Ünlü şeflerin diyet sırları

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Dünyanın en ünlü şeflerinden size diyet tavsiyeleri…

‘Smart Chefs Stay Slim’ kitabının yazarı Allison Adato,en ünlü şeflerle yaptığı röportajları ve nasıl fit kalmayı başardıklarını anlatıyor. Daha önce duymadığınız öneriler kilo almanızı engelleyecek ve diyetinize yardımcı olacak.

Şefler zayıf kalmanın sırrını paylaşıyor!

Sürekli dört bir yanınız lezzetli yiyeceklerle donatılmış olsaydı siz ne yapardınız? 200 kilo olurdum diyor olabilirsiniz, biz de öyle diyoruz. Ama dünyanın en iyi şefleri fit görünümlerini koruyabiliyor.

İşte şefler ve sırları…

20. dakikada duruyorlar

Şef Cat Cora, 20 dakikanın doymak için yeterli olduğunu söylüyor. 20. dakikadan sonrası ya bitirmek için kendini mecbur hissetmekten ya iştahtan ya da benzeri sebeplerden kaynaklanıyor. Oysa 20. dakikada durup biraz beklendiğinde gerisinin fazla olduğunu kişi hissedebiliyor.

Abur cubur yemiyorlar

Fransa’da büyüyen şef Eric Ripert, Amerika’ya taşınana kadar kimseyi sinemada mısır atıştırırken ya da kahvenin yanında donut yerken görmediğini söylüyor.

İlk lokmanın son lokmadan daha lezzetli olduğunu biliyorlar

Ünlü şef Thomas Keller tıka basa doymayı değil hala yemek isterken durmayı bilmek gerektiğini söylüyor. Bunu da şu şekilde açıklıyor; ‘ Bir porsiyon yemeğin en zevkli kısmı ilk dört lokmadır. İlk lokmada yemeğe giriş yaparsın, ikinci lokmada tadını alırsın, üçüncü ve dördüncü lokmada lezzetten aldığın zevkin doruğuna ulaşırsın.’

Tam olarak ne istediklerini biliyorlar

Hamur işlerinde uzman ve 13 kilo vermiş bir şef olan Jacque Torres, eğer canı çok fazla baget ekmek ve peynir istiyorsa, onu yemesi gerektiğini söylüyor. Çünkü insanın istediği şey daima aklında kalır ve önce sağlıklı bir yemek yese de ardından canının istediğini yiyerek planladığının iki katını yemiş olur.

Akıllı şefler ne yediğini bilir

Food Network’ün şefi Michael Symon günde yaklaşık 4000 kalori alıyor. Bu kalorilerin çoğu da tatmak zorunda kaldığı yiyeceklerden kaynaklanıyor. Kilo almamak içinse sürekli ne yediğini aklında tutuyor ve bir yerden aldığını başka yerden kesmeye özen gösteriyor.

Sevdikleri şeyleri yiyorlar

Sadece gerçekten sevdiğin şeyi yemekle, her hoşuna gideni yemek arasında büyük fark var. Meksika mutfağında uzman, ünlü Amerikalı Şef Rick Bayless, kaliteli beslenmenin yeterli olduğunu söylüyor. Gereksiz bulduğu şeylerden çokca yiyeceğine, gerçekten sevdiği bir şeyden biraz da olsa yemeyi tercih ediyor.

Gerçekten seçiciler

Şeflerle konuştuktan sonra Adota anlıyor ki, gerçekten sadece en iyilerini yiyorlar. Bu yüzden marketten alınmış şekerlemeler, kalitesiz çikolatalar falan onlara göre değil. Bu da gereksiz tatlılardan ve kilolardan onları koruyor.

 

 

More from the blog

Jel Tırnağın Artıları Ve Eksileri Nelerdir?

Jel tırnak son dönemlerde oldukça popüler hale gelen bir tırnak uygulaması işlemidir. Ellerin bakımlı ve bir o kadar hoş görünmesine neden olan en önemli...

Kolojen nedir?Kolojen Takviyesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Anti-Aging sektör pazarında sıklıkla karşımıza çıkan kolojen insan vücudunda bulunan proteinlerin en büyüğü olup;Kemik,kas deri,kan damarları gibi hemen hemen tüm vücutta bulunmaktadır. Kolojen Vücudumuzdaki Görevleri...

Hasar görmüş cilt ve yaralar için Galebe Onarıcı Krem

Üstün AR-GE gücü ile yeniliklerin öncüsü Uraw, Galebe Onarıcı Kremin özelleştirilmiş formülü ile hasar görmüş cilt ve yaralara çözüm olmaya hazır.  Vücudumuzdaki en büyük organ...

Kore Kozmetik Ürünleri Nelerdir?

Kore kozmetik ürünleri ilk olarak Güney Kore kadınlarının, ardından da tüm dünya kadınlarının memnuniyet duyarak kullandıkları cilt bakım güzellik ürünleridir. Pürüzsüz ve parlak ciltleri...