Vajinismus Ertelemeyin Bahaneler Üretmeyin

Vajinismus Nedir
Vajinismus Nedir? Cinsel fonksiyonların en sık görülenidir. İstemsiz kasılmalara bağlı olarak cinsel ilişkiyi gerçekleştirilememesidir.
5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

Vajinismus Nedir? Cinsel fonksiyonların en sık görülenidir. İstemsiz kasılmalara bağlı olarak cinsel ilişkiyi gerçekleştirilememesidir. Kasılma vajinayı daralarak cinsel ilişkinin ağrılı olmasına ya da imkânsız şeklinde algılamalara yol açar. Bu kasılmalar cinsel ilişki anında veya temas aşamasında ortaya çıkabilir. Vajinismus sorunu yaşayan kadınlar birleşme anında orda aşılmaz bir duvar olduğu hissine kapılırlar.

Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır?

 Vajinismus toplumumuzda görülen gizli bir problemdir. Kadının ilişki sırasında kendini kasması ve ilişkiye girememe durumudur. Vajinismus tanısı mutlaka jinekolog muayenesi ile konur.  Genellikle cinsel işlev bozukluğu üstüne tedavi üzerine eğitim almış psikologlar ve psikiyatristler gibi uzman kişiler tarafından tedavisi yapılır. Vajinismus tedavisi hastalığın derecesine göre planlanır. Cinsel tedavi uzmanı hastanın cinsel öyküsünü aldıktan sonra sorunun psikolojik kaynaklı olduğunu düşünürse bir psikiyatrik den yardım alınmasını önerebilir. Vajinismus olanlar psikolojik ve fiziksel sorunları tespit edildikten sonra hekimin uygun gördüğü bir tedavi aşamasına geçilir. Hastaya bilimsel ve cinsel tedavi gibi tedaviler uygulanır. Burada önemli vajinal kaslara beynin söz geçirmesini öğretilmelidir. Vajinismus Tedavisi Ankara merkezinde başvuracağınız merkezlerde uygulancak olan doğru ve bilimsel tedaviyle hastalık bir daha tekrar etmez.

Vajinismus Tedavi Edilmezse

Vajinismus sorunu yaşayan birçoğu ilişkiye giremez. Ön sevişme haz dolu iken cinsel ilişki anında panik atak durumu ortaya çıkar. Bu sadece kadının problemi değil çiftin problemdir. Çiftlerin tedaviye birlikte gitmelidir. Yaşadıkları cinsel sorunları olabildiğince açık konuşulmalıdır. Negatif vücut ağrısına  neden olan cinsel işlev bozuklukları tedavi edilmediğinde bunlar zamanla vajinismus sorunu olarak ortaya çıkıyor. Bu da zamanla kadında kendine güvensizlik ve yetersizlik duygular nedeniyle cinselliğe karşı olumsuz yaklaşımlar sergilemesine neden olabiliyor. Sonuç olarak vajinismusun cinsel birleşmeyi engelleyen bir cinsel işlev bozukluğu olduğu, savunma davranışına ait kaçınma ve korkular nedeniyle ortaya çıkmaktadır

Vajinismus bir hastalık mıdır?

Vajinismus bir hastalık değildir. Tamamen psikolojik bir sorundur. Kişinin kendini koruma refleksidir ve psikolojik kökenlere bağlı gelişmiş durumdur. Vajinismus belirtileri tamamen fizikseldir.  Kişide vajina kaslarının istem dışı kasılması dır. Korku duygusu çok eşlik ettiği için kişide psikolojik tedavi gereklidir. Vajinismus sorunu  olanlar fiziksel yönleri böyle hisseder.

Vajinismus Sorunu Nasıl Çözülür?

Vajinismus nasıl çözülür? Hastanın kendine ve doktoruna olan güveni vajinismus sorununa kesin ve kalıcı çözüm olacaktır. Jinekolojik muayenesi sonrası hastalığın fiziksel ya da psikolojik nedeni hekim tarafından tespit edilir. Vajinismus ertelenmeye gelmez . Bu nedenle Vajinismus Tedavisi Ankara ilinde vajinismus tedavisi konusunda çiftlerin konusunda çok yönlü çalışan merkezlere başvurmaları önerilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.