Yaz ayı siz de kötü bir hatıra bırakmasın

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Malign Melanom lezyonlarının, yani cilt kanserlerinin yüzde 30 ’u benler üzerinde gelişiyor. Dolayısıyla olası bir cilt kanserini erken dönemde yakalayıp, tedaviye başlamak için benlerin peryodik olarak kontrolü büyük önem taşıyor. Özellikle güneş ışınlarına uzun süreli maruz kalınan yaz aylarının son bulduğu bugünlerde, ben kontrolleri daha da önem taşıyor. Çünkü benlerin uzun süre güneş ışınlarına maruz kalmasının, cilt kanserlerinin oluşmasında önemli bir payı olduğu biliniyor.

Benlerin büyük çoğunun zararsız olduğunu hatırlatan Şifa Üniversitesi Göztepe Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Ergün Kuşku, ancak bazı benlerin erken müdahale edilmediğinde, kısa sürede yaşamı tehdit eden cilt kanserlerine dönüşebildiğini söyledi. Uzman Dr. Kuşku, yaz aylarında kendini daha fazla gösteren güneşin cilt üzerinde yer alan benler için tehlike oluşturduğunu belirterek şöyle konuştu: “Korkulu rüya görmemek için daha bilinçli olunmalı ve güneşin cildimize vereceği zararlara karşı daha dikkatli davranmalıyız. Yazın sona erdiği bugünlerde benlerimizi kendi kendimize tetkik etmeli; mevcut bir benin büyümesi, kanaması, renk değiştirmesi veya üzerinde kanayan yara olması gibi kanserleşme lehine bulgular tespit etmemiz halinde vakit kaybetmeden doktora başvurmalıyız. Çünkü dünyada görülme sıklığı oranı en hızlı artan kanser türlerinden biri olan melanom lezyonlarının yüzde 70 ’i cilt üzerinde sonradan gelişirken; yüzde 30 ’u mevcut olan bir ben üzerinde oluşmaktadır.” 

GÜNEŞ BENLERDEKİ LEZYONU TETİKLİYOR
Benlerin güneş gördükçe hem sayılarının arttığını hem de yapılarının bozulup dejenere olabildiğini kaydeden Kuşku, sözlerini şöyle sürdürdü: “Özellikle kısa sürede alınan yüksek doz güneş ışını ve oluşan güneş yanıkları ben artışını hızlandırdığı gibi, kanserleşme olasılığını da artırır. Her bir güneş yanığı, tehlikeyi daha çok artırır ve özellikle çocukluk yaşlarındaki güneş yanıkları daha tehlikeli olabilir.” Melanomun sadece güneş gören bölgelerde gelişmediğine de dikkat çeken Kuşku, sözlerine şöyle devam etti: “Bazı melanomların güneşe maruz kalmayan deri bölgelerinde ortaya çıkması, başka faktörlerin de önemli olduğunu gösteriyor. Özellikle avuç içi ve ayak tabanında bulunan benlerde ve tırnak kenarında ya da tırnakta kahverengi renk değişikliği olması melanomun işareti olabilir. Bu durumda zaman kaybetmeden mutlaka bir dermatoloji uzmanına başvurmak yaşamsal önem taşıyor.”

BELİRTİLER NELER
Uzman Dr. Kuşku, herkesin vücudundaki benlerin yerini bilmesi gerektiğine vurgu yaparak şunları söyledi: “Vücudumuzdaki benlerin yerini ve biçimini bilmemiz, üzerinde oluşabilecek herhangi bir değişikliği erken saptamamız için gereklidir. Herkesin kendi benlerini takip etmesi çok önemlidir. Benlerde asimetri, sınır düzensizliği, renk değişikliği (benin birden çok renk içermesi), belirgin büyüme, iltihabi reaksiyon ya da kanama gibi belirtiler kötüye dönüşümün işaretleri olabilir. Melanom gelişimi açısından risk faktörleri bulunan bireyler için ilk uzman muayenesi sonrasında belirli aralıklarla dermatolojik muayene öneriyoruz.”  

A.ÖZCAN KIRLANGIÇ
İHA

Avatar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.