Taylan Kümeli’den Hedeflediğin Kiloyu Vermenin Sırrı

5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

Kilo vermeyi etkileyen en önemli unsurlardan biri de, bazal metabolizma hızın. Hep duyuyor ama onu nasıl hızlandıracağını tam olarak bilmiyorsan, uzman diyetisyen Taylan Kümeli’ye kulak ver.

Bazal metabolizma hızı (BMH), vücudumuzun ihtiyaçlarını ve faaliyetlerini sürdürmeye devam etmesi için   gerekli olan minimum enerji seviyesi anlamına geliyor. Bazal metabolizma hızını etkileyen birçok faktör var. Bunlardan bazıları:

  • Yaş: BMH gençliğimizde yüksekken, yaşlandıkça azalır.
  • Boy: Uzun ve zayıf insanların metabolizması daha hızlıdır.
  • Büyümek: Çocukların ve hamilelerin metabolizması hızlıdır.
  • Vücut kompozisyonu: Yağsız doku ne kadar çoksa, BMH o kadar hızlıdır.
  • Ateş: Vücut ısısıyla beraber metabolizma da hızlanır.
  • Stres: Stres hormonları BMH’yi hızlandırır.
  • Sıcaklık: Hem sıcak, hem de soğuk havada BMH artar.
  • Açlık: Açlık esnasında BMH azalır.
  • Yetersiz beslenme: Bu durum BMH’yi düşürür.

Bu yazımızı da inceleyebilirsiniz: Bilinçli Zayıflama Rehberi

Metabolizmayı ölçmenin  birçok yöntemi var. Bu, bazı BMH formülleri, vücut analizi yöntemleri ve oksijen tüketimini gösteren makinelerle kolaylıkla yapılabiliyor. Ancak metabolizma hızının bir kez ölçülmesi, hep aynı kalacağı anlamına gelmiyor. Çünkü BMH;  yaşlandıkça, kilo aldıkça veya verdikçe, stres altındayken değişiyor. Fazla kilo problemin varsa üzülme çünkü bu konuda yalnız değilsin. Kilo almayanların sayısı çok az ve insanların yüzde 99.9’u kilo almaya yatkın. Ancak hızlı çalışan metabolizmaya sahipsen, çok fazla kilo sorunu yaşamayacaksın demektir. Çünkü iyi çalışan metabolizma, çok daha iyi yağ yakar. Şimdi geldik metabolizmanı nasıl canlandıracağına. Eğer bazal metabolizma hızını artırmak istiyorsan, bu 23 adımdan oluşan planı yavaş yavaş hayatına geçir:

 

Haberimizde ilerlemek için aşağıda yer alan numaralandırılmış sayfalardan ilerleyin.

More from the blog

XL-S Ürünleri ve Taylan Kümeli’nin Programı ile Bir Dönüşüm Hikayesi

                                              Kendisini ve...

Diyet Nedir? Diyetin Faydaları Nelerdir? En Hızlı Zayıflatan Diyetler

Obezite, çağımızın en bulaşıcı hastalıklarından birisi ve tek çözümü şüphesiz ki diyet. Siz değerli okuyucularımıza diyet ile alakalı olarak en kapsamlı bilgileri sunmak istiyoruz.

Protein Diyeti Nedir? Protein Diyeti ile Hızlı ve Sağlıklı Zayıflama

Ülkemizde ki kadınların da son dönemde sıklık ile kullandıkları protein diyeti ile 3 günde 3 kilo vermek mümkün hale geliyor. Ülkemizde özellikle obezite oranları...

Soğan Kürü Nedir? Faydaları Nelerdir? Soğan Kürü ile Zayıflama

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu'nun her fırsatta üzerinde durduğu seçeneklerden birisi olan soğan kürü hakkında bilgiler sunacağız. Bildiğimiz gibi vücudumuzun ihtiyaç duyduğu birçok farklı vitamin...