Terakki Tarih Günleri’nin konukları Ferhat Kentel ve Kahraman Şakul oldu

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Terakki Vakfı Okulları’nın bu yıl 15-16 Mayıs’ta on altıncısını düzenlediği “Tarih Günleri”nde, Birinci Dünya Savaşı ele alındı.

Gelenekselleşen Terakki Tarih Günleri’nin on altıncısının konusu “Felaketi Yüzüncü Yılında Anmak” başlığı altında Birinci Dünya Savaşıydı.

İstanbul Amerikan Robert Lisesi ve Nişantaşı Işık Lisesi misafir okullarımızdı. Özel Şişli Terakki Lisesi ise ev sahibi okul olarak etkinliğe katıldı.

Etkinliğin birinci gününde okulların yaptıkları sunumlar ve bu sunumlarla ilgili izleyicilerden gelen soruların cevaplandığı bölüm yer aldı.

Etkinliğin ikinci gününde ise atölye çalışmasında öğrenciler savaşın anlamını ele aldılar ve bu çalışma sonucunda duyuracakları bir bildirge hazırladılar. Aynı gün öğleden sonra ise İstanbul Şehir Üniversitesinden Prof. Dr. Ferhat Kentel ve Yrd. Doç. Dr. Kahraman Şakul konu ile ilgili birikimini öğrencilerle paylaştı.

Yrd. Doç. Dr. Kahraman Şakul, Çanakkale Savaşı’na odaklanarak, özellikle Dünya savaşı ile ilgili önyargılara, şartlanmışlıklara ve çarpıtmalara dayalı bilgilendirmenin etkilerinden söz etti. Prof. Dr. Ferhat Kentel ise savaşın sosyolojisinden söz ederken, savaşı oluşturan tüm etkenlerle ilgili görüşlerini aktardı. Akademisyenler öğrencilerden gelen soruları cevaplayarak, konuşmalarına son verdiler.

Daha sonra ‘son söz gençlerin olmalı’ anlayışıyla misafir okullar ve Terakkili öğrencilerin atölye çalışmasında ortaya çıkardıkları bildirge duyuruldu ve böylece “Terakki Tarih Günleri 16” son bulmuş oldu.

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.