Topuklu ayakkabının tarihi

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Seksi kadının vazgeçilmezi topuklu ayakkabının nasıl ortaya çıktığını biliyor musunuz? Kendimize olan güvenimizi arttıran topuklu ayakkabının ilginç tarihini hep birlikte öğrenelim.

Ayakkabıyı ilk icat eden bilinmemektedir. Ancak Amerikalı arkeologların incelemelerinde Taş Devri’ne ait örülmüş otlardan sandaletler bulmuştur.

Topuklu ayakkabının tarihi
Topuklu ayakkabının tarihi

Uzmanlar, topuklu ayakkabının kişisel kullanım sayesinde ortaya çıktığına inanıyor. Mısırlı çiftçiler toprağa batmamak için ayakkabılarının altına topuk takmıştır. At süren erkekler eyerin üzerinde rahat durabilmek için topuklu ayakkabı kullanmıştır.

Modern topuklu ayakkabının ise Leonardo Da Vinci tarafından tasarlandığı sanılmaktadır. Topuklu ayakkabının yaygınlaşması ise 17. yüzyılda başladı. 1680 yıllarında kadınlar bir değnek yardımıyla yürüyebilecekleri kadar yüksek ve ince topuklu ayakkabılar giymeye başladı.

Topuklu ayakkabının tarihi
Topuklu ayakkabının tarihi

Erkekler de topuklu ayakkabı giyiyordu. Hükümdarlar, kişilerin mensup oldukları sınıfların belirlenmesi için topuk boylarını belirleyen emirler çıkarıyordu. En yüksek topuklu ayakkabılar ancak soylu aileler tarafından giyilebiliyordu. Kırmızı topukların da sadece soylular tarafından kullanılmasına izin veriliyordu.

18. yüzyılda erkekler topuklu ayakkabı giymeyi bıraktı. Artık sadece kadınlar boyları 10-12 cm’ye varan topuklular giyiyordu. Bu ayakkabıların kadınlarda zarafet göstergesi olduğuna inanılıyordu.

Topuklu ayakkabının tarihi
Topuklu ayakkabının tarihi

Düz ayakkabılar ne zaman giyilmeye başladı?
1789’da Fransız İhtilali ile birlikte topuklu ayakkabı modası yerini düz tabanlara bıraktı. 50 yıl boyunca kadınların sağlıklarını tehdit eden topuklu ayakkabılar değil düz tabanlı sandaletler giyildi. Balolarda bile ipek ayakkabılar tercih ediliyordu. Ancak 19. yüzyılda yüksek topuklar geri döndü. Genç ve bekar kadınlar yüksek topuklar giydiklerinde daha çekici göründüklerini düşünüyordu. Ancak bilmedikleri pek çok nokta vardı:

Topuklu ayakkabının tarihi
Topuklu ayakkabının tarihi

İnce ve yüksek topuklu ayakkabılar orta kiloda olanları daha kilolu gösteriyordu.

Çok ince bacaklılar yüksek topuklar üzerinde kürdan gibi görünüyordu. Ufak bir topuk bu bacakları çok narin ve çekici gösterebilirdi.

Yüksek topuklular görünüm değil sağlık açısından da zararlıydı. Ayak ve tüm iskelet sağlığı sürekli topuklu ayakkabı kullanımına bağlı olarak zaman içerinde deforme oluyor ve geri döndürülemez zararlar veriyordu.

Topuklu ayakkabının tarihi
Topuklu ayakkabının tarihi

Kaynak: elmaelma

More from the blog

Dalkılıç Spor’da Dikkat Çeken Adidas Spor Ayakkabı Modelleri

Dünyaca ünlü ayakkabı markaları arasında adını sıklıkla duyduğumuz Adidas spor ayakkabı konusunda geçmişten günümüze pek çok modeliyle akıllarda yer edinmiştir.

Topuklu Ayakkabı Stilleri

Bu yıl ki topuklu ayakkabı seçenekleri arasında her kadın kendi kişisel zevklerine bağlı kalarak bir seçim yapma şansını bulabilir.

Yeni Trend: Kırmızı Ayakkabı Modelleri

Trendleri takip eden değerli bayanlar için yeni sezon seçeneği kırmızı ayakkabı modelleri olarak dikkat çekecek. Türkiye genelinde modaya karşı eğilimin ciddi anlamda artması ile...

Diz Üstü Çizmeler Trendi Belirleyici Hale Geldi

Son dönemde moda trendleri ile alakalı olarak ön plana çıkan diz üstü çizme modelleri, kendine has tasarımı ve renkli seçenekleri ile çok geniş bir kesimi...