Yemeklerden sonra yapılması gereken 10 şey

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Akşam için neler yiyeceğinizi düşünüyorsunuz, değil mi? Ya ondan sonrasını?

Yemek dünyanın en güzel şeylerinden biri! Fakat ‘yemek için’ yaşadığınız zaman sağlık sorunları da yakanızı bırakmayacak demektir. Bu yüzden enfes bir sofradan kalktıktan hemen sonra yapmanız gereken 10 şey var.

  • Midedeki tokluk hissi 20 dakika gerçekleşir. Fakat önemli olan o hissi duymaktır. Tokluk hissi midenin bize ‘yeme artık’ sinyalidir.

 

  • Yemekten yarı aç kalkmazsanız, kalp ve sindirim sisteminiz zorlanır. Vücudunuzdaki tat alma dokusu mideniz değil, dilinizdir. Gıda maddeleri çok çiğnenerek yenirse hem ağız sindirimi gerçekleştirilmiş olur, hem de gıda maddelerinin tadı alındığından yemekten haz alınır.

 

  • Yine de çok fazla yemek yerseniz, hemen yatmayın ve egzersiz yapın. Çünkü yemek sonrası vücuttaki beş litre kanın 2.7 litresi sindirim organlarına gider.

 

  • Geri kalan kan ise bütün vücuda yetmeye çalışır; bu nedenle kalp daha hızlı çalışır. Eğer tok karnına egzersiz yapmaya çalışırsanız, sindirim organlarına gidenin dışındaki 2.3 litrelik kan kaslara yetmeyecek, bunun sonucunda da kalp ve dolaşım sistemi zorlanacaktır.Karnınız tokken yapılabilecekler şunlardır: 

Yemekten 45 dakika sonra, 20 dakikalık hafif yürüyüş yapılabilir.

 

  • Tok karnına sakın yatmayın! Ayaklarınızı uzatarak rahat oturma pozisyonu alın.

 

  • Eğer yatmanız gerekiyorsa, sağ tarafınız üzerine yatın.

 

  • Yüksek tansiyonunuz varsa yemekten sonra soda içmeyin.

 

  • Çok yemek yediyseniz ‘bastırır’ umuduyla kahve içmeyin, çünkü kahve nabız sayısını artırır. Çok yemenin uzun süreli zararı ise, vücudunuzda oluşacak fazla yağın kalp ve dolaşım sistemini bozmasıdır.

 

   • Karnınızı sıkan kemer ve giysileri çıkarın.

 

Kaynak: elmaelma.com

More from the blog

Jel Tırnağın Artıları Ve Eksileri Nelerdir?

Jel tırnak son dönemlerde oldukça popüler hale gelen bir tırnak uygulaması işlemidir. Ellerin bakımlı ve bir o kadar hoş görünmesine neden olan en önemli...

Kolojen nedir?Kolojen Takviyesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Anti-Aging sektör pazarında sıklıkla karşımıza çıkan kolojen insan vücudunda bulunan proteinlerin en büyüğü olup;Kemik,kas deri,kan damarları gibi hemen hemen tüm vücutta bulunmaktadır. Kolojen Vücudumuzdaki Görevleri...

Hasar görmüş cilt ve yaralar için Galebe Onarıcı Krem

Üstün AR-GE gücü ile yeniliklerin öncüsü Uraw, Galebe Onarıcı Kremin özelleştirilmiş formülü ile hasar görmüş cilt ve yaralara çözüm olmaya hazır.  Vücudumuzdaki en büyük organ...

Kore Kozmetik Ürünleri Nelerdir?

Kore kozmetik ürünleri ilk olarak Güney Kore kadınlarının, ardından da tüm dünya kadınlarının memnuniyet duyarak kullandıkları cilt bakım güzellik ürünleridir. Pürüzsüz ve parlak ciltleri...