Temiz ve Güzel Bir Gülüşün Yolu Dişlerden Geçer

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Ülkemizde pek çok yetişkinin yaşadığı ortak problemlerden biri olarak dikkat çeken çapraşık dişler , kişinin sadece görüntüsünde değil, sağlığında da önemli problemlere yol açıyor. Çapraşık dişlerden kaynaklı ağız kokusu ve plaklar, doğru konumlanmayan dişlerin sebep olduğu konuşma bozuklukları pek çok kişinin özgüvenini düşürdüğü gibi sosyal hayatında da olumsuz etkiler bırakıyor.

Çapraşık dişler, ağızda parçalanması gereken besinleri tam olarak işleyemediği için sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını engelleyerek; mide ve bağırsak hastalıklarından obeziteye kadar pek çok soruna yol açabiliyor. Lingual Ortodonti Uzmanı Cem Caniklioğlu konuyla ilgili olarak hastaları uyarıyor, “Çapraşık dişler, besinlerin ağızda tam olarak parçalanmasını engeller. Bunun yanında çapraşık dişlere sahip bireylerde plak oluşumu daha fazladır. Dişler arasında biriken plaklar ise kişinin sosyal hayatında büyük bir olumsuzluk olarak baş gösteren ağız kokusuna sebep olabilir.”

Ağız kokusu, plaklar, sindirim problemleri ve tam olarak çiğnenmeyen besinlerin yol açtığı obezite gibi sorunlara rağmen, ortodontik tedavide kullanılan diş tellerinin yarattığı görsel bozukluk sebebiyle, Türk insanının erişkin ortodonti tedavisine sıcak bakmadığı biliniyor. Cem Caniklioğlu “Günümüzde klasik ortodontik tedavinin estetik yan etkilerini yaşamadan ortodontik tedavisi görmek mümkün. Dişlerin ön yüzü yerine arka yüzüne takılan braket ve teller, klasik tedavilerle aynı olumlu özelliklere sahip” diyor.

Lingual Teknik ile Tanışın, Özgürce Gülümseyin

1980’li yıllarda Türkiye’de sadece iki üniversite ve diş hekimliği odasına kayıtlı beş ortodontist olduğunu ve Türk insanının bu sebeple ortodontik tedaviyle çok geç tanıştığını söyleyen Cem Caniklioğlu, Avrupa, Uzak Doğu ve Amerika ile karşılaştırıldığında; günümüzde çapraşık diş problemi yaşayan erişkin birey sayısının ülkemizde daha fazla olduğuna dikkat çekiyor.

Bembeyaz, sağlıklı ve düzenli dişlerle taçlandırılan bir gülümsemenin etkisini kim yok sayabilir? Dişler, dil ve çene yapısı, bir insanın dış görünüşünü etkileyen yüz bölgesinde, çok önemli bir etki yaratıyor. Araştırmalar, estetik bir ağız ve güzel bir gülüşe sahip kişilerin sosyal hayatlarında daha mutlu, özgüvenlerininse daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Cem Caniklioğlu, çapraşık dişlerin yarattığı olumsuzları

–          Hoş olmayan dış görünüş

–          Ağız Kokusu

–          Plaklar

–          Diş Eti Rahatsızlıkları

–          Obezite

ve

–          Konuşma Bozuklukları olarak sıralıyor.

Geçmişin, estetik görüntüyü tamamen bozan ve özellikle yetişkinler tarafından tercih edilmeyen ortodonti yöntemleri; günümüzde yerini yepyeni tekniklere bırakıyor. Dişlerin arka yüzlerine takılan, küçük braketler ile uygulanan Lingual Ortodonti bu yeni tekniklerin başında geliyor. Özel eğitim almış ortodontistler tarafında uygulanan Lingual Ortodonti, iş adamları, sanatçılar ve modeller gibi dış görünüşün önem taşıdığı iş hayatının profesyonellerinin yanı sıra; tüm yetişkinler için, özgürce gülümsemek isteyenlerin en çok rağbet gösterdiği tekniklerden biri olarak dikkat çekiyor.

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.