğu için her gün yıkanılmasına gerek yoktur. Çok aşırı yıkamak cildin kurumasına neden olur. Göbek bağı düşene kadar bebek yıkanabilir, göbeğin üzerine bant yapıştırılması gerekmez. Sadece banyo sonrası göbek etrafının çok iyi kurulanması gerekir yoksa bebeğin göbek kordonunun etrafı sulanıp düşmesi gecikebilir veya enfekte olabilir. Banyo için göbek bağının düşmesi bekleniyorsa boyun, yüz ve genital bölgenin ılık suyla silinmesi yeterlidir.

Bebeği yıkarken dikkat edilecekler

Bebek banyosu için genellikle bebek küvetleri tercih edilir. Bebeğin banyosu için gerekli aparatlar küvetin yanına yerleştirilir. Küvet içerisine bebeği üzerine yerleştirmek için havlu, minder ya da şezlong gibi bir aparat konulur. Banyo suyu sıcaklığının 37-38 derece olması yeterlidir. Banyo yaptıran kişi dirseğiyle suyun sıcaklığını kontrol edebilir. Küvetin içerisinde 5-8 santimetrelik su seviyesi oluşturulur. Bebeğin bacakları bu suyun içerisinde olur. Bebeğin banyo yaptıran kişi bebeğin başını bir eliyle alttan tutup diğer eliyle yumuşak bir sünger ya da tülbentle yumuşak masajlarla vücudunu yıkar, sonra bebeğin başı şampuanlanır, gözlerine gelmeyecek şekilde durulanır. Bebekler hayatın ilk günlerinde yüzlerine su gelmesinden hoşlanmazlar, bu yüzden su, başın arkasına doğru dökülür ve en son yüz yıkanılır.

yenidogan-banyo-2

Bebek şampuanı nasıl olmalı?

Bebek şampuan ve sabunlarını seçerken göz yakmayan, içeriğinde parfüm, boya, paraben vb. kimyasalları bulundurmayan, aşırı köpürmeyen pH değeri 7,5 nötrlükte ürünlerin seçilmesi doğru olur.

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.