Türk tıp dünyası şokta

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bu nasıl olabilir?

Memnune Tiryaki, tüp bebekte 45 olan yaş sınırını takmadı! Eşi 6 yıl önce KKTC’ye gitti. Donörden alınan yumurta, eşinin spermleriyle döllendirildi. Embriyolar ise İstanbul’da yaşlı kadına nakledildi ve Tiryaki, 64’ünde annelik muradına erdi.

Sağlık Bakanlığı’nın geçen yıl yaptığı denetimlerden 6 yıl önce yapılan tüp bebek skandalı çıktı. 1942 doğumlu Memnune ile eşi Ömer Tiryaki (68), yıllarca çocuk sahibi olamadı. Tüp bebek işleminde 45 olan yaş sınırını geçen Memnune Tiryaki’nin (70) eşi Ömer Tiryaki, 2006’daKKTC’de bulunan Ortadoğu ve Balkanlar Tüp Bebek Merkezi’nin kapısını çaldı. Dr. Halil İbrahim Tekin, “donasyon yöntemiyle” donörden alınan yumurtayı,Ömer Tiryaki’den alınan spermle döllendirdi. Embriyolar ise İstanbul’a getirilip, o dönem 64 yaşında olanMemnune Tiryaki’nin rahmine bir tıp merkezinde yerleştirildi.

‘RÜŞVET’ İDDİASI
9 ay sonra Memnune Tiryaki, 9 Ekim 2006’da İstanbul’daki Alman Hastanesi’nde, Dr. Mustafa Bahçeci tarafından yapıldığı iddia edilen sezaryenle erkek bebek doğurdu. Böylece Tiryaki, Türkiye’nin en yaşlı annesi oldu. Yasa dışı tüp bebek tedavisi ise 6 yıl sonra Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı denetimler sonucunda ortaya çıkartıldı. Tiryakiyi anne yapan tedavinin, KKTC’deki Ortadoğu ve Balkanlar Tüp Bebek Merkezi’nde resmi olarak kaydının bulunmadığı tespit edildi. Çünkü yapılan işlem yasa dışıydı. Anne Tiryaki, o dönem 64 yaşındaydı ve 45 olan tüp bebek yaş sınırının çok üstündeydi. Bakanlık, konuyla ilgili inceleme başlattı. Skandalı ortaya çıkartan müfettişe 10 bin dolar rüşvet teklif ettiği öne sürülen Dr. Tekin ise TAKVİM’in ısrarına rağmen telefonlarını açmadı.

64’LÜK YASA DIŞI DOĞUM
Şu anda 70 yaşında olan ve 6 yaşında bir oğlu olan Memnune Tiryaki, çocuk doğurmak için ölümü bile göze aldığını açıkladı. Tiryaki, “Oğlum ve ben çok mutluyuz” dedi.

DONASYON (BAĞIŞ) NEDİR?
Yumurta donasyonu hormonal sebepler ve menopoz gibi nedenlerden dolayı anne olamayan kadınların eşlerinden alınan sperm ile bir donörden (verici) elde edilen yumurtanın mikroenjeksiyon yöntemi ile döllenmesi ve oluşan embriyonun daha sonra kadına transfer edilmesidir. Ancak bu ve diğer tüp bebek tedavileri için tüm dünyada uygulanan yaş sınırı 45’tir.

DÜNYANIN EN YAŞLILARI…
Memnune Tiryaki, gözleri dünyanın en yaşlı annelerine çevirdi. 2005 yılında Budapeşte’de 66 yaşındaki Rumen akademisyen Adriana İlliescu, bir kız bebek doğurdu. 2008’de ise Omkari Panwer, Hindistan’da ikiz çocuk dünyaya getirdi.

‘ETiK DEĞiL’ PROF. DR. MUSTAFA BAHÇECİ:
45 yaş üstündeki kadınlara tüp bebek uygulaması yapmak, her yönden etik değil. Böyle bir gebeliği yaşlı bir kadın hem fiziksel hem de psikolojik açıdan taşıyamaz. 45 yaş üzeri için hayati tehlikeler mevcuttur. 64 yaşında anne olan Memnune Tekin’in doğumunu ben yaptırmadım. O doğumu, KKTC’li doktor Halil İbrahim Tekin’in yaptırdığını biliyorum.

PROF. DR. TEKSEN ÇAMLIBEL:
Annelik duygusu ağır basan bir kadın ile babalık duygusu ağır basan bir adam, yasa dışı bir işe girmişler. Bu gibi durumlar, 6 yıl öncesine kadar yasa dışı olarak yaşanabiliyordu. Ancak 2 yıl öncesine kadar uluslararası kabul edilen “45 yaş sınırına” kesin çizgilerle dikkat ediliyor. Zaten yasa dışı olarak yaşlı bir kadına yapılan tedavi, doğru değil. Hayati risk vardır. Takvim

 

Kaynak:habertürk.com

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.