Yemekten sonra yapılması gereken 10 şey

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

 

Akşam için neler pişireceğinizi düşünüyorsunuz, değil mi? Ya ondan sonrasını?

Yemek dünyanın en güzel şeylerinden biri! Fakat ‘yemek için’ yaşadığınız zaman sağlık sorunları da yakanızı bırakmayacak demektir. Bu yüzden enfes bir sofradan kalktıktan hemen sonra yapmanız gereken 10 şey var.

  1. Midedeki tokluk hissi 20 dakika gerçekleşir. Fakat önemli olan o hissi duymamaktır. Tokluk hissi midenin bize ‘yeme artık’ sinyalidir.
  2. Yemekten yarı aç kalkmazsanız, kalp ve sindirim sisteminiz zorlanır. Vücudunuzdaki tat alma dokusu mideniz değil, dilinizdir. Gıda maddeleri çok çiğnenerek yenirse hem ağız sindirimi gerçekleştirilmiş olur, hem de gıda maddelerinin tadı alındığından yemekten haz alınır.
  3. Yine de çok fazla yemek yerseniz, hemen yatmayın ve egzersiz yapın. Çünkü yemek sonrası vücuttaki beş litre kanın 2.7 litresi sindirim organlarına gider.
  4. Geri kalan kan ise bütün vücuda yetmeye çalışır; bu nedenle kalp daha hızlı çalışır. Eğer tok karnına egzersiz yapmaya çalışırsanız, sindirim organlarına gidenin dışındaki 2.3 litrelik kan kaslara yetmeyecek, bunun sonucunda da kalp ve dolaşım sistemi zorlanacaktır. Karnınız tokken yapılabilecekler şunlardır: 

Yemekten 45 dakika sonra, 20 dakikalık hafif yürüyüş yapılabilir.
  5. Yemekten 45 dakika sonra, 20 dakikalık hafif yürüyüş yapılabilir.
  6. Tok karnına sakın yatmayın! Ayaklarınızı uzatarak rahat oturma pozisyonu alın.
  7. Eğer yatmanız gerekiyorsa, sağ tarafınız üzerine yatın.
  8. Yüksek tansiyonunuz varsa yemekten sonra soda içmeyin.
  9. Çok yemek yediyseniz ‘bastırır’ umuduyla kahve içmeyin, çünkü kahve nabız sayısını artırır. Çok yemenin uzun süreli zararı ise, vücudunuzda oluşacak fazla yağın kalp ve dolaşım sistemini bozmasıdır.
  10. Karnınızı sıkan kemer ve giysileri çıkarın.

 

Kaynak: elmaelma.com

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.