Yazın saçlarınıza daha iyi bakın

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Dermatoloji Uzmanı Dr. Ahmet Günay, saç dökülmelerinde en önemli rolün hormonlar olduğunu belirterek, “Saç dökülmelerinde aslında en önemli rolü hormonlarımız oynuyor.

Kadınlarda östrojen hormonunun az, erkeklerde androjenin fazla salgılandığı durumlarda saçlı deride yağlanma kendini gösterir. Yağ, ölü hücreler, kirler ve tozlar karışarak ‘sebum’ adını verdiğimiz bir sıvağ oluşturur. Normalde günde 50-100 tel saç dökülmesi olağan kabul edilebilir. Ancak folikül adını verdiğimiz saç kökleri sağlam kaldığı için, bu dökülenlerin yerine yeni saçlar çıkabilir. İşte bu sirkülasyon devam ederken yağ karışımı dökülen saç kökünün ağzını tıkar. Bu tıkacın üzeri zamanla tamamen örtülür ve beslenemeyen saç kökü ölür; bu saç kaybının başlangıcıdır” dedi.

Erken yaşlarda başlayan saç dökülmelerinin dermatologlar tarafından belirlenen bir medikal şampuan, evde uygulanacak özel bakım kürleri ile kontrol altına alınabileceğini belirten Günay, “Dökülmenin mevsimsel olağan bir dökülme olmadığı ortaya çıkarsa o zaman doktorların yazacağı reçete, hazırlatacağı özel karışımlar ve kürler ile hasta kendi tedavisini kendisi rahatlıkla evinde devam ettirebilir. Bir tansiyon ilacı çalışmaları sırasında, hayvan deneylerinde, kobaylardaki tüy artışından esinlenerek bir çalışma yapılmış ve tümüyle saç dökülmesine dönüştürülmüştür. Saç dökülmesinin derecesine göre değişik konsantrasyonlarda hazırlanan solüsyon doktorun uygun göreceği sürede kullanılarak hem saç dökülmesini durdurur hem de ölmemiş saç köklerinden saç çıkmasını sağlar. Ancak ilaç bırakıldığında başka tedavilerle kombine edilmezse, ilacın etkisi ile çıkan saçlar dökülebilir” dedi.

Erkek tipi saç dökülmelerinde en önemli nedenin, testosteron hormonunun bir türevi olduğu belirten Günay, “Bu hormonun oluşumunu, bir aşamasında bozan bir ilaç, hormonun sadece saç dökülmesindeki işlevini durdurur. Böylelikle her gün dermatoloğun belirleyeceği dozda alınan bu haplar saç dökülmesini 3-6 ay arasında durdurabilir, daha uzun vadede kullanıldığında ölmemiş köklerden saç çıkması sağlanabilir. Ciddi saç dökülme sorunu yaşayanlarda saçın yapısında bulunması gereken bileşenleri içeren ilaçların direkt saçlı deriye, saçın köküne zerk edilmesi gerekir. Bu saç mezoterapisidir. Çoğunlukla özel bir cihaz yardımıyla yapılan bu işlem saç dökülmesini 1 hafta ile 1 yıl arasında kontrol altına alabilir” dedi.

Günay, saçların korunmasıyla ilgili şu önerilerde bulundu:

“Güneşin zararlı etkilerinden saçınızı koruyun. Çok güneş altında kalmak ve çok deniz suyunda kalmak saçlarınıza zarar verir. Koruyucu sprey ya da şapka kullanın.

Saçları sık yıkamak, saç derisinin yağ dengesini bozar ve saçlar daha fazla yağlanır. Saçınızı her gün yıkamayın. 2-3 günde bir ph 5.5 değerinde bir şampuanla yıkamak yeterlidir.

Jöle kullanmayın. Kullanırsanız da aynı gün saçınızı yıkayın.

Stresten uzak durun. Yüksek stres saç kaybına neden olur. Kendinize zaman ayırmaya çalışın.

Çok sıkı şapka kullanmayın.

Saçlarınızı nazikçe tarayın ve fırçalayın. Saçlara sert davranmak saç kaybını artıracaktır”.

Avatar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.