Uzmanlardan ‘yarım sünnet’ uyarısı

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Uzmanlar hipospadias sorunu ile dünyaya gelen bebeklere özellikle 1 yaşına kadar cerrahi müdahale yapılması gerektiğini belirtti

 Uzmanlar, halk arasında peygamber sünneti veya yarım sünnet olarak da bilinenhipospadiasın hastalığı ile dünyaya gelen çocuklara, cerrahi müdahale öncesi kesinlikle sünnet yapılmaması gerektiğini kaydetti.

Hipospadias sorunu ile dünyaya gelen bebeklere özellikle 1 yaşına kadar cerrahi müdahale yapılması gerektiğini söyleyen Çocuk Cerrahi Bölümü’nden Doç. Dr. Kemal Çiğdem, erkek çocuklarda doğuştan oluşanhipospadias hakkında bilgi verdi.

Hastalığın, ortalama 250 çocuktan birinde görüldüğünü kaydeden Doç. Dr. Kemal Çiğdem, hastalığın, doğumsal ve genetik bir anormal durum olduğunu ifade etti.

Bu sorunla dünyaya gelmiş kişilerin çocuklarında da görülme olasılığının yüksek olduğunu dile getiren Çiğdem, “Hipospadias erkek çocuklarda cinsel organın ucunda bulunan deliğin, penisin alt tarafında olması durumudur. Böyle olunca çocuklar yarım sünnet olmuş gibi doğar. Ancak asıl önemli sorun, sünnet derisinin normal geliştiği halde altında kalanhipospadias’tır.

Hipospadias sorunu ile dünyaya gelen çocuklar, idrarını bacaklarına doğru yapar. Penisin ucunda bulunan ve normal gibi görünen delik ise işlevsizdir ve o noktadan çocuk idrarını yapamaz. Anne ve babalar, sünnet derisinin yarım şeklini, idrarın penisin alt tarafından aktığını fark ettiği anda hemen çocuk cerrahisi doktoruna başvurmalıdır. Çünkü sorun erken dönemde belirlenemezse, çocuk sünnet olana kadar fark edilmeyebilir. Bu da çocuklarda ileride önemli sağlık sorunlarına yol açar. İdrar deliği, olması gereken yerden ne kadar uzaksa sorun o kadar büyüktür” dedi.

“AMELİYAT SONRASI ÇOCUK BİR GÜNDE TABURCU OLUR”
Ailelerin erken tanı için dikkatli olmaları gerektiğinin altını çizen Çiğdem, hastalığın teşhisi hakkında şu bilgilere yer verdi:

“İdrar kanalının penisin alt yüzünde ve daha geride olması, penis başının eğri olması, sünnet derisinin penis başının alt yüzünde oluşmaması, ereksiyon sırasında penisin aşağıya doğru kıvrılması, hipospadiaslı çocukların karşıya doğru idrarını yapamamaları nedeniyle, idrar yaparken oturmak zorunda olmaları gibi durumların rastlandığı çocuklar hemen cerrah konrolüne getirilmelidir.

Hipospadiaslı çocuklar, ileride kısırlık sorunu ile de karşı karşıya kalabilecekleri için, erken tan ile doğru tedavi uygulanmalıdır. Bu durumda hem sağlığına kavuşabilir hem de çocuk sahibi olabilirler.

Tedavide cerrahi müdahale, büyüteçli gözlüklerle özel iplikler kullanılarak çocuk cerrahisi veya çocuk ürolojisi uzmanlarınca yapılmalıdır. Ameliyatta uzman doktorun rolü ve tecrübesi çok önemlidir. Ameliyat sırasında, peniste eğrilik varsa düzeltilir ve sonra çoğunlukla sünnet derisi kullanılarak idrar borusu uca kadar uzatılır. Çocuk böylece sünnet de olmuş olur.

Uygun modern yöntemlerin kullanıldığı ameliyat sonrası hasta bakımının da çok önemlidir. Hastalar genellikle bir gece hastanede kaldıktan sonra taburcu olabilir. Yaklaşık 10 gün içinde ameliyatın başarısı anlaşılır. Ameliyat sonrasında ise enfeksiyon riskine karşı, pansumana ve ameliyat bölgesinin hijyenine dikkat edilmelidir. Bu durumda anne babalar gerekli özeni göstermelidir. Uzman doktor tavsiyeleri göz ardı edilmemelidir.”

Kaynak:habertürk.com
Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.