Tırnaklar sağlığımızı anlatıyor!

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Tırnaklarımızın sağlığınıza dair birçok ipucuna sahip olduğunu biliyor muydunuz? Tırnaklarımızda ki beyaz lekeler, renk değişimleri ve bunun gibi daha birçok belirti vücudunuzdaki hastalıkların belirtileri olabiliyor. Dermatolog Dr. Elif Ebru Güner, tırnakların sağlını anlattı…

Dermatolog Dr. Elif Ebru Güner’in belirttiği üzere, tırnaklarda meydana gelen değişiklere dikkat etmek gerekiyor çünkü bu değişiklikler hastalıkların ilk belirtileri olabiliyor. Tırnakta meydana gelen anomalilerin büyük bir bölümü zararsız ama gene de ihmal etmemenizde fayda var.

Soluk Tırnaklar
Sahip olduğu renginden çok daha soluk olan tırnaklar; anemi, kalp yetmezliği, karaciğer hastalığı ve yetersiz beslenme gibi ciddi hastalıkların belirtisi olabilir.

Beyaz Tırnaklar
Tırnakların yüzeyi tamamen beyaz ya da beyaza dönükse başta hepatit olmak üzere karaciğer hastalıklarının belirtisi olabilir.

Sararmış Tırnaklar
Sararmış tırnaklar en çok mantar enfeksiyonlarının belirtisidir. Eğer enfeksiyonun şiddeti artarsa tırnak batması meydana gelebilir. Ayrıca sararmış tırnaklar tiroid, akciğer, şeker hastalığı ve sedef hastalığı gibi ciddi hastalıkların belirtisi olabilir.

Mavi ve Mor Renkteki Tırnaklar
Tırnakların mavimsi ve mora yakın bir tona sahip olması vücudun yeterli miktarda oksijen alamadığı anlamına gelebilir. Mavi ve mor tırnaklar, zatürree gibi akciğer enfeksiyonlarının da belirtisi olma riskine de sahip. Ayrıca bazı kalp hastalıkları tırnakta mavi çizgilerin oluşmasına da neden olabiliyor.

Soyulan tırnaklar
Tırnak yüzeyinde pürüzler ve çukurlar meydana gelmişse bu sedef hastalığı ya da inflamatuar artrit hastalığının erken bir belirtisi olabilir.

Tırnaklarda Çatlama
Sık sık çatlayan hassas tırnaklar tiroid hastalığı ile bağlantılıdır. Sarımsı bir renk tonu ile birlikte tırnaklarda meydana gelen çatlama ise daha çok mantar enfeksiyonu belirtisidir.

Tırnak altındaki koyu çizgiler
Tırnak altında koyu çizgiler gözlemleniyorsa derhal bir doktora başvurulmasında fayda var. Çünkü bu çizgiler cilt kanserinin belirtisi olabiliyor.

Tırnak Yeme
Tırnakların yenmesi kişinin eskiden edindiği bir alışkanlıktan daha çok anksiyete ve obsesif kompulsif bozukluk gibi psikolojik hastalıklarla bağlantılı olabiliyor.

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.