Teknolojinin Zararları

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Teknolojinin zararları hakkında merak edilenleri Dr. Serdar Dağ yanıtladı.

1-Teknolojiyi uzun süre sınırsız kullanmak beyine zarar verir mi?
Uzun süre teknolojik aletler kullanmanım beyne zarar verdiği kesinlikle doğru.Beyinin elektriksel aktivitesini ve işleyişini bozar.

Çevreye yaydığı ışınlar beyin hücrelerine zarar verir.Beyin hücresinde oluşan bu hasar sonucunda bir çok hastalık ortaya çıkabilir veya daha sonraki yıllarda ortaya çıkabilen hastalıklar daha erken dönemde görülebilir.

Epilepsi denen hastalık yani sara hastalığı beynin elektriksel aktivitesinin bozulması ile giden hastalıktır. Uzun saatler bu enerjiyle temas halinde olmak epilektik nöbetleride tetikleyebilir.

2-Bilimsel olarak telefonda konuşma süresi bir günde en fazla kaç dakika olmalı?
Günümüz teknolojisinde telefonon içinde facebook,twitter,google arama motoru ….gibi bir çok bilgisayar teknolojisi mevcuttur.Kişi telefonu konuşma dışında da yanından ayırmamaktadır.Dolayısıyla telefon durmadan çevreye zararlı enerji yaymaktadır.

Telefonla konuşurken beynimize çok yakın kulak hizasında telefonu tutmaktayız .

Yakın temas yayılan bu enerjinin beyin hücrelerine ve işleyişine zarar verdiği bugün için kanıtlanmıştır.Zorunluluk dışında sohbet amaçlı telefonla konuşmamak gerekir.Ne kadar kısa süreli konuşursak zararlı ışınlara o kadar az maruz kalırız.

Bunun yanında telefonu sosyal medya takbi için amaç dışı kullanmamak gerekir.

3-Teknoloji yüzünden beynimiz tembelleşiyor, daha çok unutuyoruz. Bunu nasıl önleyebiliriz?
Teknoloji beynin kullanılmasını azaltır.Son zaman da ne sorulursa sorulsun özellikle gençler ve çocuklar sorunun cevabını bilgisayarda arar oldular. Bu durum özellikle beyni gelişmekte olan çocukların düşünce gücünü ,öğrenme kapasitesini azaltmaktadır.

Beyin çalışmazsa bir süre sonra düşünce fonksiyonu yavaşlar ve unutkanlıklar kaçınılmaz olur. Bunamamak için tüm bilimsel yayınlar bumaca çözün ,kitap okuyun , beyin egzersizleri yapın der .Malesef son zamanda bulmacanın bile cevabı bilgisayarda aranır oldu.

4-Teknolojik aletler ne tür hastalıklara yol açıyor?
Teknolojik aletlerin beyne fiziken yaptığı zararalar tüm dünyada ispatlanmıştır.

Son zaman yaptığı ve tedavisi şart oaln diğer bir sorunda BAĞIMLILIKTIR. Hatta yapılan araştırmalar teknoloji bağımlılarının sıgara ve alkol bağımlılığından daha fazla sayıda olduğunu göstermektedir.Bu bağımlılık ikili ilişkileri zedelemekte ,iletişimi koparmakta ,boşanmalara ve iş kayıplarına sebep olmakta ve kişiyi asosyal yapmaktadır.

Herkes her yerde yanında telefon taşımakta ,her yaptığını sosyal medyada paylaşmakta ve sabah kalkar kalkmaz teknolojik aletlerin başına oturmaktadır.

Sıgara ve alkol nasıl belli yaşa kadar yasaksa bazı teknolojik aletlerinde çocuklarda kullanımı yasaklanmalıdır.Çünkü çocuklarda bağımlılığın yanında bu aletlere bağımlı kalmak beynin zeka gelişiminide olumsuz yönde etkilemektedir.Bir süre sonra teknolojik aletlerden kurtulmak için merkezlerin kurulması şart hale gelecek.

5-Teknolojik aletlerin ortaya çıkardığı sağlık sorunlarının tedavisi var mı? Yoksa teknoloji bedenimizde geri dönüşü mümkün olmayan hasarlar mı bırakıyor?
Beyinde ve sinir sisteminde oluşan kalıcı hasarların düzelmesi mümkün değil.Beyin elekrtiksel aktivitesi bozulmuşsa veya hücrelerde tam hasar oluşmamıssa tedavi mümkündür. Fakat teknolojik aletlerin yaydığı ışınların hücrede hasar yaptığı bilinmekle beraber ne tür bir hasar yaptığı tam olarak bilinmemektedir.

Demans, parkinson,beyin tümörü …gibi hastalıkları bu zararlı ışınları tetikleyebilir.Epilepsi beyindeki elektriksel ektivite bozuklugundan kaynaklanır.Uzun süre teknolojik aletler kullanmak bu hastalığı tetikler.

Buna benzer kalıcı veya kalıcı olmayan bir çok hasar sinir sisteminde ve beyinde oluşur.

6-Teknolojik aletlerin yaratacağı rahatsızlıklardan kendimizi korumamız mümkün mü?
Günümüzün çalışma koşullarında teknolojik aletleri kullanmamak mümkün değil.Fakat süreyi olabildiğince kısa tutmak bizim elimizde.Son yıllarsa 24 saat yanımızdan ayırmadığımız telefonlar içinde bir çok teknolojik iletişim aracını da barındırmaktadır.Yanı başımızda açık olan bu telefonlar durmadan zararlı işin yaymakta ve bize zarar vermektedir. Bu yüzden telefono mümkün olduğunca az zaman aralıkları ile telefon amaçlı kullanmak gerekir.Özellikle gazeteleri ve kitapları kesinlikle bilgisayardan okumamak gerekir.Mumkün olduğunca soyal medyayı kullanmak sağlığmız açısından önemlidir
7-Teknoloji düşünmemizi, konuşmamızı bile etkiliyor. Gençler üzerinde yapılan araştırmalar aşırı teknoloji kullanımı sonucunda aksanlarının bozulduğunu göstermiş… Bu neyden kaynaklanıyor?
Teknoloji düşünce gücümüzü zayıflatır.

Sosyal hayattan koparır,hayal kurmayı,sanatsal aktiteyi,sosyallıgı ve kıvrak zekayı kontrol altında tutan sağ beyni pasifize eder.Bundan dolayı gençlerin düşünce gücü azalır,kelime hazinesi azaldığı için konuşma akıcı olmaz. Bunun yanında teknolojil aletlerin yaydığı işınlar beyin hücresini ve emirleri kasa götüren ve kas hareketini sağlayan sinirlere zarar verir .

Hareketle ilgili bu hasara aksonal hasar denir.

8.Evimizdeki wi-fi teknolojisi, başucumuzda bulunan iPad, iPod, iPhone’lar… Gece internet bağlantısını kapatıp teknolojik cihazları salonda bırakıp öyle mi uyumaya gitmeliyiz?
Yatak odasında teknolojik alet olmamalı mı?
Sadece yatak odasında değil tüm yaşam ortamlarında bu aletleri kendimizden olabildiğince uzak tutmamız gerekir.Tabiki uyku halindeyken kesinlikle bu alaetleri oda dışında ve kapalı tutma bizi zazarlı ışınlardan korur.

Dr. Serdar Dağ

More from the blog

Doğal ve Organik Beslenerek Kendinize İyi Bakın

Beslenme düzeni sağlık ve güzellik açısından çok önemlidir. Gün içerisinde tükettiğiniz besinlerin içeriği görünüşünüz üzerinde etkilidir. Yağlı ve katkılı yiyecekler beden ve ruh sağlığınız...

Tüm Vitaminleri İhtiva Eden Bitki Arpa Çimi Nedir? Mucizevi Faydaları

Vücudumuzun sağlıklı ve dinamik çalışması için olmazsa olmaz vitaminler ve mineraller  besin yoluyla ,gerektiği hallerde takviyelerle alınması gerekmektedir. Hangi vitamine ihtiyaç duyduğumuz bilmeksizin her...

Kolojen nedir?Kolojen Takviyesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Anti-Aging sektör pazarında sıklıkla karşımıza çıkan kolojen insan vücudunda bulunan proteinlerin en büyüğü olup;Kemik,kas deri,kan damarları gibi hemen hemen tüm vücutta bulunmaktadır. Kolojen Vücudumuzdaki Görevleri...

Burun Spreyleri Alışkanlık Yapabilir

Burun eğriliği, alerjik rahatsızlıklar, burun içi konkaların çeşitli sebeplerle şişmesi, sinüzit gibi sebeplerle sıkça reçete edilen burun spreyleri doktor kontrolünde kullanılmadığı takdirde çeşitli sağlık...