Yazın burun estetiği yapılır mı?

5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

Yazın burun estetiği yaptırmak istiyor fakat halk arasında yaygın olan dönemsel söylentiler yüzünden tereddüt ediyorsanız, yeterli bilgiye sahip olmak şüphelerinizi giderecektir.

Burun Estetiği Nedir?

Yüz hatlarını güzelleştirmek ve nefes sorunlarını düzeltmek amacıyla yapılan burun estetiği, rinoplasti olarak da adlandırılır. Burnun yüze büyük ya da küçük olması, kemer, çökme ve yamukluk, burun ucu deformesi ve düşüklüğü gibi durumlar düzeltilir. Burun kemik eğriliği, kemik büyümesi ve konka gibi sebeplerle tıkanan nefes yollarını açmak için de uygulanır. Estetik müdahale ve tedavi işlemi aynı anda yapılabilir.

Kıkırdak, kemik ve kas dokusu farklı tekniklerle şekillendirilerek, kişinin kendini rahat hissedeceği şekle getirilmesi amaçlanır. Kişinin düzgün nefes almasını sağlayarak, aldığı oksijen miktarını artırır ve yaşam kalitesini yükseltir. Rinoplasti ameliyatı açık ve kapalı teknik gibi farklı uygulama yöntemlerine sahiptir. Kişinin burun kemiğinin izin verdiği ölçüde, ileride çökme ve tıkanma yaşanmayacak seviyede değişimler yapılır. Ameliyat sonucu burnun doğal ya da “3K” (küçük, kalkık, kavisli) görünümde olması kişisel tercihe bağlıdır. İşinin ehli bir doktor boyunuzu ve yüz genişliğinizi dahi işlem sırasında göz önüne alarak en iyi sonucu çıkarmak için çabalar.

Burun Estetiği Ne Zaman Yapılmalı?

Rinoplasti için “Kesinlikle şu zamanda olmalıdır” gibi kati bir sınırlama yoktur. Müsait olma durumuna göre yılın 365 günü doktorun da önerisi ile uygulama yapılabilir. 18 yaşından sonra, ameliyata engel bir sağlık sorununuz yoksa yılın her dönemi yapılabilir. Kışın hastalıklara yakalanmamaya müdahale öncesi ve sonrasında dikkat edilmelidir. Aşırı soğuk sızlama ve ağrıya neden olabilir. Nekahet dönemi evde geçtiğinde, kendinizi korumak çok daha kolay olur.

Bahar ayları ameliyatın yapılması için en ideal dönem olarak görülür. Havalar aşırı sıcak ve soğuk değildir, güneşten korunmak çok daha kolaydır. Yaz aylarının aşırı aktif ve hareketli hayatı henüz başlamamış ya da bitmiştir. Deniz ve havuza girmek bu dönemde insanlar tarafından sık yapılan bir eylem olmadığı için tatilinizi engellemez. Müsaitlik durumu sadece yaz aylarında ameliyat olmaya elverişli ise bazı noktalara dikkat ederek; haziran, temmuz ve ağustos aylarında da güvenle işlem yaptırabilirsiniz.

Yazın Burun Estetiği Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yaz aylarında basit önlemler ile cerrahi işlem sonrası dönem kolay geçer. Güneş, yara iyileşme sürecinde renk değişikliğine neden olabileceği için mutlaka yüksek faktörlü bir güneş koruyucu kullanılmalıdır. SPF 30 veya 50 olan koruyucu losyon ve kremlerin burun altı ve üstüne sürülmesi ve gün içerisinde birkaç kere tazelenmesi tavsiye edilir. Güneş gözlüğünün erken dönemde kullanımı, burun kemiğinde bozulmaya neden olabileceği için genellikle operasyon sonrası ilk ay içerisinde kullanımından kaçınılması önerilir. Geniş kenarlı bir şapka kullanmak, hem yüzü hem gözleri koruyacağı için akıllıca bir önlem olur.

Ameliyattan sonra denize ve havuza girmek için tamponların çıkarılması beklenmelidir. Tamponlar çıkarıldıktan sonra ortalama 7-10 gün içerisinde suya girilebilir. Doğru zaman için doktora danışmak en mantıklı hareket olur. Yaz aylarında polen alerjileri hafif geçmesine rağmen doktor tavsiyesiyle, ilaç kullanımına devam ederek, hapşırma ve kaşıntıdan korunabilirsiniz. Atel, alçı ve bandajların suya temas etmesi, aşırı derecede terlemek gibi sebeplerden cilde tutunma başarısı düşer. Buruna yapıştırılan medikal ürünlerin cildi tam kavraması, ödem oluşmaması için önemlidir. Sıcak hava nedeniyle duş almak istediğinizde, atel ve bandajlar çıkana kadar sadece vücudunuzu yıkayabilirsiniz. Saç temizliğinde başı geriye yatırarak yıkamak da uygulanan bir yöntemdir.

Yaz aylarında ameliyat olmak istiyorsanız, Op. Dr. Sedat Baş’tan randevu alabilir, kışa kalmadan yeni bir görünüme kavuşabilirsiniz.

More from the blog

Samet Liçina bu sefer Kim’e benzedi

Ünlü sosyal medya fenomeni Samet Liçina, son dönemin popüler uygulaması olan kum saati vücut ve popo ameliyatı için Maya Centrium’da bıçak altına yattı.

Ameliyatsız-Dikişsiz Burun Estetiği İle Tanışmanın Tam Vakti: Burun Dolgusu

Burun dolgusu uygulamasının en güzel yanı ise, işlem yapıldıktan sonra kısa sürede sosyal hayata adapte olabililirsiniz.

Burun Estetiğinde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Genel anlamda burun estetiği görsellik ve sağlık amaçlı yapılmaktadır. Yüzün genel yapısına uygun olması planlanan burun estetik ameliyatları uzmanlar tarafından değerlendirmeye alınıp yapılmaktadır. Burun estetiğinde dikkat etmeniz gerekenler...

Bölgesel incelme tedavisi İle yağlarınızdan kurtulun

Bölgesel incelme yöntemleri, yağlarından kurtulmak ve kısa süre vücuttaki kiloları eritmek için en ideal yöntemlerden biri olarak öne çıkıyor.