Yememeniz gereken mantar çeşitleri

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Kulaktan dolma bilgilerle mantarları tanımaya ve yorumlamaya çalışmayın

Bolu İl Sağlık Müdürü Mahmut Arık, yaptığı açıklamada, sonbahar yağmurlarıyla ormanlık alanlarda yetişen mantarların bilinçsizce tüketildiğini belirterek, zehirli ve zehirsiz mantarları ayırmanın çok zor olduğunu anlattı.

Bilinçsiz mantar tüketiminin halk sağlığı açısından ciddi bir sorun olduğunu vurgulayan Arık, ‘‘Doğada yetişen mantarların kesinlikle toplanmaması ve yenilmemesi gerektiği uyarılarına rağmen, halen zehirlenmeler ve ölümler bildirilmektedir. Bazı yenebilen ve zehirli türler birbirine o kadar benzer ki bunu ancak bir mantar bilimci ayırt edebilir” diye konuştu.

KULAKTAN DOLMA BİLGİLER KÖTÜ SONUÇLAR DOĞURUYOR

Zehirli mantarların zehirsiz olanlarla aynı tatta olduğuna dikkati çeken Arık, rengi, kokusu ve tadıyla mantarın zehirli olup olmadığının ayırt edilemeyeceğini bildirdi.

Arık, seralarda yetiştirilen ve marketlerde ambalajlarda satılan mantarların tüketilmesi gerektiğini vurgulayan Arık, şöyle devam etti:

Toplumda zehirli ve zehirsiz mantarları ayırt etmek için kullanılan fakat bilimsel geçerliliği olmayan birçok yanlış inanış var. Örneğin, zehirli mantarlar koparılınca iç kısmı mavileşir, salyangozlar zehirli olanları yemez, çayırda yetişenler zehirsizdir, sirkeli, tuzlu suda kaynatmak mantarın zehrini ortadan kaldırır, mantar iyi pişirilirse zehri kalmaz, gümüş kaşıkla kaynatılırsa zehirli olanlarda kaşık kararır, mantar yoğurt ile yenilirse zehirlemez’ gibi birçok inanış var.

Tüm bu inanışlar yanlıştır ve birçok insanın mantardan zehirlenerek ölmesine neden olmuştur. Kulaktan dolma bilgilerle, kocakarı masallarıyla mantarları tanımaya ve yorumlamaya çalışmak, çok ciddi sonuçlar doğurabilir. Bu sebeple siz siz olun, bilmediğiniz mantarı kesinlikle yemeyin.

Zehirli mantarları tüketen kişilerde göz yaşarması, tükürük artışı, terleme, kusma ve karın ağrısı, kramp, ishal, baş dönmesi, kas seğirmesi ve göz bebeklerinde küçülme belirtilerinin görülebildiğine işaret eden Arık, belirtilerin görülmesi halinde vakit kaybetmeden sağlık kuruluşlarına müracaat edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

 

 

Kaynak:kadınvekadın.com

More from the blog

Doğal ve Organik Beslenerek Kendinize İyi Bakın

Beslenme düzeni sağlık ve güzellik açısından çok önemlidir. Gün içerisinde tükettiğiniz besinlerin içeriği görünüşünüz üzerinde etkilidir. Yağlı ve katkılı yiyecekler beden ve ruh sağlığınız...

Tüm Vitaminleri İhtiva Eden Bitki Arpa Çimi Nedir? Mucizevi Faydaları

Vücudumuzun sağlıklı ve dinamik çalışması için olmazsa olmaz vitaminler ve mineraller  besin yoluyla ,gerektiği hallerde takviyelerle alınması gerekmektedir. Hangi vitamine ihtiyaç duyduğumuz bilmeksizin her...

Kolojen nedir?Kolojen Takviyesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Anti-Aging sektör pazarında sıklıkla karşımıza çıkan kolojen insan vücudunda bulunan proteinlerin en büyüğü olup;Kemik,kas deri,kan damarları gibi hemen hemen tüm vücutta bulunmaktadır. Kolojen Vücudumuzdaki Görevleri...

Burun Spreyleri Alışkanlık Yapabilir

Burun eğriliği, alerjik rahatsızlıklar, burun içi konkaların çeşitli sebeplerle şişmesi, sinüzit gibi sebeplerle sıkça reçete edilen burun spreyleri doktor kontrolünde kullanılmadığı takdirde çeşitli sağlık...