Tolga Arvas’tan “100 Lakap-Alınış Velveleleri ile” kitabı yayımlandı.

5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

Ağaçkakan Yayınları “Hazır Bilgi” serisine hızla devam ediyor. Serinin üçüncü kitabı Tolga Arvas’ın hazırladığı “100 Lakap-Alınış Velveleleri ile” oldu. Kitapta birbirinden ilginç lakaplar ve nasıl alındıkları hikaye ediliyor. Örnek lakaplar:
Orhan Veli Kanık (Şakuli Solucan)
Belkıs Rufa Kemâli Söylemezoğlu (Benli Belkıs)
Göksel Arsoy (Altın Çocuk)
Şevki Güney (Karıncaezmez Şevki)
Murat 124 (Hacı Murat)
İsmail Hakkı Efendi (Dümbüllü)
Güzide Kasacı (Bayan Kahkaha)
Osman Ziya Sülün (Sülün Osman)
İbrahim Paşa (Makbul-Maktul)
Rüstem Paşa (Kehle-i İkbal)

Kitabın önsözünden:

“İnsan ismiyle müsemma; kim bizi nasıl bilirse biz onun için öyleyiz. Tarzan Rıfkı, Kız Ali, Cihan yandı Neriman, Aksak Timur!.. Hatırlarsınız, nasıl böbürlenerek gezerdik ortaokul koridorlarında ya da saklanacak delik arardık o on beş dakikalık teneffüsünde ilk gençliğimizin: “Yahu benim neyim eksik” ya da “Bir vaziyet var galiba, ona göre olayım”… Çok güzel lakaplarım olmadı benim, daha doğrusu lakap takılacak kadar popüler olmadım; hem olumlu hem olumsuz!  Ama ucundan takılan, herkesin bilmediği mütevazı lakaplarımı hep sevdim, sevimli kılmaya çalıştım kendimce. Nelerdi onlar? “Tarzan”; çünkü çeviktim, oradan oraya atlıyordum ama yer tutamıyordum bir mahalle maçında. “Çaykovski”; ben Beethoven’i tercih ederdim, çünkü o sıralar ona takılıyordum, hep 10’du müzikten notum ama gerisi hep spor toto. “Hala”; biraz büyümüştüm, seviyordu arkadaşlarım beni kızlı erkekli, ben içlerinden bir kızı seviyordum gizli gizli; onun da mı halası oluyordum? Neler neleri var insanın hayatta kendisinin cebine koyup gezdirdiği. Karaşın bir nazar boncuğudur belki lakaplarımız, istemeden,  küçük bir çengelli iğneyle yakalarımıza tutuşturulan.”

Tolga Arvas kimdir?

1969’da Ankara’da doğdu.

İçinde yer aldığı çalışmalar:
Arif Takvimi (1997- 2002)
Tren Bir Hayattır, İletişim Yayınları (Ortak kitap), 2012
Resimli Türkçe Edebiyat Takvimi, İletişim Yayınları, 2015
Virgül ve Albüm dergilerinde köşeler hazırladı.

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.