Vücudunuzu doğuma hazırlamak için yapmanız gerekenler

5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

Bir kadın, hamile olduğunu öğrendiği andan itibaren keyifli, heyecanlı, stresli, duygusal ve daha sayamadığımız pek çok olumlu ve olumsuz duygunun bir arada hissedildiği bir döneme girer. Peki, anne adayı korkusuz ve keşkesiz bir doğum için kendisini doğuma nasıl hazırlamalıdır? Doğum Psikoterapisti, Doula ve Doğuma Hazırlık Eğitimcisi Sibel Deniz Toledo anlatıyor.

Hamilelik başladığı andan itibaren vücuttaki hormonal aktivitenin değişmesi bu süreçteki çalkantıları arttırır. İlk haftalar ve aylar adeta ısınma turlarıdır. İlk trimester geçip ikincinin ortalarına varıldığında belirginleşmeye başlayan göbek ve bebeğin hareketlerinin yavaş yavaş hissedilmesiyle kadında hamileliğe ve anne olacağına dair farkındalık artar. Doğuma ve bebeğe hazırlanmaya başlama vakti gelmiştir.

Korkusuz ve keşkesiz bir doğum için…

Doğuma hazırlık denince belki de pek çok kişinin aklına; hastane ve doktor seçimi, doğum çantasının hazırlanması, bebeğin odasının ve eşyalarının hazırlanması, bebekve çocuk bakımına dair bilgilenme gibi şeyler gelebilir. Aslında işin yüzde ellisi bunlarsa diğer yüzde ellisi de doğumun kendisine hazırlanmak ve bu sayede korkusuz, keşkesiz bir doğum ile bebeğinize kavuşmaktır. Bunun için doğuma hazırlık eğitimine katılmak, bununla ilgili kitaplar okumak (Hypnobirthing: Mongan Yöntemi, İçgüdüsel Doğum gibi) oldukça faydalı olacaktır.

Doğru ve yeterli bilgi korkunun panzehiridir.

Doğuma hazırlığın ilk adımı doğumun ne olduğunu, rahmin bu süreçte nasıl çalıştığını, bebeğin doğum kanalından nasıl ilerlediğini öğrenmektir. Doğru ve yeterli bilgi korkunun panzehiridir. Doğumda oluşabilecek komplikasyonları detaylarıyla bilmenize gerek yok o doktorunuzun işi. Sadece size doğum esnasında herhangi bir tıbbi müdahale yapılması gerekir ise neden yapıldığını anlayacak ve kendi payınıza düşen sorumluluğu alacak ve tıbbi açıdan gerekmediği sürece rutin müdahaleleri istemediğiniz durumda red edebilecek kadar bilgi donanımınız olması yeterli.

Bedeninizi doğuma hazırlamak için bunları yapın!

Doğuma hazırlığın bir diğer aşaması ise bedeninizi doğum için hazırlamaktır. Bunun için gerekli gevşeme ve nefes tekniklerini öğrenmek, uygun egzersizlerle bedeni çalıştırmak (hamile yogası gibi) ve bunları doğuma kadar bol bol tekrar etmek gerekir. Böylelikle bunları doğum esnasında rahatça kullanabilir ve doğumunuzu kolaylaştırabilirsiniz. Doğum dalgalarını nefeslerle çok daha rahat karşılarsınız. Gevşeme tekniklerini kullanarak tüm doğum süreci sakin ve gevşemiş kalmayı başarabilir böylece korku-gerginlik-ağrı çemberine girmeyerek kolay, huzurlu, rahat ve bedenin mükemmel bir uyum içinde çalıştığı bir doğum deneyimi yaşayabilir.

Doğuma hazırlık eğitimi alın

Doğuma hazırlık eğitimi; anne adayına doğumun doğal sürecini anlatmalı ve kafadaki soruları yanıtlamalıdır. Burada amaç bilgilendirmek ve kaygıyı en alt düzeye indirmek olmalıdır. Eğitimde gevşeme ve nefes teknikleri en yalın şekliyle uygulamalı olarak öğretilmeli ve doğuma kadar bu tekniklerin pekiştirilmesi için bol bol tekrar edilmesi teşvik edilmelidir. Anneye doğum tercihlerini belirlemede yardımcı olunmalıdır. Korku ve kaygı düzeyi yüksek olan gebeler ayrıca profesyonel destek almak üzere yönlendirilebilirler.

Son olarak doğuma hazırlığın psikolojik boyutunda anne adayı doğuma, anneliğe, kadınlığa ve doğum sonrasına dair kaygıları ile ve bunların yanı sıra kendi doğumu, kendi annesi olan ilişkisi ile de çalışmalıdır. Tüm bu saydıklarım doğum sırasında karşımıza doğumun ilerlemesini yavaşlatan hatta durduran bir faktör olarak çıkabilir. Bu alanlarda sıkıntı hisseden bir anne adayı doğumdan önce mutlaka profesyonel destek almalıdır.

Avatar
Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji bölümünden 2002 yılında mezun olmuştur. Ticaret Üniversitesi’nde Uygulamalı Psikoloji Yüksek Lisansı yapmaktadır. 2 yıl Gestalt Terapisi eğitimi almıştır. İstanbul Psikodrama Enstitüsü’nde Psikodrama Eğitimi almaktadır. Bu eğitim kapsamında Bireysel Psikodrama eğitimini tamamlamıştır.Yetişkinlerle çalışmaktadır. 3 yıl boyunca özel bir huzurevinde yaşlılar ve aileleri ile çalışmıştır. Ailelere yaşlı ebeveyn ile yaşam konusunda Psikolojik destek vermektedir.Doğum Psikologluğu ve Doğum Koçluğu diğer adıyla Doulalık özel ilgi ve çalışma alanıdır. İstanbul Doğum Akademisi’nde Doğuma Hazırlık Eğitimcisi, Doula ve Doğum Psikoloğu olmak üzere 9 ay süren eğitimi tamamlamıştır.Dinlemeyi, anlamayı, destek olmayı seven ve insanları olduğu gibi kabul eden, kendini işine adamış bir psikologdur. Si&Ma Psikolojik Danışmanlık Merkezi'nde danışanlarını görmektedir. Danışanlarıyla temelde Bireysel Psikodrama ve BDT (Bilişsel Davranışçı Terapi) ile çalışmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.