Tatil Dönemi Yazlık Emlak Fiyatları Artışa Geçti

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Türkiye’nin lider emlak portalı Hurriyetemlak.com, yaz aylarında tatil beldelerindeki emlak piyasasını değerlendirdi. Bu dönemde Antalya, İzmir, Balıkesir, Muğla’nın gözde tatil bölgelerinde kiralık ve satılık evlerin fiyat karşılaştırmasını yapan Hurriyetemlak.com, yazlık emlak yatırımı yapmak isteyenler için rakamları derledi.

Türkiye’nin sahil şeridindeki tatil cennetleri, emlak yatırımcılarının dikkatini çekmeyi sürdürüyor. Emlak sektörünü tek bir çatı altında toplayan HurriyetEmlak.com, yazlık ev yatırımı düşünenler için değer kazanan bölgeler hakkında verileri değerlendirdi.

Mart-Haziran 2012 arasında emlak arama rakamlarını listeleyen Hurriyetemlak.com, Antalya, Çeşme, Balıkesir ve Muğla’da satılık ve kiralık konut aramalarını çıkardı. Bu rakamlara göre Kemer, %260’lık artışla Antalya’nın en çok satılık konut aranan ilçesi oldu. Bodrum’da ise satılık konut arayışı %188, kiralık konut aramaları ise % 114 artış gösterdi. Çeşme ve Bodrum’da satılık konut ilanları daha çok incelenirken, Antalya genelinde ve Balıkesir’de kiralık konut daha çok arandı. Bu durum, yazlık emlak yatırımı yapmak isteyenlerin Çeşme ve Bodrum’u daha çok tercih ettiklerini gösteriyor.

Hurriyetemlak.com’un emlak endeksi verileri de bu göstergeyi doğruluyor. Çeşme’de Haziran 2011’de satılık konut m² fiyatı 2.516 TL iken bu rakam Mart 2012’de 2.833 TL’ye, Mayıs 2012’de ise 2.909 TL’ye yükseldi. Çeşme’de satılık evlerin m² fiyatı bir yıl içerisinde %16 yükselmiş oldu. Kiralık konutların m² fiyatları da 2011’de 83 TL iken bu rakam Mayıs 2012’de 118 TL’lik artış gösterdi. İzmir’in bir diğer ilçesi Foça da yükselen emlak fiyatları ile dikkat çekti. Geçtiğimiz yıl satılık emlakların m² fiyatı 1.333 TL iken, bu yıl 1.423 TL’ye çıktı.

Kemer ve Kepez’deki yükseliş dikkat çekiyor

Hurriyetemlak.com emlak endeksi verilerine göre Antalya genelinde Haziran 2011’de satılık konut m² fiyatı 1.053 TL’ydi ve yıllık yaklaşık %10’luk artışla bu rakam Mayıs 2012’de 1.147 TL’ye yükseldi.

Antalya ilçelerine bakıldığında en hızlı yükseliş ise Kemer ve Kepez’de oldu. Kemer’de satılık konut m² fiyatı geçen yıla oranla %18 artışla 2.659 TL’ye yükseldi. Haziran 2011’de Kepez’de satılık konut m² fiyatı 733 TL’yken bu rakam Mayıs 2012’de 833 TL oldu.

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.