Türkiye’de Bir İlk

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Omurga ,kısaca kafatasından leğene uzanan kemik bir eksen.

Birbirine bağlı omurlardan oluşan omurganın içindeki boşluklardan, merkezi sinir sisteminin en önemli kısımlarından biri olan omurilik geçmekte. İşte bu nedenle omurilik ameliyatları hayati bir önem taşıyor. Bu ameliyatlarda en küçük bir hata kalıcı sakatlık nedeni…
Türkiye’de her yıl yaklaşık 10 bin kişi herhangi bir omurga hastalığı nedeni ile ameliyata ihtiyaç duyuyor.

Omurga cerrahisinde ameliyatlar genel olarak açık cerrahi ile yapılıyor. Ama artık bu ameliyatları gerek açık, gerek küçük kesili ,gerek ise kapalı yöntemde olsun çok az radyasyon ve sıfır kalıcı sinir hasarı ile yapılmasına imkan veren Robot Rönesans Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Bölümü’nde kullanılmaya başlandı.

Hastanede,bel kırığı olan hastanın ameliyatı Rönesans ile gerçekleşecek.

Hastanenin Beyin ve Sinir Cerrahisi Klinik Şefi Prof.Dr.Sait Naderi, bu sayede omurga ameliyatların artık küçük kesilerden yapılabileceğini kaydediyor.
Renaissance Cerrahi Kılavuz Robot ; cerraha , ve en önemlisi hastaya çok daha güvenli bir cerrahi sunuyor. Robot ile en yüksek düzeyde hassaslık, doğruluk ve erişebilirlik mümkün.Cerrahi implantların ( vida,plaka vb.) en az hata payı ile konumlandırılmasına imkan veriyor.

Standart omurga ameliyatlarında belirli oranda hasar riski olduğunu kaydeden Prof Naderi;bu yöntemle ameliyatların en az riskle ve hastaya daha az ışın vererek yapılmasını sağladığını vurguluyor.

Keza bu ameliyatlar sırasında yerleştirilen vida ve protezlerin doğru yerde olduğunu tespit etmek üzere ameliyatta röntgen çekiliyor. Bu röntgen hem hastaya hem de doktora ek bir risk oluşturabilir. Bu yöntem en az riskle ve daha az radyasyon verilerek omurga ameliyatlarının yapılmasını sağlar.Omurganın kırık çıkıkları ve diğer omurga sorunlarında küçük bir delikten girilerek vida ile stabilizasyon ameliyatlarında kullanılabilir. Ayrıca omurga hastalıklarında da küçük bir delikten girilerek biyopsi alma imkanı da sağlar.Bu sistemle yapılan ameliyatlar çok az ve küçük kesi ile yapıldığı için iyileşme süreci daha hızlı ve işe dönüş kısa zamanda mümkün olmakta.

‘ÖNCE SANAL,SONRA GERÇEK AMELİYAT: Renaissance , operasyon öncesinde , cerrahın kendi bilgisayarına yüklenen program vasıtasıyla , cerrahın ameliyatta yapacağı uygulamayı sanal ortamda en ince noktasına kadar önceden planlamasına imkan tanıyor. Yapılan planlama istendiğinde gözden geçirilebilir , vaka sırasında bile istenen değişiklikler yapılabiliyor.Sadece 2 kez alınan Fluoro görüntü , operasyon öncesinde yapılan plan ile entegre ediliyor ve Renaissance , ameliyat sırasında 1 mm lik bir hassalıkla cerraha kılavuzluk yaparak ve tüm implantların plana göre uygulanmasını sağlıyor.

Bel kırığı olan bir hastanın ameliyatı sonrası,konu ile ilgili ameliyathanede basın açıklaması yapılacaktır.

Yer : ÜMRANİYE EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ (Adem Yavuz Cad. No.1 Ümraniye)
Tarih :21 Eylül Cuma
Saat : 11.00
Bilgi için; Aynur Avcı Erkan: Mobil : (532) 587 75 20- (216) 632 18 18 Fax:( 216) 632 71 24

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.