Tüp bebek tedavisi ucuzlayacak mı?

Geleneksel tüp bebek tedavisi (IVF) çok sayıda çift için pahalı bir yöntem. Ancak bilim daha ucuz tedavi yöntemleri için aralıksız çalışmalarına devam ediyor.

Tüp bebek tedavisi ucuzlayacak mı?
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Geleneksel tüp bebek tedavisi (IVF) çok sayıda çift için pahalı bir yöntem. Ancak bilim daha ucuz tedavi yöntemleri için aralıksız çalışmalarına devam ediyor. Yakın bir gelecekte bir ayakkabı kutusuna sığan ve temel mutfak malzemelerini içeren bir IVF kiti ile çocuk sahibi olmak mümkün olabilir mi?

Tüp Bebek, Üreme İmmünolojisi ve Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Halit Fırat Erden “Belçika’da 2012 yılında başlayan denemeler sonucunda bu sistem kullanılarak bugüne kadar 17 sağlıklı bebek dünyaya geldi” diyerek müjdeyi verdi.

“Fertilite tedavisindeki en büyük engellerden biri ‘in vitro’, yani yumurtanın sperm ile vücut dışında suni olarak döllenmesi süreci için gereken ileri teknoloji laboratuvarlarının maliyetidir” diyen Erden bunun için ucuz ve taşınabilir bir laboratuvar fikri doğduğunu belirterek, yeni teknolojiyi şöyle anlattı:

“Belçikalı kadın doğum uzmanı Dr. Willem Ombelet ile embriyolog Van Blerkom 2008 yılında gelişmekte olan ülkelerde infertilite konusunda farkındalık yaratmak amacıyla ‘Embriyo transferini kendin yap’ projesini başlattı. Çalışmanın temelinde sadeleştirilmiş bir yumurta fertilizasyonu sistemi var. Bir spermin vücudun dışında bir yumurtayı döllemesi için en iyi koşullar 37 derece sıcaklıkta hafif alkalidir. Bu işlem genellikle dev vantilatörler, karmaşık inkübatörler ve pahalı gaz kaynakları ile donatılmış ileri teknoloji gerektiren laboratuvarlarda yapılır.

 

Tüp bebek tedavisi ucuzlayacak mı?
Tüp bebek tedavisi ucuzlayacak mı?

Ayakkabı kutusunda tüp bebek

Riski en aza indirgemek amacıyla kapalı bir sistem oluşturulması gerektiği için test tüpleri bir alüminyum ısıtma bloğu içinde tutulur. Test tüpünde doğru miktarlarda sitrik asit ve sodyum bikarbonat karıştırılır. Bu karışımın oluşturduğu CO2 baloncukları bir tüp kullanılarak embriyo için bir kültür ortamı içeren ikinci bir test tüpüne aktarılır.

Yumurta fertilizasyonu ve embriyo gelişimi için mükemmel sıcaklığı korumak amacıyla teknoloji gerektirmeyen test tüpleri doğru sıcaklıkta bir termosa ve bir alüminyum ısıtma bloğuna yerleştirilir. Embriyolar için üç duvarlı pahalı bir inkübatör yerine bir termosun içinde olmak fark etmez. Koşullar oluşturulduktan sonra, yumurta ve daha sonra da sperm kültür ortamını içeren test tüpünün içine enjekte edilir. Ertesi gün bu test tüpü embriyo olup olmadığını, yani döllenmenin gerçekleşip gerçekleşmediğini görmek üzere mikroskop altında incelenir. Embriyo başarılı bir şekilde oluşturulduysa, yaklaşık altı gün sonra test tüpünden anne adayının rahmine transfer edilir. Bu sadeleştirilmiş sistem, tüm IVF laboratuvarını her bir embriyo için bir çift test tüpü içeren ve her şeyin bir ayakkabı kutusu büyüklüğünde bir kaba sığdığı bir alüminyum ısıtma bloğuna indirger.”

Tüp bebek tedavisi ucuzlayacak mı?
Tüp bebek tedavisi ucuzlayacak mı?

Tüp bebek tedavisi 500 avronun altına düşüyor

Tüp bebek maliyetini yüzde 70-80 oranında düşürerek 500 avronun altında bir fiyata indiren tedaviye yönelik denemelerin bu yıl Güney Afrika ve İngiltere’de yapılması planlanıyor.

Sistemin hasta ve bilim insanları açısından ne kadar pratik olduğunu görmek için zamana ihtiyaç var. Laboratuvar küçük olduğu için küçük embriyoları idare etmede bilgi birikimi ve deneyim çok daha önem kazanıyor.

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.