Tüp Bebek ile ilgili merak edilen sorular ve cevapları

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Tüp bebek uygulaması ile ilgili çıkan haberler çocuk sahibi olmak isteyen fakat normal yollarla olamayan binlece çifti bir hayli heyecanlandırmış durumda.

Tüp bebek uygulaması ile ilgili çıkan haberler çocuk sahibi olmak isteyen fakat normal yollarla olamayan binlece çifti bir hayli heyecanlandırmış durumda. Fakat tüp bebek tedavisi hakkında halen bir çok bilinmeyen ve merak edilen nokta mevcut. Bu yazımızda tüp bebek denilince ülkemizde marka olmuş bir isim olan Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Tüp bebek Merkezi Koordinatörü Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu tedavi ile ilgili tüm sorularımızı yanıtlıyor.

 

Tüp bebek tedavisi en fazla kaç defa denenebilir?

Tüp bebek tedavisinde deneme sayılarında hiçbir sınırlama yoktur. İyi merkez seçimine rağmen tedavi başarısızlık ile sonuçlanıyor ise, gebelik şansında azalma görülür. Ancak çoğu zaman embriyonun tutunamamasında hiçbir neden bulunamazken defalarca denemeden sonra gebelik sağlanabilmektedir. Bazı çiftler 8. Ya da 10 denemelerinde evlat sahibi olmaktadır.

Yaş gebe kalma şansını etkiler mi?

Tüp bebek tedavilerinde gebeliğin oluşmasını etkileyen birden çok faktör vardır. Ancak tüp bebek tedavisinde en önemli nokta tedavi olan kadının yaşıdır. Anne olma şansı 35 yaşının altında ki kadınlarda daha yüksektir. Ancak yaş ilerledikçe gebe kalma şansında azalmalar yaşanır. Özellikle kadının yaşı 40’ ın üzerinde ise gebelik şansı yok denecek kadar azdır.

Transfer edilen embriyo sayısı ile gebelik şansının alakası var mıdır?

Tüm hasta gruplarında bir embriyo ile gebelik şansı % 30 civarındadır. Ancak çifttin kısırlık problemine göre şans % 45 civarına kadar çıkabilir. Hastalara yapılan tek embriyo transferinde geriye dondurularak saklanan birden çok embriyo kalır. Tekrarlayan başarısızlıkların ardından dondurularak saklanan embriyoların çözülerek tekrar transfer edilmesinde oldukça yüksek başarılar sağlamak mümkündür.

Tüp bebek tedavisinde düşük riski fazla mıdır?

Tüp bebek tedavisinde düşük normal yolla oluşan gebeliklerde ki düşük oranlarından biraz fazladır. Ancak sorunun tedavi ile hiçbir alakası yoktur. Sorun gebeliğin sağlanamamasında ki kısırlık problemlerinden dolayı ortaya çıkmaktadır.

Dondurulmuş embriyolarda gebelik şansı ne kadardır?

Transferden arta kalan kaliteli embriyolar ile gebelik şansı oldukça yüksek olur. Hastalar açısından oldukça kolay bir uygulamadır. Dondurulan embriyolar çözüldükten sonra % 70 oranında canlılıklarını korumaktadır. % 70 canlı kalan embriyolar ile % 50 oranında gebelik sağlamak mümkündür. Ayrıca dondurulmuş embriyo transferi ile dünyaya gelen bebeğin sağlık açısından artı bir sağlık sorunu olmaz.

Embriyolar seçimine neye göre karar verilir?

Transfer edilecek embriyo niteliği bakımından inceleme altına alınır ve kalite yönünden en iyi olan embriyo seçilir.

Embriyo transferinden sonra hasta bir sorun yaşar mı?

Embriyo transferi yaklaşık 10 dakika süren bir işlemdir. Hastaya olumsuz yönde hiçbir rahatsızlık vermez. Ancak hasta transferden sonra ağır işlerden kaçınmalıdır.

Embriyo transferinden sonra cinsel yaşamda bir sorun olur mu?

Cinsel yaşama bir müddet ara vermek gerekir. Embriyo transferinden sonra gebelik testi sonuçlanana kadar ara vermekte yarar vardır. Tedaviyi gerçekleştiren doktor bu konu alakalı hastayı bilgilendirmelidir.

Tüp bebek tedavisinden kilo sorunu olanların zayıflaması gerekir mi?

Kilo sorunu olan kadın hastaların kilo vermesi tedaviyi olumlu yönde etkileyerek gebelik şansını artırır.

Tüp bebek tedavisi hangi aşamalardan oluşur?

Tüp bebek tedavisi beş aşamadan oluşur. 1.Yumurtaların uyarılması 2.Yumurtaların toplanması 3.Yumurtaların döllenmesi 4.Embriyonun transfer edilmesi 5.Gebelik testi Sorularımıza içtenlik ile cevap veren Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu hakkında ve tüp bebek tedavisi ile ilgili sağladığı bilgilere ulaşmak için www.cemficicioglu.com.tr adresini kullanabilirsiniz. Herkese sağlıklı ve mutlu bir gebelik dileğiyle…

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.