Türkiye’de E-Ticaret Gelişimi ve Hepsiburada.com 2010 Raporu

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

2010 yılı Türkiye’de E-Ticaret patladığı dönem olarak tarihe geçti.Onlarca küçük büyük yeni firma ve yatırımcı E-Ticaret sektörüne giriş yaparken internetden alışveriş yapan insanlarında sayısı da büyük bir artış gösterdi.
Tabi ki bunda artık internetden alışverişde güven probleminin aşılması ve gereksiz korkuların zaman içinde azalmasının payı çok büyük.

BKM (Bankalararası Kart Merkezi) verisine göre sadece 2011 ocak ayında yerli kartla ile sanal poslarda yapılan işlem 9.764.404 adet.Yurtdışı kullanımında ise 1.006.980 adet olarak gerçekleşmiş.Yapılan işlem tutarlarında ise yurtiçi oranı 1.693.950 TL iken yurtdışı kullanımı 113.600 TL.’sı olarak kayıtlara geçmiş.

2010 yılı ocak ayının yurtiçi harcaması olan 989,670 TL ile kıyaslandığında gelişimin nekadar büyük olduğunu görebilirsiniz.Ayrıca sadece 2011 yılının ocak ayı verisinin 2005 yılının tamımına neredeyse eşit olması son 5 yılda çok büyük yol kat ettiğimizin göstergesi.Türkiye’de 2009 yılında 10 milyar TL olan e-ticaret hacmi, 2010 yılı sonunda 15 milyar TL’ye ulaştı. 2003’de bu rakam sadece 260 milyon TL idi.

Bu hafta içerisinde açıkladığı raporla kendi verilerini kamuoyuna açıklayan belkide Türkiye’nin en güçlü alışveriş sitesi olan Hepsiburada.com’un raporu, doğru bilinen yanlışlar ve sektörde ki değişimler ile birlikte gerçekten önemli detaylar içeriyor.

Hepsiburada için Özetle 2010 :

 • 2010 yılında müşterilerimiz en çok elektronik ürünler, oto aksesuar ürünleri, ofis kırtasiye, kitap ve filmin yanı sıra sağlık güzellik ve giyim ürünleri satın aldı.
 • Yaptığımız incelemeler kadınların çocukları için daha çok alışveriş yaptığını gösteriyor. Kadın üyelerimizin yaptığı bebek-çocuk alışverişi,  kendileri için yaptıkları giyim ayakkabı ve aksesuar alışverişinden önde geliyor.
 • Hem cep telefonu alışverişinde hem de kontör alışverişinde erkekler, kadınları çok geride bırakıyor.
 • Sanılanın aksine erkekler oyun/oyun konsollarından çok kozmetik ürünleri satın alıyor.
 • 2010 yılını daha çok evde oturarak geçirdik. Çünkü rapora göre en fazla satılan ürünler, kitap, film, tv, ev sinema sistemi ve hobi ürünleri ile oyunlardır.
 • İnterneti artık daha çok seviyoruz. Geçen yıla oranla internet sitelerinde kalma süresi 2 kat arttı. Geçen yıl 5 dakika olan süre, 2010 yılında 10 dakikaya çıktı.
 • Son teknolojiye çok meraklıyız ve hemen alıp kullanıyoruz. Yeni çıkan notebooklar, cep telefonları, tablet PCler çok satan ve en çok aranan ürünlerin başında geliyor.
 • Güzelliğimize düşkünüz, sağlık ve kozmetik ürünlerini de internetten almayı tercih ediyoruz.
 • TV’lerimiz büyüdü. 2010 yılının en çok satan ürünleri arasında 42 inçlik TV’ler dikkat çekiyor.
 • Çok sıcak bir yaz geçirdiğimizin göstergesi bu raporda da ortaya çıkıyor. En çok aranan kelime KLIMA olurken klima satışları da önceki yıllara oranla ciddi artış gösterdi.
 • 2010 yurtdışı siparişleri de gözle görülür şekilde artış gösterdi. En çok sipariş verilenlerin, elektronik ürünler olması şaşırtıcı bir veri olarak göze çarpıyor.
 • Anadolu da internetten alışveriş yapmayı tercih ediyor. Sitedeki alışverişlerin %60’ı üç büyük şehir dışındaki Anadolu’dan geliyor. İstanbul, Ankara ve İzmir siparişleri ise toplamın %40’ını oluşturuyor.
 • Hediye kültürü de ülkemizde artık iyice yerleşti.  Hediye alırken internetin tercih edilmesi de ilginç bir veri olarak karşımıza çıkıyor. Normal zamanlardaki alışverişlere göre, hediye dönemlerinde %30 artış kaydediliyor. 2010’ da kadınlar online alışverişi çok sevdi.
 • 2010 da Hepsiburada.com’a yeni üye olanların %40’a yakını kadın kullanıcılar.
 • Kadınlar sağlık ve kozmetik alışverişlerini adette ve ciroda büyüme %100lerin üzerinde.
 • Sağlık adet %25 – ciro %15
 • Kozmetik adet %90 – ciro %130

Benim en çok ilgimi çeken ve üzerinde durduğum konu ise kadınların e-alışveriş kullanım oranın sürekli artması oldu.İlerleyen dönemlerde kadınların toplam alışverişte erkekleri geçeceğini söylemek sanırım falcılık olmaz.Yeni açılan ve kadınları hedefleyen özel alışveriş siteleri ile birlikte bu durum daha kısa sürede gerçekleşecektir.

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

2 YORUMLAR

 1. ne yazık ki bizim insanlarımız genelde e-ticarete güvenmiyor görüp dokunup almayı tercih ediyor, yapılan alışveriÅŸin çoÄŸuda uçak bileti yemek vs…
  birazda bizim ÅŸirketlerimizin yüzünden gerçek alışveriÅŸ sırasında bile ne düzenbazlıklar yapıyorlar hele de uzaktan bozuk malı çakarlar inancı var ve ne yazık ki boÅŸ da deÄŸil…

  • DüÅŸüncenizde haklılık payı yok diyemeyiz fakat bahsettiÄŸiniz ÅŸekilde müÅŸteriyi kazıklamaya çalışan ÅŸirketler insanların bilinçlenmesiyle beraber kısa sürede piyasadan eleniyorlar.Bunun örneÄŸini çok kez gördük ve bizzat kendimde bascuda maÄŸduru olarak yaÅŸadım zamanında.E-Ticaret istatistikleri her sene daha da güzel rakamlar verirken, gelecek zaman içinde doÄŸal olarak daha mutlu oluyoruz.
   Ä°nternet haricinde fiziki maÄŸazası olan iÅŸletmelerin bir adım önde olduÄŸu doÄŸru.Hemen hemen her gün internetten ürünün modelini bir kağıda yazarak, maÄŸazaya gelip ürünü elden teslim almayı tercih eden müÅŸteriler ile karşılaşıyordum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.