Vişne her derde deva

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Vişne, kalp ve damar rahatsızlıkları ile kanser gibi birçok hastalığa karşı iyi geliyor!

Türkiye’nin dünya üretiminde Polonya, Rusya ve ABD’yi geçerek ilk sırada yer aldığı vişnenin, yapılan araştırmalarla, kalp ve damar rahatsızlıkları ile kanser gibi birçok hastalığa karşı iyi geldiği ortaya konuldu. ”Küçük kırmızı ikizler” olarak nitelendirilen vişne, yaban mersininin tahtını zorluyor. Meyve Suyu Endüstrisi Derneği (MEYED) Genel Sekreteri Ebru Akdağ, yaptığı açıklamada, Türkiye’nin dünya vişne üretiminde ilk sırada yer aldığını belirterek, Türkiye’yi Polonya, Rusya ve ABD’nin izlediğini söyledi.

HER DERDE DEVA VİŞNE

Son yıllarda yapılan araştırmaların, ”küçük kırmızı ikizler” olarak nitelendirilen bu süper meyvelerin, kalp ve damar rahatsızlıkları ile kanser gibi birçok hastalığa karşı iyi geldiğini ortaya koyduğunu dile getiren Ebru Akdağ, şunları kaydetti:

”Diyabet ve iltihaplanmalara karşı koruma potansiyeli gibi birçok sağlık faydası bulunuyor. Vişnenin, kilo kontrolü ve uyku düzeninin sağlanmasına da destek olduğu biliniyor.

Mişigan Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar sonucunda içeriğinde bulunan antosiyaninler ve başlıca flavanoid olan siyanidin sayesinde vişnenin kolon kanser riskini azaltıcı özelliği ortaya konuldu. Vişnede yüksek miktarda bulunan peril alkolün kanser üzerindeki olumlu etkiler oluşturduğuna yönelik araştırmalar sürüyor. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda peril alkolün, küçük göğüs kanseri vakalarının yüzde 81’inin, gelişmiş göğüs kanserinin ise yüzde 75’e kadarının azalmasına etki edebileceği sonucuna varıldı. Diğer araştırmalarda ise prostat, akciğer, karaciğer ve deri kanserlerinin riskini azaltıcı etkisi olabileceği de belirlendi.”

Akdağ, sayılamayacak kadar faydası bulunan ”küçük kırmızı ikizlerin”, yüksek sağlık potansiyeliyle daha fazla tanınmayı beklediğini ifade ederek, ”Yapılan birçok araştırma bu kırmızı meyvelerin şaşırtıcı sağlık faydalarını işaret etmekte, ancak bunlar yeterince bilinmediği için vişne, sağlığın gizli kahraman olarak hak ettiği ilgiyi kazanacağı parlak günleri beklemektedir” dedi.

 

Kaynak:kadınvekadın.com

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.