Vajinismus Nedir? Tadavi Şekilleri Nasıldır?

tarafından
399
Vajinismus Nedir? Tadavi Şekilleri Nasıldır?
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Kadın hastalıkları içerisinde son dönemde sıklık ile görmeye başladığımız sorunlardan birisi olan Vajinismus hakkında sizlere en net bilgileri verecek ve fikir sahibi olmanızı sağlayacağız. Türkiye genelinde kısa bir zaman dilimi içerisinde kadınların en çok yaşadıkları sıkıntılardan birisi olarak da dikkatleri çektiğini net bir şekilde söyleyebilme şansına sahip durumdayız.

Cinsel hastalıklar anlamında da niteleyebileceğimiz bu sorunu çok daha yakından tanımak ve hareket tarzlarını en iyi şekilde benimsemek yine önem arz ediyor. Dolayısı ile bu makalemizde sizlere elimizden geldiğince fazla detay sunacak ve merak ettiğiniz tüm sorulara en net şekli ile yanıt verme yoluna gideceğiz. Şimdi başlayalım.

Vajinismus Nedir?

Genel itibari ile kadınlarda cinsel ilişkiyi en olumsuz etkileyen sorunlardan birisidir. Vajinismus, normal şartlarda cinsel ilişki öncesinde ön sevişme esnasında son derece ciddi anlamda keyif alan ve kendini hazırlayan kadınların cinsel ilişki esnasında vajinal bölgelerinde ciddi anlamda kasılmaların meydana gelmesi, buna bağlı olarak cinsel ilişkinin de son derece ağrılı olması akabinde oluşan cinsel ilişki problemidir.

Bu problem, kısa zaman içerisinde ülkemiz genelinde ki birçok kadında görülen sorunlardan birisi olduğundan dolayı kadın doğum uzmanları da sürekli internet üzerinde bilgiler sunar. Vajinismus olan kadınlarda kasılmalar ile birlikte cinsel ilişki esnasında çok ciddi ve bir o kadar da şiddetli bir ağrı durumu meydana gelir.

Vajinismus Nedenleri

Aslında herhangi bir nedene bağlı olarak ortaya çıkmaz. Kadınların genetiğinde bulunan bazı bileşenlerin kendini ortaya çıkarması sonrasında zaman içerisinde cinsel ilişkiler sıkıntı haline gelebilir. Bu noktada psikolojik etkenlerin de çok büyük etkisi olduğu uzmanlar tarafından net bir şekilde ifade edilir.

Genel itibari ile sürekli cinsel ilişki yaşamak da bu sorunu tetikleyebildiği gibi zaman içerisinde daha farklı durumlar kendisini gösterebilir.

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus gibi bir sorun ile karşılaştığınız zaman kadın doğum uzmanları ve hatta üroloji uzmanları bu konularda kadınlara yardımcı olur. Tedaviye genellikle uzmanlar çift olarak katılmanızı isterler. Hal böyle olunca karşılıklı olarak çözüm üretmek çok daha mantıklı, çok daha pratik ve çok daha hızlı olabilecektir.

Fiziksel tedavi yöntemleri elbette ki mevcuttur. Uzmanlar, hastalığın vehametine göre öncelikli olarak ilaç tedavisi ile başlar ve bununla birlikte psikolojik anlamda da sizlere destek olur. Genel olarak psikolojik sorunlar nedeni ile ortaya çıkan bu sorunun tedavisi zamana yayılabilir ancak genel itibari ile olumlu sonuç alındığı görülmüştür.