Yağlı cildin parlaması nasıl önlenir

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Özellikle yağlı ciltlerin en büyük problemi olan parlamaya karşı neler yapabiliriz? Nasıl bir bakım uygulamalıyız?

Cildinizin yağlı olduğunu nasıl anlarsınız? Makyajınız bir süre sonra kusuyorsa ve yüzünüzü yıkadıktan kısa bir süre sonra cildiniz yağlanıp parlıyorsa, sık sık sivilce ve siyah nokta sorunu yaşıyorsanız, yüzünüzü kağıda sildiğinizde kağıtta yağlı bir tabaka çıkıyorsa işte o zaman yağlı bir cilde sahipsiniz demektir.

Yağlı ciltlerin en önemli sorunu olan parlama ise nahoş bir görüntü yaratır. O halde, parlamaya karşı savaşa hazır mısınız?

Cildinizi doğru ürünle temizleyin

Gözenekleri derinlemesine temizlemek için salisilik asit içeren bir cilt temizleyici kullanın. Suyla kullanılan ürünleri tercih edin. Susuz kullanılan cilt temizleme losyonları yağlı ciltler için pek uygun değildir.

Ayrıca sivilce probleminiz varsa, sorunlu ciltler için özel üretilmiş yağsız temizleyicileri kullanmanızda fayda var. Örneğin, Neutrogena Oil-Free Acne Wash Cream Cleanser.

Yaz-kış güneş koruyucu

Bir çay kaşığı ölçüsünde güneş koruyucu krem kullanmak, yüzünüzdeki parlamayı ve yağı kontrol eder. Mineral bazlı (yağ emici mikronize çinko veya titanyum dioksit veya cildi matlaştıran denatüre alkol içeren) ürünler tercih etmelisiniz. Ürünün üzerinde “alcohol denat” veya “SD alcohol 40” yazanlar yağlı ciltler için uygundur. Örneğin, La Roche-Posay Anthelios W Gel SPF 40.

 

Fondöten yerine pudra

Fondöten, yağlı ciltler için pek doğru bir seçim değildir. Cildin daha fazla yağlanmasına sebep olur. En iyisi silikon içeren renkli bir nemlendirici kullanmaktır. Örneğin; Elizabeth Arden Sheer Lights.

Ayrıca aşırı yağı emen yağsız/mineral bazlı pudralardan kullanmak en ideal olandır. Örneğin, Shiseido Pureness Compact Oil Free Powder Foundation.

 

A vitamini yüksek gıdaları bol tüketin

Alkol ve baharatlı gıdalar, damarları genişletir ve terletir. Bu gıdaların tüketimini sınırlayın. En fazla haftada bir baharatlı gıda yiyin. Bunun yerine kavun, havuç ve ıspanak gibi besinler tüketin; A vitamini yüksek olan gıdalar yağ üretimini yavaşlatır.

Nasıl bir cilt bakımı?

1) Haftada bir peeling: Meyve asitli olabilir.
2) Peeling sonrası maske: Kil ya da salisilik asit içeren maske. İkisi yağ üretimini azaltır.
3) Maske sonrası yağsız, su bazlı nemlendirici.

Yağlı ciltlerin de neme ihtiyacı vardır, cildiniz yağlı diye sakın nemlendirici sürmeyi ihmal etmeyin. Su bazlı, yağsız nemlendiricileri tercih edin.

Gece kremine dikkat

Gece kremi kullanıyorsanız bunu losyona çevirin. Losyon kullanıyorsanız bunu nemlendirici seruma çevirin. Ürünün içeriğinde salisilik veya glikolik asit, gözenek küçülten kafein veya anti-inflamatuar Niacinamide içerdiğinden emin olun. Örneğin, Dermalogica MediBac Clearing Oil Control Lotion ve DDF Wrinkle Resist Plus Pore Minimizer Moisturizing Serum.

Önemli bir nokta, burnunuza herhangi bir şey sürmeyin. Orada yeterince yağ hücresi var zaten.

Yağ emici kağıt

Yüzünüzdeki yağın fazlalığını kağıt havlu gibi sert yüzeylerle silmeyin. Sert ve bastırarak yüzü silmek cildin daha fazla yağ üretmesine sebep olur. Yüz için üretilmiş fazla yağı emen yumuşacık kağıtlardan kullanın. Kozmetik dükkanlarında bunlardan bulabilirsiniz.

 

Kaynak: Pudra.com

More from the blog

Türkiye ve Güney Kore arasında güzellik işbirliği

Kore Ticaret-Yatırım Teşvik Ajansı (KOTRA) Genel Direktörü Hyeon Cheol Kim, Güney Kore ve Türkiye arasında kozmetik alanındaki işbirliğini artırarak iki ülke arasındaki bağları daha da kuvvetlendirmeyi hedeflediklerini belirtti.

Cilt Lekelerinden Nasıl Kurtulunabilir?

Cilt lekelerinin baş gösterdiği yerler genellikle el, boyun ve yüz çevreleridir. Bu lekeler çeşitli durumlara göre oluşabilir ve vücutta kalma süreleri bu durumlara göre değişiklik gösterebilir. Lekelerin...

Gözlerinizin İçinin Işıltısını Dışına Yansıtın

Emin ve profesyonel ellerde yaptıracağınız göz altı ışık dolgusu için işinde uzman kişilerden yardım almanız çok önemli.

Kantaron yağının cilde faydaları nelerdir?

Cilt sorunlarında uzmanların da en çok önerdikleri seçeneklerden birisi olan kantaron yağının cilde faydaları konusunda bilgiler sunmak istiyoruz.