Tırnaktaki beyaz çizgiler neden oluşur

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Diyetisyen Gülhan Koca, beslenme ve tırnak sağlığı ilişkisi ile ilgili önemli

Protein eksikliği, kalsiyum, selenyum, demir, çinko gibi minerallerin ve folik asit ,B12 vitaminlerinin yetersizliğinde tırnaklarda bazı bozukluklar meydana gelmektedir. Bunlar daha çok kırılma, çatlama, kabalaşma ve tabakalaşma şeklinde olabilir. En belirgin örneği ise demir eksikliği anemisinde kaşık tırnak dediğimiz tırnağın kaşık içi gibi çukurlaşmasıdır.”

VİTAMİN EKSİKLİĞİYLE ALAKASI YOK !

Tırnaklarımızda zaman zaman beyaz çizgiler veya noktalar çıkıyor. Halk arasında vitamin yetersizliğine bağlı meydana geldiği söylenen bu durumun vitamin eksikliğiyle ilgisi olmadığını söyleyen Koca şöyle devam ediyor:

Bu beyaz çizgi ve noktalar herhangi bir darbe, manikür veya başka bir sebepten tırnağın içerisine hava kabarcıklarının girmesi sonucu oluşur. Bunun vitamin eksikliğiyle hiçbir ilgisi yoktur. Endişelenmeyi gerektirecek bir durum değildir. Sadece bizi görüntü olarak rahatsız edebilir.

SAĞLIKLI TIRNAKLAR İÇİN…

• Tırnak yapısı için gerekli olan protein ve vitaminler (Folik asit, B12) için et ve kurubaklagilleri yeterli miktarlarda tüketilmeli.

• Günde 2-3 bardak süt ve yoğurt tırnaklar için gerekli olan protein ve kalsiyum açısından önemlidir.

• Demir yetersizliğini önlemek için et, yumurta, kurubaklagiller (demirin aktifleşmesi için C vitamini içeren besinlerle alınmalı) ve koyu yeşil yapraklı sebzeler sofralarda bulundurulmalı.

• Günde 5-9 porsiyon çeşitli renklerde taze sebze ve meyvelerle tırnakların ihtiyacı olan vitamin, mineraller ve antioksidanların alımı sağlanabilir.

• Çinko içeren balık ve diğer deniz ürünleri haftada 2-3 kez tüketilmeli.

• Günde ortalama 2 litre kadar su mutlaka içilmeli.

 

Kaynak:kadınvekadın.com

uyarılarda bulunuyor.

 

More from the blog

Doğal ve Organik Beslenerek Kendinize İyi Bakın

Beslenme düzeni sağlık ve güzellik açısından çok önemlidir. Gün içerisinde tükettiğiniz besinlerin içeriği görünüşünüz üzerinde etkilidir. Yağlı ve katkılı yiyecekler beden ve ruh sağlığınız...

Tüm Vitaminleri İhtiva Eden Bitki Arpa Çimi Nedir? Mucizevi Faydaları

Vücudumuzun sağlıklı ve dinamik çalışması için olmazsa olmaz vitaminler ve mineraller  besin yoluyla ,gerektiği hallerde takviyelerle alınması gerekmektedir. Hangi vitamine ihtiyaç duyduğumuz bilmeksizin her...

Kolojen nedir?Kolojen Takviyesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Anti-Aging sektör pazarında sıklıkla karşımıza çıkan kolojen insan vücudunda bulunan proteinlerin en büyüğü olup;Kemik,kas deri,kan damarları gibi hemen hemen tüm vücutta bulunmaktadır. Kolojen Vücudumuzdaki Görevleri...

Burun Spreyleri Alışkanlık Yapabilir

Burun eğriliği, alerjik rahatsızlıklar, burun içi konkaların çeşitli sebeplerle şişmesi, sinüzit gibi sebeplerle sıkça reçete edilen burun spreyleri doktor kontrolünde kullanılmadığı takdirde çeşitli sağlık...