Verdiğiniz kilolar nasıl korunmalı?

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bitmek tükenmek bilmeyen bir diyet maratonuna rağmen bir türlü istediğiniz kiloya ulaşamıyor musunuz? Tartıda gördüğünüz rakama bir gün sevinip ertesi gün yine hüsran mı yaşıyorsunuz? Yazdıklarımız tanıdık geldiyse, sizce de bu işte bir terslik yok mu?

Uzun çabalar sonunda nihayet dilediğiniz kiloya ulaştınız. Artık vitrinde gördüğünüz o elbiseyi alabilirsiniz. Hem o tür giysiler sizin gibi fit bir vücuda sahip olanlara daha çok yakışıyor. Günler geçti, nihayet bu akşam yeni elbisenizle partide tüm gözler sizin üzerinizde olacak. Ama o da ne, daha birkaç hafta önce aldığınız giysinin fermuarı neredeyse patlayacak. İyi ama nasıl? Cevabı basit: Hatalı, geçici çözümler üreten bir diyet döneminin ardından kendini korumak yerine mevcut kilosuna güvenerek yanlış beslenen birçokları gibi, siz de verdiklerinizi fazlasıyla aldınız. Oysa uygun bir program uygulasaydınız hevesiniz kursağınızda kalmayacaktı…

Birçok kişi zayıflamak için kendi başına ya da kulaktan dolma bilgilerle diyet yapıyor. Bazılarında başarılı sonuçlar veren bu süreçler bazılarının da tartılara küsmesine, başladığından daha kötü sonuçlarla karşılaşmasına neden oluyor. Peki sorun nerede? Ne yapıyoruz da kilo vermek bir yana daha fazlasını alıyoruz. En sık rastlanan diyet yanlışlarına dair sorularımızı Aile Hekimi Dr. Gönül Ateşsaçan yanıtladı.

 

Ömür boyu diyet yapılabilir mi?

Hayır çünkü diyet bir kısıtlama halini ifade ediyor. Kişinin tek başına uygulaması oldukça zor olan bu durum bir destekle yapıldığı zaman anlamlı hale geliyor. Tek başına başlanan diyetler, eğer yeni bir diyetse ve kişi buna konsantre ise en fazla üç hafta sürdürülebiliyor. Bir kişi çok fazla diyet yapıyor, kilo alıp veriyor ise bu onun kontrolsüz olduğuna işaret ediyor. Oysa sağlıklı yaşam ve beslenme programı olarak da adlandırılabilecek olan bu süreç, bir uzman desteğiyle yapılınca sonuca varılabiliyor.

More from the blog

En Leziz Detoks Çorbası Tarifleri İle Hafiflemeye Hazır Mısın?

Vücudundaki toksinlerden arınmanın çok kolay bir yolu mevcut: Detoks çorbası. Damak tadına göre, sevdiğin sebzelerden seçtiğin detoks çorbaları ile ödemden kurtulabilir ve zinde bir...

Diyet Nedir? Diyetin Faydaları Nelerdir? En Hızlı Zayıflatan Diyetler

Obezite, çağımızın en bulaşıcı hastalıklarından birisi ve tek çözümü şüphesiz ki diyet. Siz değerli okuyucularımıza diyet ile alakalı olarak en kapsamlı bilgileri sunmak istiyoruz.

Protein Diyeti Nedir? Protein Diyeti ile Hızlı ve Sağlıklı Zayıflama

Ülkemizde ki kadınların da son dönemde sıklık ile kullandıkları protein diyeti ile 3 günde 3 kilo vermek mümkün hale geliyor. Ülkemizde özellikle obezite oranları...

İsveç Diyeti ile Evde Kolay Zayıflama, 13 Günde 12 Kilo Verin

Türkiye genelinde ve dünya genelinde en popüler zayıflama seçeneklerinden birisi olan İsveç diyeti ile alakalı olarak en güncel bilgileri sizlere sunacağız. 13 günde 12 kilo vermeye hazır mısınız?