Tıpta ilaçsız tedavi: Refleksoloji tedavisi

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Uzman Refleksolog Gamze Arslandoğan destekleyici ve tamamlayıcı olarak bilinen alternatif tıp tedavisinden modern tıpta ilaçsız tedavi olarak geçen refleksoloji tedavisindeki demogojiye cevap veriyor.

Yaptığımız her şeyin beynin kontrolü altında faaliyet gösterdiğinin toplum olarak farkındayız.Vücudumuzdaki her bir nokta beynin farklı bir bölgesi tarafından kontrol edilmektedir.vücudumuzun komuta merkezi olan beyin,vücut sağlığının da merkezidir.

Milyonlarca nöronlardan oluşan beyin ,bu nöronlara bağlantılı olarak vücudun mekanizmasının hareketini sağlar.Bu nöronların yani hücrelerin ölmesi demek vücuttaki mekanizmaya ait sinir tellerinin de faaliyetini yapmaması demektir.Buradan anlaşılıyor ki beyin ne kadar sağlıklı çalışırsa vücutta okadar sağlıklı olur.

Refleks biliminden gelen reflekolojide;beyinin  durduk yere ve yada herhangi tıp müdahalesiyle kalıcı aktif edilemeyeceğini beyinde bulunan nöronların(hücrelerin)vücuttaki uzantılara bağlı olarak ellerde ve ayaklarda son bulan noktalarına yapılan bası uygulamasıyla beyin aktif hale getirerek vücudun kendi kendini yenileme mekanizmasını harekete geçirdiğini belirtiyor.

Uzman Refleksolog Gamze Arslandoğan; Refleksoloji,vücuttaki gerilimi almak ve nörolojik rahatsızlıklarda destek tedavi sağlamak amacıyla ayaklardaki belirli noktalara uygulanan bir masaj tekniğidir.Beyinin çalışa bilmesi için nöronlar arasında iletişim zorunludur.Bu iletişim ise vücuttan aldığı sinyaller tarafından sağlanır.Ayaklardan ve ellerden yaptığımız bası tekniğiyle de beyine gidecek olan sinyalleri refleksolojinin desteğiyle kalıcı olarak tedavi ediyoruz.

Cerapral Palsi Tedavisinde Refleksoloji;

Serapral palside beyin bölgelerinden birinde oluşan lezyon yani kusur ve hasar vardır. Serapral=Beyin Palsi=Kas zayıflığı demektir.Sonuç olarak beyin felci de olarak adlandırdığımız serapral palsi beyinde oluşan hasar sonucunda ortaya çıkan kas zayıflığı,kas kontrol yetersizliği,güçsüzlük,denge bozukluğu  görülmektedir.Çocukların kol veya bacağında belli belirsiz pos tür bozukluğu vardır.

Bu tip hastalarımızda refleksoloji tedavisiyle günlük yaşam aktivitelerini kolaylaştırmak ve bulundukları durumun ilerlemesini engelleyerek kalıcı sonuçlara varıyoruz.

Refleksolojide;ayak tabanına beyinden kaslara gidecek uyarılara vererek çalışmayan bölgeyi destekleyerek sinirlerin çalışmasını sağlar.Seanslar süresi içerisinde refleksoloji uygulamasıyla tekrarlayıcı uyarıların sonunda beyindeki sinirler kaslara gönderdiği sinyallerle kaslar gevşer ve eklemlerle tutunmuş kemikler hareket etmeye başlar.
Cerapral Palside Refleksolojiyle görülen etkide; Kasılmaların azalması,sindirimin kolaylaşması,algının artması,göz teması kurması,dengenin artmasıyla adımların başlaması ve konuşma bozukluğunda kelime artışının olması.

Otizm Tedavisinde Refleksoloji;

Sosyal iletişim becerilerinin oluşmasını etkileyen bir gelişim bozukluğudur.2 yılda ortaya çıkan öğrenme güçlüğü çeken zihinsel bir problemdir.zeka seviyeleri ne olursa olsun otistik çocukların ortak belirtileri algılamada güçlük,nesneleri tutup sürekli çevirme veya şekile sokma,göz teması kısıtlıdır,tepki veremezler,fiziksel temasta hırçınlaşması,hiperaktive,kabızlık,konuşma bozukluğu gibi birçok belirtisi vardır.

Otizmde refleksolojiyle alınan sonuç;Epifiz,hipofiz,diyafram,beyin bölgeleri uyarılarak mutluluk ve rahatlamış olması sağlanır.Dolaşım sistemini uyarıp bağırsakların düzenli çalışması sağlanır.Beyin bölgesindeki algılamayı güçlendirerek konuşma bozukluğunda ve dikkat eksikliğinde tedavi süresince farkında lığı görülür.Algılamanın artmasının devamıyla sosyalleşmeye başlaması gibi bir çok etki görülür.

Algılama Güçlüğünde,Dikkat Eksiliğinde,Konuşma Bozukluğunda Refleksoloji Tedavisi;
Dil ve konuşma bozukluklarının çeşitli nedenleri vardır aslında.Konuşmayı sağlayan kemik ve kaslardaki sinirlerin uyarılmasıyla iletişimi sağlayan en önemli organlarımızdan birisidir.Yarık damak,diş problemleri beyin ya da sinirlerde meydana gelen problemler,işitme kaybı, (cp) serabrel palsi ,mental retardasyon (zeka geriliği) , otizm gibi nörolojik bozukluklar yani beyin hasarı yaşamış çocuklarda dil ve konuşma problemlerinin arasında sayılır.

Dikkat eksikliği ve algılama bozuklukları da dil ve konuşma bozukluklarına neden olabilir. Tedavi ettiğim konuşma bozukluğu yaşayan kişilerde hangi nörolojik bozukluklar olursa olsun yaptığımız uygulamayla algılamaları güçlendikçe, dikkat eksikliği azaldıkça dil ve konuşmada değişikler görülüyor. Sonuç olarak dil ve konuşma bozukluklarının beyin ya da sinir hasarlarının algılamayı ve dikkate verdikleri hasarlardan dolayı dil ve konuşma bozuklukları daha sık görülüyor.

Algılama Güçlüğünde,Dikkat Eksiliğinde,Konuşma Bozukluğunda Refleksolojide alınan sonuç;Beyinin sol yarı küresindeki dil merkezlerinde beyin travması  veya dejeneretif hastalıklar gibi  sebeplerle oluşan hasarı ayakta bulunan konuşma merkezine ve beyine yaptığımız uygulama sonucunda buna bağlı olarak ;

Algılama güçlenir,dikkat eksikliğinde azalma görülür ve bunlara bağlı olarak öğrenme güçlüğü artarak Konuşma – Konuşulanı anlama –Adlandırma –Tekrarlama – Okuma ve yazma gibi becerileri de düzelmiş olur.

Tir od ve hormon al bozukluk tedavisinde Refleksoloji;

Uzman Refleskolog Gamze Arslandoğan; Beyinde bulunan hormonal sinir uçları ellerde ve ayaklarda son bulmaktadır. Ayaklardaki sinir uçlarına yaptığımız uygulamayla hipotalamusa ulaşan sinyaller tarafından vücudun ihtiyacı yönetilir. Hipofize yaptığımız uyarılarla da hormonlar harekete geçer.troidle birlikte tüm hormonlar belli seanslarla adet düzensizliği,yorgunluk,kısırlık,yumurtalık,rahim ağzı problemleri hem de troid modülleri düzelmiş olur.

Bel Fıtığı Tedavisinde Refleksoloji

Bel fıtığı sıkça kadınlarda görmüş olduğumuz ve Türkiye de yaygınlaşarak yaşanılan rahatsızlıktır. Refleksoloji alanında uzmanlarla birilikte aktif ve manüel tedaviyle, istirahat içeren tedavi programıyla etki görmektedir.

Refleksolojinin fıtıklarda gerilen ve sıkışan sinirlerin yumuşatılıp, basının ortadan kaldırılması ve sıvı dengesini sağlamak için uygulamaya başlanır. Bel fıtığının oluşmasından sonra oluşan sinir ve stres yaşanılması, refleksoloji seansları sonrasında vücut üzerinde bir gevşeme oluşur. Ayaklarımız üzerinde sadece omur bölgeleri değil stresle ilişki si olan organların da ayak tabanındaki sinir izdüşümleri uyarılarak vücutta genel bir gevşeme oluşturulur. Fıtıkta oluşan sinir sıkışmaları gevşetiliyor ve ağrılar azalıyor.

Boyun Fıtığı Tedavisinde Refleksoloji

En önemli belirtisi boyun ve bel ağrısıdır. Bu durum ilerledikçe zedelenen diskin sinirlere baskı yapması sonucunda kollarda, parmaklara kadar inen ağrı ve uyuşmalar ortaya çıkar. Belli bir süre sonra sinirin baskıda kalmasına bağlı olarak kuvvet azalması başlar. Omurilik baskı altında kaldığından dolayı bacaklarda güçsüzlük ve idrar kaçırma gibi oldukça aşılması zor bir sürece girer.

Uzman Refleksolog Gamze Arslandoğan , Refleksolojiyle ayaklarda bulunan boyun bölgesine ve omurlara yapılan uygulamayla sinirler yumuşatılıp basının oradan kaldırılması ve sıvı dengesini sağlamak için uygulamaya başlanır. Boyun fıtığının oluşmasıyla oluşan ağrılar ve kasılmalar azalır onun sıkıntısıyla yaşanılan uyku problemi, sinir ve sitresinden gevşeme, rahatlama ve ağrılarında azalmalar meydana gelir.Tedavi süresinde oluşan sıkışmaları gevşetilir ve ağrıları azalır.

Bu gibi bir çok Nörolojik rahatsızlığı olan kişiler, sağlığın tıp alanında kapının anahtarı olan refleksolojiyle erken tedavi olmaları,oluşa bilecek rahatsızlıklarında engellemiş olur.

Avatar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.