Yapay tatlandırıcılar çocuklar için uygun mu

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Tatlandırıcılar, sağlık sebebiyle kullananların dışında kalori almak istemeyenler tarafından da sıklıkla tüketiliyor.

Türkiye’ de beş çeşit kullanılan yapay tatlandırıcı var. Birbirlerinden farklarıysa yapısal işlevleridir.

Sakarin dışında, asesülfam-k, neotem, sakaroz ve aspartam pişirmeye ve fırınlanmaya uygun tatlandırıcılardır.

Sakarin duyusal olarak ağızda acımsı bir tat bırakır. Pişirme sonrasında zararlı öğeler ortaya çıkarmasa da yiyeceklerin tadını değiştirdiğinden kullanımı tercih edilmemektedir. Sakarini, kullanıcıları daha çok soğuk içeceklerde tüketmeyi tercih ederler.

Sağlık güvenilirliği açısından aspartam daha çok ön plana çıkar. Bu tatlandırıcıya karşı hassasiyetiniz olduğunu düşünüyorsanız tüketmekten kaçının; fakat yapılan araştırmalar kesinlikle sağlık problemleri oluşturabilecek bulgulara rastlamamışlardır.

Sukraloz çok daha yüksek tatlı duyusu verdiğinden çok az miktarla istenilen tada ulaşılmasını sağlar.

Aspartam, sofra şekerinden 200 kat daha fazla tatlıdır. Pudingler, sıcak çikolata karışımları, dondurulmuş tatlılar, çaylar, nanaeli nefes açıcılar, toz şeklindeki içecekler ve sakızlarda bulunur.

Sakarin, kalorisiz tatlandırıcı diye bilinir. Üzümün doğal içeriğinde bulunan bir maddeden üretilmiştir. Sofra şekerinden 300 kat daha fazla tatlıdır. Sakarini vücudumuz parçalayamadığı için ancak idrar yoluyla vücudumuzdan atabiliyoruz.

Asesülfam-k, kokusuz, beyaz ve kristal yapıda kalorisiz bir tatlandırıcıdır. Vücudun parçalayamayı idrar yoluyla vücuttan attığı diğer tatlandırıcılar gibidir. Sofra şekerinden 200 kat daha tatlıdır.

Sukraloz, en son çıkan tatlandırıcılardan birisidir. Şekerden 600 kat daha fazla tatlıdır ve pişirilmeye uygundur. Ayrıca tadı şekere en yakın tatlandırıcı olarak bilinir.

Enerji vermeyen bu tatlandırıcıların tüketilmesinde hiçbir sağlık engeli yoktur. Diyabet hastalarının sıklıkla kullandığı tatlandırıcılardır. Çocukların kullanmasında da hiçbir sakınca yoktur.

 

Kaynak:kadınvekadın.com

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.