Tercih yaparken bunlara dikkat!

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
hangiuniversite

Tercih döneminin son günü için geri sayım başladı. Hangiuniversite.com üniversite adaylarının tercih dönemini başarıyla atlatmaları için dikkat etmeleri gereken 3 püf noktasını sıraladı:

1- ÖSYM’nin üniversiteler hakkında verdiği bilgileri değerlendirirken bu yılın tercih eğilimlerini de göz önünde bulundurun.

2- Önceliklerinizi iyi belirleyin.

3- hangiuniversite.com’un yerleştirme provalarına katılarak hangi bölümü ve üniversiteyi kazanabileceğinizi görün.

Sunduğu tercih simülasyonu ve uzman danışman kadrosuyla tercih sürecinde üniversite adaylarını yalnız bırakmayan hangiuniversite.com, tercih döneminin son günlerinde de üniversite adaylarına destek olmaya devam ediyor.  Hangiuniversite.com Proje Yöneticisi Hasan Yaşar, üniversite adaylarının aldıkları puanları ve başarı sıralarını en iyi şekilde değerlendirip, tercihler sırasında da kazanmalarını sağlayacak önemli püf noktalarını açıklıyor.

  1. Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’ndaki bilgileri değerlendirirken bu seneki değişimleri göz önünde bulundurun!

ÖSYM tarafından hazırlanan kılavuzun yayınlanmasını beklemek ve oradaki bilgileri doğru kabul etmek gerekiyor. Ancak kılavuz bilgileri geçen sene oluşan taban puan ve başarı sıralarını içerdiğini de unutmamalı. Yani adayın kendi sınav sonuç belgesindeki puan ve başarı sıralarını kılavuzdaki bölüm taban puanları ve başarı sıraları ile karşılaştırırken “Ben bu seneki başarıyı geçen sene elde etmiş olsam hangi bölümlere girebilirdim?” diye düşünmesi gerekiyor. Buna rağmen yıllar arasında tercih eğilimleri değişebildiği için adayların bu seneki tercih eğilimlerini takip ederek tercih yapmaları, hedeflerine ulaşmaları açısından onlara önemli bir avantaj sağlıyor. Özellikle yeni açılan bölümlerin taban puanları geçen yıllarda oluşmadığı için bu bölümler hakkında fikir yürütmek ve söz konusu bölümleri tercih listelerine yerleştirmek oldukça güç oluyor. Bu konuda hangiuniversite.com çok sayıda adayın tercih listesini analiz ederek detaylı bilgiler sunabiliyor.

  1. Önceliklerinizi belirleyin!

Yapılacak tercihleri etkileyen unsurlardan biri de adayın kişisel öncelikleri. Adayın tercih yapmadan önce, “Ailemin yanından ayrılmak istiyor muyum?”, “Vakıf üniversitelerinin paralı programlarını tercih edebilir miyim?” gibi sorulara cevap vermesi ve buradaki yanıtlarına göre tercihlerini şekillendirmesi gerekiyor.

  1. hangiuniversite.com Yerleştirme Provaları’na katılın!

Hangiuniversite.com, tercih dönemi boyunca 5 defa gerçekleştirilen yerleştirme provasıyla adayların tercih yaparken kazanmalarına yardımcı oluyor. Bu provalarda, siteye üye adayların tercih listelerine göre nereye yerleşebilecekleri, hazırlanmış bir yerleştirme algoritması ile belirleniyor. Bu sayede üyeler, ÖSYM’ye bildirecekleri resmi tercih listelerini oluşturmadan önce deneme şansına sahip oluyor ve tercih listelerini en mükemmel hale getirebiliyor.

Hangiuniversite.com’dan önce, üniversite adayları tercih listelerini oluştururken, bu yılın tercih eğilimlerini bilmemenin ve liste hazırlarken deneme şanslarının olmamasının sıkıntısını yaşıyorlardı. Hangiuniversite.com Proje Yöneticisi Hasan Yaşar konuyla ilgili olarak şunları söylüyor: “Adaylar hangiuniversite.com sitesine girdiklerinde öncelikle üniversiteler ve bölümleri ile ilgili çokdetaylı bilgi alma fırsatı buluyor. Bunun ardından kendi tercih listelerini oluşturup bu listeyi kaydedebiliyor ve 7 gün 24 saat güncelleyebiliyorlar. Bu sayede çok sayıda adayın tercih listesinin bir araya geldiği bir veritabanı oluşuyor. Veritabanındaki verilerin işlenmesi ile hangi bölümlere daha çok talep olduğu, hangi puan aralığındaki adayların hangi bölümleri tercih ettiği vb. pek çok soru yanıt buluyor. Ve en önemlisi de bu yılın güncel tercih eğilimleri ortaya çıkıyor. Böylece adaylar çok daha bilinçli ve doğru tercihler yapma fırsatı buluyor.”

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.